- Влада Црне Горе
Кроз ЛАМП пројекат испланирано скоро 60% простора ...
Кроз ЛАМП пројекат испланирано скоро 60% простора Црне Горе
Кроз ЛАМП пројекат (Пројекат земљишне администрације) који је реализован у партнерству са Свјетском банком, финансирани су или кофинансирани планови којима је покривено 58% територије Црне Горе - саопштено је на данас одржаној конференцији у Будви поводом завршетка поменутог пројекта. Овај пројекат је постао ефективан 2009. године, а носиоци су били Министарство одрживог развоја и туризма и Управа за некретнине.
У расправи је констатовано да је у оквиру ЛАМП-а реализовано низ активности, међу којима су најзначајније:
• финансирање или кофинансирање израде 9 просторно-урбанистичких планова општина којима је покривено 58% територије Црне Горе (за Цетиње, Даниловград, Бијело Поље, Плав, Колашин, Шавник и Никшић. Андријевицу и Пљевља). Важно је нагласити да је током израде наведених планова примијењен партиципативни приступ по правилима и процедурама Свјетске Банке, а што је обезбиједило највећи степен транспарентности и учешча грађана.
• финансирање израде 22 детаљна урбанистичка плана у 10 општина сјеверног и централног региона Црне Горе.
• унапређење процеса издавања грађевинске дозволе укључујући подршку увођењу система “један шалтер” за издавање дозвола (који подразумијева да се на једном мјесту тј. институцији добија сва потребна документација за издавање дозволе, а што је било од великог значаја и за напредак Црне Горе на Доинг Бусинесс листи Свјетске банке, као и за смањење рокова за издавање дозвола са скоро 300 дана на око 30-ак). У овом дијелу наглашено је да је Министарсво успоставило квалитетан систем планирања и издавања дозвола, те да је исти потребно даље унапређивати на општинском нивоу.
• унапређење процеса регистрације непокретности са циљем повећања ефикасности у раду. Такође, кроз подршку овог пројекта, рад на предметима уписа хипотека сведен на 24 сата од момента предаје захтјева, чиме је Управа за некретнине корисницима кредита створила услове за њихове даље активности. Тако је, према подацима Управе за некретнине, на крају 2015. године смањен број укупних незавршених предмета за око 3% од укупног броја предмета у раду, уз напомену да је број предмета у односу на претходни упоредни период порастао за преко 10%.
• израда Централног регистра планске и техничке документације, која је тако постала на једном мјесту прегледна и доступна јавности, што је још један важан корак ка транспарентности у области уређења простора.
"Овим пројектом повећана је покривеност просторно-урбанистичким плановима са 28% на око 60%. Сигуран сам да ће тај податак подстаћи локалне управе приморја да заврше просторно-урбанистичке планове, са чијом израдом су неке од њих отпочеле прије више година", саопштио је министар Гвозденовић током уводног излагања.
Осим Гвозденовића, присутнима су се обратили и директорица Свјетске Банке за регион Татјана Проскурјакова и директор Управе за некретнине, Драган Ковачевић.
Министарство одрживог развоја и туризма / Служба за односе с јавношћу