Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Програм достојанственог рада за Црну Гору за период 2015.-2017. године

Објављено: 09.11.2015. 15:19 Аутор: мрсс
Програм достојанственог рада за Црну Гору за период 2015.-2017. године (ПДР), који је потписан 3.априла 2015.године, израђен је у блиској сарадњи Међународне организације рада са Министарством рада и социјалног старања Црне Горе, Унијом послодаваца Црне Горе, Савезом синдиката Црне Горе и Унијом слободних синдиката Црне Горе. ПДР је у складу са кључним приоритетима Владе Црне Горе и Оквиром за развојну помоћ Уједињених Нација (УНДАФ) за 2012-2016. годину и допринијеће остваривању њихових циљева. ПДР такодје значајно доприноси примјени Уговора о стабилизацији и придруживању Црне Горе Европској Унији и достизању националних развојних циљева.

ПДР у једној држави промовише достојанствен рад као кључну компоненту развојних политика и истовремено као циљ државне политике влада и социјалних партнера, а сагласно примарном циљу МОР-а да унаприједи могућности за жене и мушкарце да добију достојанствен и продуктиван посао у условима слободе, једнакости, безбједности и људског достојанства.ПДР за Црну Гору, кроз унапријеђен трипартитни социјални дијалог, препознаје стратешке приоритете и резултате које треба постићи током једногодишњег периода.Програм је развијен кроз партиципативан процес уз учешће трипартитних конституената и разматра социјално-економски контекст у Црној Гори, сферу запошљавања, социјалне сигурности, радних услова, безбједности и заштите здравља на раду, социјалног дијалога.Програм је утврдио стратешке циљеве и приоритете и начине њиховог остваривања утврђујући политике, стратегије и резултате који су потребни да би се остварио напредак ка достојанственом раду за све људе.

Како би се осигурало несметано планирање и координација пројекта, МОР је именовао националног пројект координатора на временски период од једне године, односно до 1.новембра 2015.године.Тренутно је у току избор новог пројект координатора са предстојећи програмски период.

По потписивању Меморандума о разумијевању између Владе Црне Горе и социјалних партнера Црне Горе и Међународне организације рада о Програму достојанственог рада за период 2015.-2017.годину, установљен је Надзорни одбор за праћење примјене ПДР. Надзорни одбор је трипартитно радно тијело које се састаје два пута годишње, надгледа примјену ПДР и процјењује остварени напредак. Након последњег састанка Надзорног одбора за 2015.годину, констатовано је да су у 2015.години реализоване низ активности, и то: 

Ратификоване су три МОР конвенције и у плану је ратификација Конвенције о ноћним радницима.

Организоване су подрегионалне коференције: Подрегионална конференција за валидацију приручника о мирном рјесавању спорова и конференција о механизмима за превенцију и рјешавање индивидуалних радних сповора у земљама Централне и Источне Европе; Подрегионална конференција о зеленим пословима у сарадњи са Међународним центром за обуку МОР. 

Организована је дводневна обука за инспекторе рада и инспекторе пореске управе о непријављеном раду. 

У мају је у Црној Гори обиљежен по први пут Свјетски дан заштите и здравља на раду на трипартитној радионици и том приликом је преведен и дистрибуиран Извјештај МОР о заштити и здрављу на раду 2015. године. 
У јуну је такође по први пут у Црној Гори обиљежен и свјетски дан борбе против дјечијег рада.

Преведен је и глобални Водич Међународне организације рада за Национални трипартитни социјални дијалог. 

МОР финансира анкету “Од школе до посла”, коју спроводи Монстат, по међународно признатој методологији МОР. Како би ојачали вјештине у примјени методологије "од школе до посла" и анализе добијених података, представници Министарства рада и социјалног старања и Монстат-а су учествовали на једнонедјељној обуци у Торину у Међународном центру за обуку МОР. 

У априлу је трипартитна делегација Црне Горе присуствовала Регионалној конференцији о кретању младих људи на тржисту рада у Европи и Централној Азији, која је организована у Женеви. 

Црна Гора је била домаћин МОР Регионалној конференцији о транзицији из неформалне у формалну економију, на којој су присуствовале трипартитне делегације из 16 земаља Европе и Централне Азије, као и експетри МОР из канцеларија у Женеви, Москви и Будимпешти.Конференција је истовремено била прилика да се, између осталог, учесници упознају и са Препоруком 204 о прелазу из неформалне у формалну економију, која је усвојена на 104. Међународној конференцији рада у Женеви, 12.јуна 2015.године. 
Такође је реализовано низ активности посвећених и у сарадњи са социјалним партнерима Црне Горе. 
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?