Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Вукица Јелић: Жеља свих нас у Заводу је да институција буде јака, да постане сервис грађана и грађани вјерују у њу

Објављено: 16.06.2016. 19:20 Аутор: Служба за односе с јавношћу
                            

Представница власти са посебним овлашћењима у Заводу за запошљавање Вукица Јелић одржала је данас конференцију за медије, коју је тематски усмјерила на остваривање своје улоге у тој институцији и функционисање Завода за запошљавање као органа државне управе са законом дефинисаним овлашћењима.

“Мој је циљ да објасним своју улогу у Заводу за запошљавање и представим начин на који Завод функционише. У наредном периоду обраћаћу се јавности на овај начин и то ће да буде начин да јавност буде упозната са свим што се дешава у Заводу” - рекла је Јелић, нагласивши да је жеља свих у Заводу да из овог процеса изађемо јачи, да институција буде јака, да постане сервис грађанима, да грађани вјерују у њу.

Госпођа Јелић се посебно осврнула на информације које су ових дана пласиране јавности из Завода, за које је оцијенила да треба да реагује. Ријеч је, како је истакла, о ставовима које је изнио на конференцији за медије нови директор Завода за запошљавање Раде Милошевић, чиме је по ко зна који пут црногорска јавност је доведена у заблуду, јер су неке активности Завода доведене у политички контекст. “Мислимо да са тим треба да се престане и да да ствари поставимо на своје мјесто” - ракла је Јелић.

“Чули сте, говорило се о оглашавању слободних радних мјеста. при чему се о Заводу говорило о једном потпуно неприличном контексту, да би лаичка јавност могла разумјети да смо ми опет направили неки прекршај, опет је Завод урадио нешто што није потребно и што није законито” - подвукла је Јелић.

Демантујући такве наводе, гопођа Јелић је објаснила процедуру оглашавања слободних радних мјеста у Заводу за запошљавање, који је прецизно дефинисан Законом о запошљавању. “Члан 27 Закона о запошљавању каже да је Завод дужан да огласи слободно радно мјесто у року од 2 дана на огласној табли Завода и на Сајту, као и у медијима ако то послодавац жели. Дакле, то је наша законска обавеза. Законом прописани образац пријаве је Е1, то није образац који је прописао Завод, него Закон о евиденцијама. Када такав образац стигне у Завод, ми смо дужни да га објавимо у року од два дана и то је све. Чак је Закон предвидио казне за Завод и у случају да се не испоштује та законска норма одговорна лица односно платиће казну до 2.000 еура, а институција ће бити кажњена чак 20.000 еура” - објаснила је Јелић.

“Завод нема улогу контролора при запошљавању, нити код приватних послодаваца, нити у државним органима. Приликом запошљавања у државним органима, одговорне институције које тај проце воде и прате су Управа за кадрове, Управна инспекција или инспекција рада. Завод за запошљавање нема законом прописане обавезе да то чини. То није у нашој надлежности”.

Госпођа јелић је такође истакла да Завод не смије да доводи у питање податке које добија, односно разлоге због чега је неки послодавац објавио неко слободно радно мјесто. “То ми не смијемо да радимо, то није у нашем опису посла, поготово не смијемо то да стављамо у негативан контекст, јер би то представљало злоупотребу података које смо добили. Ако такве податке ставимо у негативан контекст, тиме нарушавамо пословни углед наших клијената, наших корисника услуга, ми чак можемо да одговарамо и кривично, јер је Кривични закон Црне Горе предвидио казне, кривичну одговорност за нарушавање пословног угледа субјеката привредних и осталих правних лица. Дакле, то се не смије” - прецизирала је Јелић.

