Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обраћање генералне директорице др Мире Јовановски Дашић на ТАИЕX радионици, посвећеној улози и функционисању надзорних органа за супстанце људског поријекла, која се одржава 21. И 22. јуна одржава у Подгорици

Објављено: 21.06.2016. 22:44 Аутор: ПР служба
ПОШТОВАНЕ ДАМЕ И ГОСПОДО,УВАЖЕНЕ КОЛЕГИНИЦЕ И КОЛЕГЕ
Задовољство ми је што данас могу испред Министарства здравља да поздравим учеснике радионице за више земаља у организацији ТАИЕXа /Инструмента Европске комисије за техничку помоћ и размјену информација, посвећеној улози и функционисању Цомпетент Аутхоритиес/надлежних органа за супстанце људског поријекла.
Ова ТАИЕX радионица има за циљ да пружи информације учесницима из Министарства здравља, надлежних органа и инспекција за представнике из Албаније, Босне и Херцеговине, Србије, Турске, Македоније, Косова и наравно Црне Горе о уређењу и вођењу ЦА/надлежних органа у сектору за СОХО/ за супстанце људског поријекла (крви, ткива, ћелија и органа), у складу са ЕУ законима.
ЕУ стручњаци ће током наредна два дана представити различите моделе надлежних органа који постоје широм земаља чланица ЕУ.
Такође, дискутоваће се о изазовима са којима се поједине земље суочавају у успостављању и вођењу СОХО надлежних органа.
Надлежни органи за супстанце људског поријекла имају посебне одговорности у односу на безбједност и квалитет, како код трансфузије крви тако и код трансплантације органа, ткива и ћелија и код асистиране репродукције.
Озбиљне нежељене исходе треба пријављивати како би се омогућило побољшање безбједности на основу консолидованих података. Истраживања нежељених реакција и догађаја у вези са примјеном људских органа, крви, ткива и ћелија, треба да буду следљиви и одобрени од стране надлежних органа како би се осигурало да се идентификују на одговарајући начин и да одговарајуће корективне и превентивне мјере буду предузете када је то потребно.
Такодје, важно је да дидактичке информације о документованим неповољним исходима у вези са примјеном људских органа, крви, ткива и ћелија буду доступне, чиме се подржавају даља побољшања у безбједности и ефикасности у трансплантацији, трансфузији и асистираној репродукцији.
На крају желим да се захвалим Европској Комисији на подршци за организовање ове радионице за више земаља јер овакви скупови доприносе унапрјеђењу знања и функционисања у СОХО сектору/ субстанци људског порекла (крви, ткива, ћелија и органа).
Желим успјешну и продуктивну радионицу.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?