- Влада Црне Горе
Колегијум за преговоре са ЕУ: Успјех у преговорима...
Колегијум за преговоре са ЕУ: Успјех у преговорима – константа црногорског пута према ЕУ
Колегијум за преговоре о приступању Црне Горе Европској унији, којим је предсједавао предсједник Владе Мило Ђукановић, разматрао је на четрнаестој, редовној сједници, одржаној у четвртак, 21. јула 2016. године, досадашње резултате и динамику спровођења овогодишњих обавеза у областима владавине права, односно у поглављима 23 (Правосуђе и темељна права) и 24 (Правда, слобода и безбједност), и реформске процесе у поглављима 8 (Конкуренција) и 27 (Животна средина) као и остала питања из своје надлежности.
Колегијум је оцијенио да је Црна Гора током протеклог периода наставила квалитетно да спроводи реформе, што је резултирало недавним отварањем преговора у поглављима 12 и 13, те да успјех у преговорима представља константу црногорског пута према чланству у ЕУ. У том контексту су размотрене обавезе до краја године које се тичу отварања поглавља, као и привременог затварања оних поглавља у којима постоји добар степен усаглашености с европским прописима и стандардима. С тим у вези је поздрављена јасна подршка ЕУ државама Западног Балкана у спровођењу реформи и приближавању чланству која је јасно исказана и током недавно одржаног Самита у Паризу, а чији одраз су и приоритети актуелног словачког предсједништва Унијом.
У оквиру расправе на тему владавине права, истакнуто је да су током претходног периода домаћи прописи у потпуности усаглашени с правном тековином ЕУ и међународним стандардима, као и да је дошло до кадровског снажења новооснованих институција неопходних за постизање мјерљивих резултата. Констатовано је да се мјере из акционих планова за поглавља 23 и 24 реализују у складу с дефинисаним роковима и да квалитетна рјешења већ дају позитивне резултате у пракси. Колегијум за преговоре је посебно истакао значај правовременог испуњавања привремених мјерила и конкретних резултата које Црна Гора постиже у борби против корупције и организованог криминала.
Колегијум у проширеном саставу је, разматрајући текуће и планиране активности у законодавном и институционалном дијелу у поглављима 8 (Конкуренција) и 27 (Животна средина) информисан о томе да се предузимају сви напори у правцу испуњавања услова за отварање ова два поглавља у наредном периоду. Оцијењено је да је квалитетан рад надлежних институција из области животне средине током претходног периода резултирао израдом финалног нацрта свеобухватне Стратегије усклађивања законодавства с правном тековином ЕУ у овој области. Колегијум је размотрио Предлог стратегије изразио очекивање да ће Влада, након што добије мишљење Европске комисије, усвојити овај документ у најскоријем року чиме ће се испунити почетно мјерило и створити предуслове за отварање овог поглавља. У вези са спровођењем обавеза из поглавља 8 констатован је даљи напредак, како у дијелу усклађивања националног законодавства с правном тековином ЕУ, тако и у погледу обезбјеђења новог институционалног оквира за контролу додјеле државне помоћи.
Сједници Колегијума у проширеном саставу присуствовали су, поред чланова – потпредсједникâ Владе Душка Марковића, Проф. др Вујице Лазовића, Рафета Хусовића, Азре Јасавић и Милорада Вујовића, те главног преговарача амбасадора Александра Андрије Пејовића и главног политичког савјетника предсједника Владе Милана Роћена и министри правде, унутрашњих послова, финансија, економије и одрживог развоја и туризма, Зоран Пажин, Горан Даниловић, мр Рашко Коњевић, др Владимир Каварић и Бранимир Гвозденовић, као и предсједници Врховног суда и Судског савјета, врховни државни тужилац и главни специјални тужилац, Весна Меденица, Проф. др Младен Вукчевић, Ивица Станковић и Миливоје Катнић.
СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