Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Предсједник Владе Мило Ђукановић говорио на свечаности постављања енергетског кабла интерконекције Црна Гора - Италија

Објављено: 04.10.2016. 19:52 Аутор: Служба за односе с јавношћу
Služba za odnose s javnošćuSlužba za odnose s javnošću
 
                     
                                                                                                            
 
МИЛО ЂУКАНОВИЋ, ПРЕДСЈЕДНИК ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ: 
(Обраћање на свечаности поводом полагања прве секције Подморског кабла са црногорске територије, Рт Јаз, 04.10.2016.)

Даме и господо,

Желим да вас поздравим у име Владе Црне Горе, и да изразим задовољство због овог веома значајног догађаја – полагања прве секције енергетског кабла са црногорске стране, који ће нашу земљу повезати са Италијом.

Данас започетим радовима улазимо у нову фазу стратешког пројекта „Подморски кабл“ који реализују италијанска државна компанија ТЕРНА и Црногорски електропреносни систем (ЦГЕС). Од италијанске обале већ је положено 136 км кабла, чија укупна дужина између Пескаре у Италији и Рта Јаз износи 455 км. Недалеко одавде ЦГЕС гради трафостаницу Ластва, као и 400-киловолтни далековод Ластва–Чево–Пљевља. Укупна вриједност „Подморског кабла“ је преко 800 милиона еура. Завршетак радова планиран је до краја 2018. године.

За само неколико година овај пројекат је од почетне идеје, преко ратификованог међународног споразума између Црне Горе и Италије прихваћен као стратешки интерес не само наше двије државе, већ и Западног Балкана и ЕУ. Додатан значај обезбјеђује му улога генератора убрзаног енергетског развоја региона, који трасира нови енергетски пут – Трансбалкански коридор. У њему се преплићу интереси Енергетске заједнице, као и земаља Западног Балкана. То потврђује и чињеница да је ЕУ кроз Западно-Балкански инвестициони оквир подржала овај пројекат са 25 милиона еура гранта, намијењених за изградњу 400-киловолтне интерконекције Пљевља – Бајина Башта.

„Подморски кабл“ је јединствен и због изузетних техничких изазова, које успјешно савладавамо захваљујући професионалној репутацији нашег стратешког партнера, компаније ТЕРНА. Радови се изводе по дну Јадранског мора на дубини која достиже и до 1200 метара, са номиналним капацитетом преноса једносмјерне струје од 1000 МW. И Црногорски електропреносни систем, који је у већинском власништву државе, у партнерству са једним од највећих европских оператора преноса електричне енергије, потврђује способност домаћих компанија да учествују у реализацији и оваквих, захтјевних пројеката.

Бенефити од реализације „Подморског кабла“, који ће Црну Гору и регион повезати са јаким и стабилним енергетским тржиштем Италије и Европе већ су очигледни. Само овај посао од конверторског постројења у Ластви Грбаљској, до Рта Јаз гдје се налазимо, подразумијева ангажовање преко 500 лица, и више од 30 локалних компанија. Током најзахтјевније фазе у реализацији овог дијела пројекта, свакодневно ће бити упошљено преко 200 људи.

Осим на овом дијелу, постоји потреба за ангажовањем значајне домаће радне снаге, као и грађевинске оперативе и на изградњи трафостанице Ластва. Такође, и дуж цијелог четиристо-киловолтног далековода од Ластве, преко Цетиња, Никшића, Шавника, Жабљака и Пљеваља. Очекује се да ће након изградње само за одржавање и експлоатацију тог новог дијела система бити потребно десетине нових високостручних радних мјеста.

Након пуштања у погон „Подморског кабла“, биће обезбијеђени и значајни приходи за Црну Гору по основу удјела ЦГЕС у укупном капацитету кабла – 20% од инсталисаних 1000 мегавата. Приходи од преноса електричне енергије из региона преко ове интерконекције директна су добит. Није мање значајно за електроенергетски систем Црне Горе ни то што ће бити увезан у регионално и европско тржиште. Стварањем интегрисаног тржишта за електричну енергију, и повећањем конкуренције, индустрији и грађанима ће бити омогућено снабдијевање, на основу нижих велепродајних цијена енергије.

Реализација овог пројекта допринијеће не само већој отворености нашег електроенергетског система, већ и економије у цјелини. Он је потврда да је оптимално коришћење расположивих ресурса најважнији услов динамичног економског развоја, који ће бити лакше остварив интеграцијом у јединствено европско тржиште у свим секторима, укључујући и енергетику.

Вишедеценијске идеје о искоришћавању црногорских енергетских потенцијала реализацијом „Подморског кабла“ већ добијају нове импулсе. Прије неколико дана, 29. септембра, потписали смо Уговор о изградњи другог блока ТЕ Пљевља. Радови на изградњи ВЕ Крново су у завршној фази. Интересовање за хидропотенцијале Мораче и Комарнице све је интензивније. Познаваоци прилика у овом сектору цијене да је „Подморски кабал“ представљао и позитиван импулс недавно завршеним великим енергетским објектима у Босни и Херцеговини (ТЕ Станари) и Албанији (ХЕ Бања). Овај маркантни енергетски мост је убједљива илустрација ефективне политике проширења ЕУ на Западни Балкан, и истовремено потврда ријешености земаља региона да будући развој заснивају на поштовању највиших европских стандарда. Њиме Црна Гора и суштински постаје енергетска спона Западног Балкана са ЕУ.

Такође, завршетком ових радова Црна Гора ће ојачати и модернизовати своје преносне мреже у приморској области, као и у сјеверозападном дијелу земље. Први резултати у томе су већ видљиви. То ће омогућити далеко већи ниво сигурности и поузданости напајања корисника, што је и једна од кључних претпоставки садашњих и будућих великих инвестиција у туризму. С друге стране, отварањем новог енергетског коридора на подручју гдје постоје значајни неискоришћени енергетски потенцијали стварају се предуслови за нове велике инвестиције у енергетици. Успјешна хармонизација ова два реална развојна циља, приближавањем европском енергетском тржишту несумњиво ће доприносити и подизању квалитета живота наших људи и убрзаном достизању европског нивоа развијености.

Захваљујем на пажњи!



Фотографије у већој резолуцији и видео снимак бољег квалитета можете преузети са ФТП сервера Владе ЦГ.
Параметри за приступ:

Линк: хттп://195.66.166.68/уплоад/УСЕР1
Корисничко име: ВладаЦГ
Лозинка: ВладаЦГ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?