Јелићева се у посебно освнула на навод новог директора Завода, господина Милошевића, који је по њеном мишљењу злоупотријебио позицију у Заводу, тиме што је у политичке сврхе пласирао неосноване податке о дјеловању Завода. “Имали смо ситуацију да личност која је постављена у Завод да штити ту институцију од злоупотреба, да открије евентуалне злоупотребе и да забрани злоупотребу, дјелује у политичке сврхе. То је урадио на начин што је у Заводу за запошљавање, са ресурсима Завода, као директор Завода, говорио политички, прозивао општине и друге послодавце, говорио о споразумима, о односима између субјеката са Министарством финансија, итд, итд. Такве поруке могу да се шаљу из политичких субјеката и организација које с е тиме баве, а никако из Завода за запошљавање” - нагласила је Јелић.

Представница власти у Заводу за запошљавање, госпођа Јелић, осврнула се и на изјаву директора Милошевића, да је Завод злоупотријебио коришћење службених аутомобила. “Ја ћу вам рећи да то није истина, да је то нетачан податак, а сада ћу то и аргументовати. Завод за запошљавање има укупно 17 аутомобила, чија је просјечна старост 9 ипо година, дакле куповани су у неко срећније вријеме. Ти аутомобили нијесу статусни симбол оних који их користе, него их користе сви службеници Завода када је то потребно. Ви знате да Завод спроводи огроман број активности, не у канцеларијама него вани и то треба пратити и контролисати. Ако вам кажем да смо дужни да испратимо 70 грантова о програму професионалне рехабилитације, те да сваки од тих грантова морамо и по три пута да обиђемо и да видимо како то функционише и како се та средства троше, јасно је да су нам аутомобили за то неопходни. Сада ћу вам рећи кључну чињеницу о трошковима службених аутомобила: 17 аутомобила је за првих пола године потрошило 5.050 еура горива, а свих 17 аутомобила је имало трошкове одржавања 710 еура. Да ли можемо да говоримо о било каквој злоупотреби? Ја чак мислим да је коришћење аутомобила испод сваког минимума и да бисмо обезбједили квалитет услуга које пружама те трошкове би морали да повећамо значајно, јер се губи смисао употребе тих аутомобила. Дакле, мислим да је довољно јасно на основу трошка који ми имамо, да ли се ту може говорити о било каквој злоупотреби. Ако вам кажем да за задњих 5 година ни једно ауто, на годишњем нивоу, не може потрошити више од шест стотина еура, да ли се може говорити о злоупотреби. О наведеним подацима говоре наше картице. које ћемо стављати на увид јавности на нашем сајту. Можете сви да читате и да видите чиме се бавимо, шта радимо и колико трошимо. Просто нам је циљ да све учинимо јавним и да кажемо ево то је тако како Завод ради” . рекла је Јелић.

Госпођа Јелић је скренула пажњу и на застој у плаћањима од готово 177.000 еура, које Завод треба да плати зато што су то уговорене обавезе. “До застоја је дошло зато што нови директор условљава исплате добијањем података из претходних година, у противном неће да плати. Ја мислим да то није добро, закон је јасно дефисао које податке може да користи и да то ни у ком случају не смије да се условља, просто институција не смије да стане и мора да функционише” - оцијенила је Јелић.

Госпођа Јелић се осврнула и на још један проблем, због кога је од директора оптужена да прави опструкцију.“Имали смо случај мобинга над радником Завода, који ја нијесам дозволила. Био је покушај да се један радник суспендује са посла, за што није било правног основа, Ми смо то зауставили” - констатовала је Јелић.

Коментаришући своју улогу и обавезе у Заводу за запошљавање, госпођа Јелић је нагласила да се та улога односи на контролу свих плаћања и свих питања везаних за радне односе. “Мој циљ је да у старту дефинишемо правила како ћемо функционисати, јер нам је циљ да покажемо да ова институција има капацитет, да је квалитетна, да људи у њој раде часно и одговорно. Наравно, ако се покаже да било ко у Заводу не ради у складу са прописима, зна се да треба да одговара. Али не смијемо да дозволимо да људи који раде часно, одговорно и професионално, буду прозивани нити да институција буде дерогирана. Дакле, ако поставимо јасна правила, вјерујем да онда нећемо имати проблема и у томе рачунам на подршку медија, јер ћу увијек гооворити са аргументима и подацима” - закључила је Јелић.

Служба за односе с јавношћу 
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?