Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора примила друго лице у оквиру хуманитарног програма ресоцијализације притвореника из Гвантанама

Објављено: 23.06.2016. 04:38 Аутор: Служба за односе с јавношћу
Црна Гора је данас, у оквиру хуманитарног програма покренутог од стране Владе Сједињених Америчких Држава са циљем затварања базе Гвантанамо на Куби, преузела одговорност за ресоцијализацију једног притвореника и његов повратак породици.

Ријеч је, као и у првом случају из јануара ове године, о држављанину Јемена који је дужи низ година боравио у Гвантанаму и који, као ни прво лице преузето по овом програму, не представља, сходно процјени надлежних америчких и црногорских безбједностних служби, безбједносну или било коју другу пријетњу по државу и грађане Црне Горе. Трансферима лица о којима је у овом програму ријеч у треће земље претходе детаљне евалуације њихових понашања, кривично-правне одговорности, као и укупна безбједносна процјена сходно којој се одлуке о трансферу доносе.

Процес ресоцијализације ових лица подразумијева у свим државама пријема односно захтјева за азилом надзор надлежних институција уз обезбјеђивање пуног поштовања политике легалности и хуманог поступања у државама пријема.

Лице о којем је ријеч је, у складу са преузетим обавезама и законским процедурама, поднијело захтјев за добијање азила. Закон о азилу („Сл. лист РЦГ“, бр. 45 од 17. јула 2006, „Сл. лист Црне Горе“, бр. 40 од 8. августа 2011.) прописује да није могуће објављивање било каквих додатних информација у вези са тим („У поступку по захтјеву за добијање азила искључена је јавност.“ – Члан 34, став 1 Закона).

Оно што је у овом тренутку могуће објавити у вези са првим лицем које је оквиру поменутог Програма трансферисано у Црну Гору јануара ове године је да је лице у редовној процедури предвиђеној Законом о азилу и да је под режимом допунске заштите.

Црна Гора учествује у овом хуманитарном програму сходно одлуци Владе. Пријемом другог притвореника на ресоцијализацију Црна Гора је испунила квоту коју је предвидјела.

Имајући у виду чињеницу да ресоцијализација подразумијева интегрисање у друштвену средину, боравак овог лица не пада на терет пореских обвезника Црне Горе. Лица о којима је ријеч ће након одређеног времена бити слободна да одаберу земље даљег боравка.

Црна Гора се прикључила овој иницијативи, водећи се принципима солидарности и хуманости, на шта нас обавезује чланство у Савјету за људска права Организације Уједињених нација, а посебно хуманитарни карактер овог програма.

У овом хуманитарном програму учествује више од педесет држава свијета међу којима су како западно и источноевропске тако и нама сусједне земље, између осталих: Уједињено Краљевство, Француска, Шпанија, Португал, Њемачка, Белгија, Данска, Швајцарска, Италија, Русија, Летонија, Естонија, Мађарска, Словачка, Босна и Херцеговина и Албанија.

СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?