Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Семинари „Психосоцијална подршка дјеци/ученицима у стресним ситуацијама“ у Бијелом Пољу

Објављено: 31.08.2016. 16:50

У периоду од 22. до 25. августа 2016. године реализована су четири једнодневна семинара у оквиру подручја „Психосоцијална подршка дјеци/ученицима у стресним ситуацијама“. Семинари су реализовани на иницијативу Скупштине Општине Бијело Поље и Завода за школство. Предсједник Општине Бијело Поље, Александар Журић, препознао је важност ових семинара за васпитно-образовне установе у овој општини и понудио да Општина Бијело Поље материјално помогне реализацију ових семинара. Реализовано је по два семинара програма Кризне ситуације и психолошке кризне интервенције у васпитно-образовним установама и Сигурна комуникација са медијима у кризним ситуацијама. Семинаре је отворила потпредсједница Општине Бијело Поље, Немса Омерхоџић. На семинарима је присуствовао по 31 директор и стручни сарадник из предшколских, основношколских и средњошколских установа из Бијелог Поља. Резултати еваулације семинара су позитивни, а највећу добит од семинара учесници виде у добијању конкретних сугестија, процедура и корака у адекватном реаговању школа и вртића у стресним и трауматичним ситуацијама које их могу задесити.

Васпитно – образовне установе, наставници и стручни сарадници могу се сусрести са ванредним ситуацијама, као што су напримјер: насилно понашање појединаца и група у школи, повреде ученика у школи, смрт друга/другарице из учионице, смрт наставника или разредног старјешине, самоубиство, пуцњава у школи, природне катастрофе (земљотреси, поплаве, пожари), акутна или хронична болест ученика, болести зависности и сл. а за које нијесу адекватно припремљени. Васпитно-образовне установе, као значајан сегмент друштва, а које су погођене кризним догађајима, могу краће или дуже нарушити функционалност установа као унутрашњег система и погодити ментално здравље појединаца, како дјеце тако и одраслих. Криза се може односити на једну или више установа, зависно од врсте и распрострањености. Циљ семинара је да припреми школско особље да осјетљиво и ефикасно реагује на потребе дјеце и адолесцената у кризним ситуацијама. То подразумијева спремност да запослени у школи овладају вјештинама интервенције, односно буду информисани о томе како да реагују, шта да кажу и ураде да очувају безбједно и подржавајуће окружење у школи у кризним периодима.

Такође, ови семинари омогућује васпитно-образовним установама да се смањи ризик од личног сналажења и доношења личних одлука запослених у ситуацијама кризе и пружа могућност да се наученим вјештинама повећа сигурност оних који морају бити подршка ученицима/ученицама.
Семинаре су реализовали тренери: Радоје Нововић, дипломирани педагог, Јасмина Ђукић, дипломирани психолог и специјалиста Гелштат психологије и Ана Јововић, дипломирани новинар и уредник Јутарњих вијести у РТЦГ.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?