Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Министарка Ковачевић говорила на Међународној конференцији „Опште и специјализоване услуге подршке за жене са искуством насиља – гаранција доступности и квалитета услуге“

Објављено: 24.11.2015. 17:36 Аутор: мрсс
Министарка рада и социјалног старања Зорица Ковачевић говорила на Међународној конференцији „Опште и специјализоване услуге подршке за жене са искуством насиља – гаранција доступности и квалитета услуге“,која се одржава 24 – 25 новембра 2015. године, у Хотелу „Рамада“ у Подгорици. 



„Поштовани присутни,

Желим да Вас поздравим у име Министарства рада и социјалног старања и у своје лично име, као и да Вам пожелим добродошлицу и захвалим што сте се одазвали позиву да учествујете на међународној конференцији на тему: Опште и специјализоване услуге за жене са искуством насиља-гаранција доступности и квалитета услуге.“

Насиље у породици је најраспрострањенији облик кршења људских права који се догађа у свим сферама друштва, у свим социјалним категоријама, у свим државама. Прихватајући обавезе из међународних уговора и докумената и препознајући значај овог проблема, Црна Гора је у протеклом периоду направила значајне помаке на унапређењу система заштите од насиља у породици и то како на нивоу стратешких и законских оквира, тако и на нивоу активности на терену.

Министарство рада и социјалног старања је сходно Закону о социјалној и дјечјој заштити, донијело низ подзаконских аката који по први пут системски уређују пружање услуга социјалне и дјечје заштите.

Осим доношења великог броја закона и подзаконских аката који регулишу ову област, треба напоменути и да је у оквиру пројекта „Реформа система социјалне и дјечје заштитие: Унапређење социјалне инклузије“ 09. септембра текуће године успостављена национална бесплатна СОС линија за пријаву насиља у породици која је доступна 24 часа/7 дана у недјељи.

Посвећеност Владе Црне Горе постизању највећих стандарда у заштити од насиља у породици потврђује и ратификација Конвенције Савјета Европе о спрјечавању и борби против насиља над женама и насиља у породици (тзв.Истанбулска конвенција) којом је зацртан циљ увођења најбољих европских пракси у системски одговор на насиље. У наредном периоду планира се успостављање тима за координацију, спровођење, праћење и процјену политика и мјера за спрјечавање и борбу против свих видова насиља обухваћених Конвенцијом.

У току је израда нове Стратегије заштите од насиља у породици за период 2016-2020 којом су предвиђени сљедећи циљеви: 1.Побољшан правни оквир за заштиту од насиља у породици; 2.Ојачани административни и стручни капацитети и мултидисциплинарни приступ у спровођењу прописа из области заштите од насиља у породици; 3. Повећан ниво јавне свијести о насиљу над женама и насиљу у породици; 4.Побољшан систем институционалне заштите од насиља у породици; 5.Побољшан приступ правди и правна заштита од насиља у породици; 6. Установљен ефикасан механизам за координацију, праћење и спровођење политика и мјера заштите од насиља у породици. Министарство рада и социјалног старања је у сарадњи са партнерима из УНДП-а и УНИЦЕФА, током октобра мјесеца, организовало низ едукација за чланове мултидисциплинарних тимова формираних у свим Центрима за социјални рад. Такође, у плану је наставак едукације и обуке стручних радника укључених у процес против насиља у породици.

Закон о социјалној и дјечјој заштити, у циљу успостављања стандарда у социјалној и дјечјој заштити, прописује начин рада центара за социјални рад, лиценцирање стручних радника и пружалаца услуге, акредитацију програма обуке, односно програма пружања услуге, надзор над стручним радом и инспекцијски надзор пружалаца услуге и оснивање Јавне установе Завод за социјалну и дјечју заштиту који је почео са радом прошле године. Законом је утврђен поступак за добијање лиценце за организације и стручне раднике из области социјалне и дјечије заштите, као и поступак акредитације програма обуке, односно програма пружања услуге у коме се оцјењује да ли програм обуке, односно програм пружања услуге намијењен стручним радницима и стручним сарадницима испуњава утврђене стандарде за акредитацију.

Захваљујем.”



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?