Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Завршена 25. Стална конференција министара образовања у Бриселу

Делегација Црне Горе, коју је предводио министар просвјете мр Предраг Бошковић, учествовала је на 25. Сталној конференцији министара образовања, која је у организацији Савјета Европе одржана у Бриселу, на тему „Образовање за демократију – Улога образовања за развој компетенција за културу демократије“.
              
На дводневној Конференцији која је окупила више од двјеста учесника из сектора образовања из преко педесет земаља, између осталог, се говорило о изазовима грађанског васпитања и образовања и ефективном грађанском васпитању као превенцији екстремизма и радикализма који воде ка тероризму.
У окиру теме о изазовима грађанског васпитања и образовања, министри су представили стања у образовним системима својих земаља и изазове са којима се они суочавају. 

Обраћајући се скупу, министар Бошковић је истакао да је грађанска компетенција најважнији исход наставе и учења, јер подразумијева оспособљеност ученика за активно и успјешно обављање грађанске улоге, односно развој демократске свијести. 

„Образовање треба код ученика да развије знања, ставове и вјештине, прије свега, поштовање различитости, емпатију, толеранцију, способност за комуникацију, сарадњу и ненасилно рјешавање сукоба, отвореност, прилагодљивост и критичко мишљење”, казао је Бошковић. Он је додао да се у Црној Гори управо то ради кроз наставни предмет Грађанско васпитање, који се у основној школи изучава као обавезни предмет за ВИ и ВИИ разред, док се у гимназији, као обавезни изборни предмет, бира Грађанско образовање од И до ИВ разреда. „Поред наставних активности у образовно-васпитним установама, велика пажња се посвећује и ваннаставним активностима које се баве грађанским васпитањем и образовањем, јер се и на тај начин развијају грађанске компетенције ученика”, казао је Бошковић. 

Представници Савјета Европе представили су нови документ Савјета Европе “Референтни оквир компетенција које су потребне како би се учествовало у демократској култури”. Тај документ сажима сазнања, вриједности, вјештине, ставове и полазишта критичког размишљања неопходног за очување демократских принципа и интеркултуралног дијалога. Планирано је да се он дистрибуира школама у земаљама Европске уније, како би осигурао квалитет наставе у области грађанског образовања. 

На Конференцији је усвојена Декларација „Обезбјеђење демократије кроз образовање, развој референтног оквира компетенција за културу демократије”, која ће умногоме помоћи земљама учесницама као смјерница за јачање демократских принципа у процесу образовања, будући да се у образовном систему постављају темељи демократије и стасавају генерације на којима ће свијет остати.
           

Министарство просвјете / Служба за односе с јавношћу
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?