Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај: Праћење медитеранске воћне муве Цератитис цапитата Wиед. на подручју црногорског приморја

У оквиру Сталног надзора Цератитис цапитата (воћна мува), обиласком Приморја током прве недјеље августа (Будва – Херцег Нови, 01.08.2016; Бар-Улцињ, 08.08.2016) и прегледом клопки утврђено је присуство Ц. цапитата на свим локалитетима на подручју бококоторског залива (Херцег Нови, Ђеновићи, Кумбор и Баошићи), у Ластви Грбаљској и у Бару.

Са изузетком локалитета Ђеновићи гдје је у Тепхри клопки са атрактантом Биолуре нађено 128 мува и на локалитетима у Херцег Новом (44, 67, 41) у осталим локалитетима је забиљежен мањи број. На подручју Бара мува је тек почела да лети, јер је на посматраним локалитетима нађена једна, односно три ухваћене јединке. Међутим, због повољних временских прилика и чињенице да најраније сорте мандарина улазе у почетак пријемчиве фенофазе, а плодови смокве у зависности од сорте су у различитим фазама зрења, може се очекивати повећање бројности муве у наредном периоду.

За сада није утврђено присуство муве на подручју Улциња.

Прегледом узоркованих плодова смокве констатовано је присуство ларви (3-7) у 25 прегледаних плодова, што потврђује чињеницу да је смоква, у нашим условима, један од најранијих домаћина које мува напада (ако се изузму необрани плодови цитруса, посебно поморанџе из претходне вегетације) и као таква је од пресудног значаја за умножавање и почетно повећање бројности популације која ће касније нападати цитрусе. Због тога је неопходно, од самог почетка пратити ток сазријевања како смокве тако и свих осталих воћних врста које су потврђени домаћини медитеранској воћној муви код нас (цитруси, бресква, јапанска јабука, јабука, иглица) од стране произвођача и држаоца воћних врста, и примијенити препоруке које наводимо у нашим извјештајима.

ПРЕПОРУКА: Имајући у виду карактеристику Ц. цапитата да не напада зелене и тврде плодове (без обзира о којој се воћној врсти ради), већ оне на почетку фенофазе сазријевања и полузреле плодове, стално праћење стања у воћњаку и одржавање његове хигијене једна од основних мјера у смањењу бројности ове врсте. То подразумијева, од стране произвођача и држаоца воћних врста које су домаћини Ц. цапитата, континуирано уклањање и уништавање спаљивањем свих оних плодова на којима се уоче било какви симптоми напада или преурањено дозријевање. Сумњиви плодови се не смију закопавати у земљу нити бацати у контејнер! 

Савјетујемо да се као превентивна мјера (нарочито у окућницама и малим, мјешовитим воћњацима који представљају идеалну средину за појаву првих симптома напада), око стабала смокве (а касније и осталих воћака-како буду дозријевале) у ширини пречника крошње, поставе и ПВЦ фолије или слој сламе (дебљине око 25 цм) да би се онемогућио улазак ларви у земљиште из нападнутих плодова. Такође, плодови са симптомима напада као и сви они сумњиви, могу се ставити у црну пластичну кесу (нпр. кеса за смеће) која се завеже и остави на сунцу најмање 8 сати. За ово вријеме, све ларве које се налазе у плодовима ће угинути. 

Неопходна је и примјена мјера хемијске заштите примјеном инсектицида на бази делтаметрина, пиримифос – метила, диметоата, малатиона на почетку фенофазе сазријевања плода, односно у вријеме када они постану пријемчиви за напад. Приликом одабира препарата обавезно треба водити рачуна о каренци и дозвољеном броју третирања у току године, сортименту и фенофази развића плодова домаћина.

Препоручујемо да се у рад на овој проблематици укључе и сарадници Савјетодавне службе у биљној производњи и општинских савјетодавних служби ради праћења стања на терену, контаката са произвођачима и правовремене примјене препоручених мјера заштите. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?