Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Регионални скуп о моделима финансирања организација цивилног друштва из јавних фондова

Објављено: 14.05.2015. 22:53 Аутор: Канцеларија за сарадњу с НВО

BiroУ организацији Регионалне канцеларије ТАЦСО (Техничка помоћ организацијама цивилног друштва) из Сарајева и ТАЦСО канцеларије у Црној Гори, у Подгорици је, 13. маја 2015. године, одржан Регионални скуп на тему: »Преглед могуц́их модела управљања јавним средствима и могућих изазова«, који је отворила госпођа Марија Вучиновић, министарка у Валди Црне Горе и предсједница Савјета за развој невладиних организација и господин Андре Лис, шеф Сектора за сарадњу у Делегацији ЕУ у Црној Гори.

Скуп је био посвец́ен моделима финансирања организација цивилног друштва из јавних фондова, односно размјени искустава како земаља чланица ЕУ, тако и земаља које приступају ЕУ (Западни Балкан и Турска). Поред тога, била су представљена и искуства двије земље: Турске и Бивше југословенске Републике Македоније, које, мада су у фази приступања ЕУ, по питању финансијске подршке ОЦД-а од стране ЕУ-управљање средствима ЕУ намијењених цивилном друштву, већ примјењују децентрализовани систем имплементације (ДИС).

На скупу су учествовали представници влада и организација цивилног друштва: Хрватске, Србије, БиХ, Албаније, Румуније, Естоније, Косова, Турске и Бивше Југословенске Републике Македоније. Учесници из Црне Горе били су из Савјета за развој НВО, Канцеалрије за сарадњу с НВО, Мининстарства финансија, Министарства унутрашњих послова, Канцеларије НИПАК-а/МВПЕИ, као и представници значајног броја невладиних организација.

Истакнуто је да је »јавно финансирање« једно од најважнијих питања развоја организација цивилног друштва у региону, али да механизми, правни оквир и праксе у вези са тим, још увијек нијесу недовољно развијени, што успорава ефективно коришц́ење средстава јавних институција намијењених за пројекте ОЦД-а. Према подацима из ТАЦСО извјештаја о процјени потреба за цивилно друштво у земљама Западног Балкана и Турској, показују да се број ОЦД-а које добијају јавна средства за своје активности постепено повец́ава, а да са друге стране, институције немају транспарентне процедуре, критеријуме и функционалне инструменте мониторинга за прац́ење управљања и утицаја пројеката НВО финансираних из јавних фондова.

Изузетно добре и корисне информације презентовали су и представници влада и организација цивилног друштва из поменутих земаља, па се чуло да је штета што скуп није трајао дан више, али је, на крају, оцијењено да ће презентовани модели бити од велике помоћи и користи свима, а Црној Гори посебно, јер је у току поступак припреме измјена и допуна Закона о невладиним организацијама у дијелу финансирања из јавних фондова и одговарајућих подзаконских аката. Поменутим измјенма треба обезбиједити нормативне претпоставке за расподјелу средстава у складу са јасно прописаним и транспарентним процедурама и критеријумима, уз одговарајуће прац́ење реализације пројеката, те њиховог утицаја на унапрјеђење стања у одређеним областима, што ће бити могуће само када се пропишу јасни криетријуми и поступци који ће обезиједити повезивање пројеката НВО са приоритетима у реализацији стратешких докумената у појединим обалстима и на тај начин финансирање пројеката НВО из јавних фондова довести у директну везу са јавним политикама у одређеним областима, чиме ће се створити услови да се НВО посматрају као партнери у имплементацији стратешких приоритета утврђених актима јавних политика.

Канцеларија за сарадњу с НВО

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?