Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање на програмски садржај објављен у дневном листу „Дан“: Предсједник Владе није предсједник Савјета за сарадњу са исељеницима

Дневни лист „Дан“ објавио је у сриједу, 28. септембра 2016. године на страни 2 програмски садржај под насловом „Исељеника се сјете пред изборе“ у којем је изнијето више неистинитих тврдњи.

Ради исправног информисања јавности саопштавамо:

1. Неистинита је тврдња објављена у наведеном програмском садржају у посебном оквиру под насловом „Нејасно како су чланови бирани“ да је предсједник Владе Мило Ђукановић „изабран за предсједника Савјета“ те самим тим ни тврдња да је „нејасно по којем је критеријуму“ предсједник Владе „изабран“ на ту дужност.

Не постоји ни једно утемељење за овакву тврдњу. Предсједник Владе није предсједник Савјета за сарадњу са исељеницима већ је на ту дужносет изабран др Ненад Поповић, специјалиста за ортопедију вилица из Њемачке, поријеклом Которанин.

2. Неистинита је тврдња из наслова текста у оквиру да је „нејасно како су бирани чланови (Савјета)“.

Чланови Савјета изабрани су у складу са члановима 13-24 Закона о сарадњи са исељеницима („Сл. лист Црне Горе“, бр. 47 од 18. августа 2015.) који су у потпуности поштовани до посљедњег слова Закона у процедури о којој је јавност правовремено информисана за шта постоје докази на порталу Владе и подпорталу Министарства вањских послова и европских интеграција.

Сходно члану 13 Закона о сарадњи Црне Горе са исељеницима, односно обавези формирања Савјета за сарадњу са исељеницима, министар вањских послова и европских интеграција је именовао Комисију за праћење поступка избора чланова Савјета за сарадњу са исељеницима (Рјешење бр. 05/2-959 од 14. марта 2016.).

На основу Јавног позива за кандидовање представника исељеника за чланове Савјета за сарадњу са исељеницима (објављеног на интернет страници Управе за дијаспору 7. марта 2016. године и продуженог 29. марта 2016. године) Комисија је утврдила Листу кандидата који задовољавају услове односно Листу организација које не задовољавају услове Јавног позива (обије листе објављене су на сајту Управе за дијаспору 26. априла о.г.). Листа кандидата предложених за чланове Савјета за сарадњу са исељеницима садржала је предлоге 51 кандидата за чланове Савјета које су предложила 54 удружења из 22 државе.

Након разматрања Листе кандидата, Комисија је, у складу са чланом 21 Закона о сарадњи Црне Горе са исељеницима, 9. јуна 2016. године расписала изборе за чланове Савјета у осам држава (Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Канада, Њемачка, Словенија, Србија и Швајцарска) у којима је број предложених кандидата већи од броја прописаног чланом 16 овог закона.

Гласање је спроведено 16. јуна када су Управи за дијаспору, на основу Упутства за избор чланова Савјета за сарадњу са исељеницима који је Комисија сачинила и објавила (8. јуна на сајту Управе), електронским путем достављени гласачки формулари удружења-организација. Комисија је на свом последњем састанку, 17. јуна 2016. године, утврдила коначну листу кандидата предложених за чланове Савјета (објављена на страници Управе 23.6.2016. године).

Сходно члану 22 овог Закона, Управи су достављени предлози кандидата за чланове Савјета из органа државне управе, општина и других институција, док је, сходно члану 23 овог Закона, министар вањских послова донио Рјешење о именовању чланова Савјета из реда истакнутих личности (Рјешење бр. 015/1-55/89-2).

Сходно горе наведеном, а на основу члану 24 овог Закона, Министарство вансјких послова и европских интеграција доставило је Влади предлог актра о образовању Савјета.

Влада Црне Горе је, на 167. сједници одржаној 28. јула 2016. године, донијела Рјешење о именовању Савјета за сарадњу са исељеницима бр. 08-2095/4. Предметни материјал и закључци доступни су на порталу Владе – одјељак сједнице – 167. сједница.

Савјет чини 40 чланова из реда исељеника, 33 члана из органа државне управе, општина и других институција и 5 чланова из реда истакнутих личности.

Конститутивна сједница Савјета, одржана 27. септембра 2016. године, дакле, завршни је чин транспарентне процедуре спроведене у складу са Законом.

Из наведеног је јасно да је тврдња о томе да је „нејасно како су бирани чланови“ неоснована и тенденциозна.

3. Неистинита је тврдња из наслова текста да се држава „сјети исељеника само пред изборе“.

Формирању Савјета, чија је процедура детаљно овдје описана, претходио је низ процедуралних корака:

Институционално-правни оквир за сарадњу са исељеницима је суштински унапријеђен трансформацијом Центра за исељенике у Управу за дијаспору (1. октобра 2013. године), као органа у саставу Министарства вањских послова и европских интеграција, као и израдом Закона о сарадњи Црне Горе са исељеницима.Припреме за израду, писање закона, јавна расправа у односу на текст закона, као и комуникација са Секретаријатом за законодавство и свим релевантним министарствима и институцијама који имају додирних тачака са овом проблематиком, спроведени су током 2013/2014 године.

Влада Црне Горе је 20. новембра 2014. године утврдила предлог Закона о сарадњи Црне Горе са исељеницима, док га је Скупштина Црне Горе усвојила 31. јула 2015. године. Оба корака транапарентно су саопштена јавности и сав материјал могуће је лако пронаћи на порталима Владе и Скупштине.

Усвајање Закона о сарадњи Црне Горе са исељеницима пратило је и усвајање Стратегије сарадње са исељеницима за наредни четворогодишњи период од 2015 – 2018, коју прати и Акциони план њене реализације.

Из наведеног је јасно да нема утемељења тврдња из наслова програмског садржаја да се „исељеника сјете само пред изборе“.

Констатујемо да је већина чињеница које су овдје изнијете поменута у обраћању директора Управе за дијаспору Предрага Митровића, да је обраћање било отворено за јавност и да су видео снимак и текст обраћања објављени на подпорталу Министарства вањских послова и европских интеграција те су, дакле, све релевантне информације биле доступне јавности 27.09.2016. у 15:25, односно прије него што је предметни програмски садржај објављен.

Констатујемо да су све наведене чињенице игнорисане у тексту и да је, напротив, текст објављен упркос томе што наведене чињенице оповргавају кључне изнијете тврдње. Такође констатујемо да аутор није прије објављивања текста консултовао надлежне институције што је био дужан да учини сходно Кодексу новинара Црне Горе.

УПРАВА ЗА ДИЈАСПОРУ / СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?