- Влада Црне Горе
Министарство здравља Одржан дводневни семинар на тему "Принципи и знача...
Одржан дводневни семинар на тему "Принципи и значај хемовигиланце - законска регулатива" у Заводу за трансфузију крви Црне Горе
У оквиру документа Министарства здравља "План континуиране медицинске едукације 2016", Завод за трансфузију крви Црне Горе организовао је дводневни радни семинар на тему "Принципи и значај хемовигиланце - законска регулатива" који се одржава 22-23.11.2016. године у просторијама ове установе. На отварању семинара говорила је генерална директорица Директората за биомедицину у Министарству здравља Црне Горе, др Мира Јовановски-Дашић, а као инострани предавач на семинару је говорила др Вања Николац, водитељица Службе за инспекцију крви, ткива и станица, Сектор инспекцијијских послова у Министарству здравља Хрватске.
ГОВОР ДИРЕКТОРИЦЕ ДИРЕКТОРАТА ЗА БИОМЕДИЦИНУ У МИНИСТАРСТВУ ЗДРАВЉА ДР МИРЕ ЈОВАНОВСКИ-ДАШИЋ ПРИЛИКОМ ОТВАРАЊА ДВОДНЕВНОГ СЕМИНАРА НА ТЕМУ "ПРИНЦИПИ И ЗНАЧАЈ ХЕМОВИГИЛАНЦЕ - ЗАКОНСКА РЕГУЛАТИВА" У ЗАВОДУ ЗА ТРАНСФУЗИЈУ КРВИ ЦРНЕ ГОРЕ:
Поштоване Даме и господо, Драге колеге,
Велико ми је задовољство што могу да вам се обратим у име Министарства здравља и пренесем поздраве поводом дводневног семинара на тему "Принципи и значај хемовигилансе - законска регулатива" који се одржава у Заводу за трансфузију крви Црне Горе 22 и 23.11.2016 године у оквиру континуиране медицинске едукације Министарства здравља за 2016. годину.
Трансфузија крви и крвних продуката већ је деценијама веома успешна и за пацијенте углавном сигурна терапијска процедура. Она ипак није без пратећих ризика, то јест повремених нежељених ефеката. Хемовигиланса представља низ организованих поступака надзора, у вези са озбиљним нежељеним догађајем или озбиљном нежељеном реакцијом, представља надзор над трансфузијским лијечењем. То је систем који обухвата процесе следљивости и означавања крвних компоненти и праћење нежељених реакција/догађаја.
Хемовигиланса је усредсређена на компликације код даваоца крви и на реакције код болесника лијечених трансфузијом, као и на грешке приликом прикупљања, производње, тестирања, складиштења и издавања крвних компоненти. Правовремена пријава нежељене трансфузијске реакције (НТР) је једна од најважнијих карика у систему хемовигилансе, а њихова појава се очекује код 1-3% болесника код којих је примењено трансфузијско лијечење.
Уколико се озбиљне нежељене реакције јаве, код примене хемопродуката, оне представљају значајан клинички проблем. Утичу на дужину опоравка прималаца у здравственој институцији и/или на ток болести.
У јануару 2014. године усвојен је Закон о обезбјеђивању крви, формиран у складу са добром произвођачком праксом, директивама ЕУ и препорукама СЗО, чиме хемовигиланса постаје законска обавеза у Црној Гори. У Априлу 2014. године Министарство здравља Црне Горе доноси ,,Правилник о систему обиљежавања, вођењу евиденција и праћењу јединице крви и компоненти крви од даваоца до примаоца крви, као и од примаоца до даваоца крви, и праћењу озбиљних нежељених догађаја и озбиљних нежељених реакција”. Овај правилник је усклађен са Директивом Европске комисије 2005/61/ЕЦ.
У складу са европским директивама, Законом о обезбијеђивању крви и усвојеним Правилником, у обавези смо да успоставимо систем хемовигилансе који подразумјева праћење, обавјештавање и извјештавање о нежељеним догађајима и реакцијама код пацијената и даваоца крви на националном нивоу, као и систем извјештавања према Европској Комисији.
Имплементација стандарда трансфузијске праксе и хемовигилансе је процес који траје. Резултат је тимског рада у цјелини. Едукација и знање здравствених радника уз информатичку мрежу препознати су као битно и моћно средство у реализацији задатих циљева.
Континуирана медицинска едукација је потреба сваког савремног здравственог система, као и обавеза сваког љекара и сваке здравствене установе да континуирано унапређује своје медицинско знање и примјењује га у пракси зато је један од приоритета здравственог система Црне Гора континуирана едукација здравствених радника и улагање у знање и стицање њихових нових вјештина јер то је једини начин да се адекватно ухватимо у коштац са свим медицинским изазовима данашњице.
Тема данашњег семинара је од изузетног значаја за успостављање система хемовигилансе у Црној Гори која захтијева мултиинституционално учешће и уску сарадњу како Министарства здравља и Завода за трансфузију крви Црне Горе тако и клиничара општих болница и КЦ-а ЦГ који примјенују крв у лијечењу и Управе за инспекцијске послове Црне Горе.
На крају желим да кажем да за разлику од других професија, образовање љекара се не завршава добијањем дипломе. Напротив, они морају да уче док год раде, усавршавају се, употпуњују своје знање, јер циљеви нашег здравственог система ће се постићи кроз континуирано унапрјеђивање знања и вјештина, јер само добро едуковани љекари могу пружити добру здравствени заштиту.
На крају желим успјешан семинар.