Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Јавни позив 1000плус за грађане планиран крајем фебруара, од данас у функцији web сајт

Пројекат рјешавања стамбених потреба грађана по повољним условима представља наставак пројекта 1000+, који је реализован 2010-2011 године у сарадњи и кроз кредитни аранжман са Банком за развој Савјета Европе (ЦЕБ), уз уважавање правила и процедура Банке са једне и црногорског законодавства са друге стане. Тада су, у оквиру Пројекта, 433 породична домаћинства, односно 1239 грађана Црне Горе, ријешила своје стамбено питање.

Како се Пројекат односи на грађане са средњим и нижим примањима која по тржишним условима не могу ријешити стамбену потребу, очекивања су да ће сада око 500 домаћинстава, односно око 1.500 лица који су чланови тих домаћинстава ријештити стамбено питање, што зависи од величине стамбених јединица.

Крајем прошле године расписани су Јавни позиви за грађевинске компаније и банке које ће учествовати у Пројекту и који су у току. Очекујемо одзив свих банака које у свом портфолију имају стамбене хипотекарне кредите, као и грађевинара са територије цијеле Црне Горе. 

Напомињемо да су грађевинске компаније у обавези да доставе копију пројекта архитектуре у аналогној форми, а осталу пројектну документацију, која је наведена у Јавном позиву, у дигиталној форми. Гаранција понуде у висини од 2% предрачунске вриједности пројекта треба да буде издата са роком важења до 30. маја 2016. године. Такође, позивамо грађевинске компаније да нам се обрате у вези са евентуалним нејасноћама у контексту достављања пројектне документације.

Планирано је да Јавни позив за грађане буде расписан крајем фебруара, у зависности од добијених понуда гређевинских компанија и банка и обраде података. Јавни позив ће трајати минимум 30 дана. 

Од данас ће бити у функцији web сајт www.1000плус.ме, а ускоро ће бити и Цалл Центар 19915, посредством којих ће грађани бити у могућности да добију детаљне информације о условима за учешће и одговоре на сва евентуална питања.

У току су преговори са Нотарском комором у циљу смањења трошкова нотарских аката за Пројекат у износу од 50% од накнаде предвиђене нотарском тарифом.

Транспарентност претходног пројекта је од стране ЦЕБ-а оцијењена највишом оцјеном, а та пракса се подразумијева и у овој фази његове реализације, што, између осталог, значи да ће будући корисници кредита бити одабрани искључиво у складу са прописаним условима и под шифром објављени на сајту www.1000плус.ме.

Одлуком Владе су дефинисане циљне групе за дугорочно кредитирање, које су усаглашене са ЦЕБ-ом, односно: 40% корисници чији је члан породичног домаћинства запослен у јавном сектору, 30% брачни супружници код којих оба супружника имају до 35 година живота и 30% остали корисници. У претходном пројекту 50% су чинили државни службеници, а 50% остали.

Без обзира на наведену подјелу, у остваривању права на рјешавање стамбене потребе додјелом дугорочног кредита за куповину индивидуалног стамбеног објекта имају: самохрани родитељи, односно старатељи, лица са инвалидитетом, породична домаћинства чији је члан лице са инвалидитетом, породична домаћинства са дјецом са сметњама у развоју, млади који су били дјеца без родитељског старања и жртве насиља у породици.

Пројекат 1000+ је реална шанса за све грађане Црне Горе, а услови су значајно бољи од тржишних са фиксном каматном стопом од 3,99% на 20 година. Ваучер који ће грађани добити након аплицирања код Банке дају слободу избора грађевинске компаније, а самим тим и стана за који ће се одлучити.

Сви грађани Црне Горе могу да конкуришу, уколико испуњавају опште услове тражене јавним позивом, а то су: да је црногорски држављанин, да рјешава стамбену потребу у мјесту пребивалишта, да нема у својини стамбени објекат или нема у сусвојини више од једне трећине укупне површине стамбеног објекта у Црној Гори у последње три године од дана подношења захтјева за додјелу кредита, чији члан породичног домаћинства нема у својини стамбени објекат или нема у сусвојини више од једне трећине укупне површине стамбеног објекта у Црној Гори у посљедње три године од дана подношења захтјева за додјелу кредита, да је кредитно способан у смислу општих услова кредитне способности одабране комерцијалне банке и да задовољава критеријуме у погледу висине кумулативних примања.

Дугорочни кредит се може додијелити кориснику чији кумилативни приход у односу на број чланова домаћинства износи до 600 еура за подносиоца захтјева, 420 еура за сваког другог пунољетног члана породичног домаћинства подносиоца захтјева и до 300 еура за сваког малољетног члана породичног домаћинства подносиоца захтјева.

Уколико за кредит конкурише млади брачни пар са просјечним примањем које износи 485 еура, то значи да њихова просјечна примања у износу од 970 еура омогућавају да кроз пројекат 1000+ станова могу ријешити стамбено питање на адекватан начин.


Министарство одрживог развоја и туризма / Служба за односе с јавношћу
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?