Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Оперативно тијело за развој Јадранско-јонског гасовода имаће сједиште у Црној Гори

  
   
   
    
   
   
  
Владе Црне Горе, Хрватске, Босне и Херцеговине и Албаније у најскоријој будућности формираће Оперативно тијело за развој Јадранско-јонског гасовода са сталним сједиштем у Црној Гори, договорено је на данашњем министарском састанку одржаном у Пржну.

Састанку су, поред министра економије др Владимира Каварића, присуствовали министар економије у Влади Хрватске Томислав Паненић, министар енергетике и индустријеу Влади Албаније Дамиан Гјикнури и савјетник министра у Влади Босне и Херцеговине Неђо Капетина, као и представници азербејџанског СОЦАР-а које предводи директор одсјека за Балкан Мурад Хеyдаров и представници црногорског Монтегробонуса и БХ-Гаса.

„Задовољни смо што ИАП пројекат добија нову регионалну и генералну динамику. На данашњем састанку је прецизно договорено да организујемо јединицу за пројектни менаџмен чији би секретаријат био у Црној Гори, а коју би чинили представници министарстава и оператора преносних система за гас Хрватске, Албаније, Црне Горе и БиХ“ казао је министар Каварић на пресс конференцији након састанка. Он је додао да су представници четири земље једногласно позвали представнике азербејџанског СОЦАР-а да будућем тијелу пружи савјетодавну подршку.

„Имајући у виду улогу СОЦАР-а, као неког ко прати пројекат од самог почетка изградње ТАНАП и ТАП коридора, њихова подршка нам може помоћи око координације на тим пројектима.

Министар Каварић је казао да је на састанку прецизирано шта треба да буде урађено са акционим плановима како би овај пројекат што прије ушао у завршну фазу.

„Неке од ствари које треба урадити тичу се бизнис моделиа који ће дефинисати акционарску структуру и модел организовања и финансирања пројекта“, казао је Каварић.

Министар економије у Влади Хрватске Томислав Паненић казао је да је на састанку изражена заједничка воља да овај пројекат напокон добије своју коначну форму.

„Да се убрзају сви поступци његове реализације и да сви заједно допринесемо не само осигурању нових набавних праваца и енергената у овај дио Европе, већ и да подстакнемо развој гасификације свих земаља које су у пројекат укључене“, казао је Паненић и додао да је ово пројекат који и у Влади Хрватске сматрају приоритетним.

Министар енергетике у Влади Албаније Дамиан Гјикнури казао је након састанка да је његов циљ постављање јасне агенде за године пред нама.

„ТАП пројекат и пројекат јужног гасног коридора су већ почели са реализацијом и биће завршени за 2-3 године. Овај пројекат би требало да буде приоритет и за ЕУ“, казао је Гјикнури и додао да је почело растуће интересовање великих приватних инвеститора за финансирање овог пројекта.

Предаставник азербејџанског СОЦАР-а Мурад Хеyдаров оцијенио је данашњи састанак врло продуктивним, с обзиром на то да је дефинисао циљеве и рокове у вези са имплементацијом пројекта.

„Захвални смо на позиву влада упућеном СОЦАР-у да учествује у раду ове јединице за имплементацију пројекта. Ми смо спремни да пружимо техничку и функционалну помоћ када је у питању рад овог радног тијела и вјерујем да ће наши заједнички напори дати веома мјерљиве резултате у будућности“, закључио је Хеyдаров.

Министарство економије / Служба за односе с јавношћу
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?