- Влада Црне Горе
Министарство правде Радионица о насиљу у породици и насиљу над женама ...
Радионица о насиљу у породици и насиљу над женама за представнике/це правосуђа – 28. и 29. новембар 2016. године
Министарство за људска и мањинска права и НВО Центар за женска права организовали су дводвневни Програм обуке о насиљу у породици и насиљу над женама за представнике правосуђа, 2016. Програм је организован уз подршку Врховног суда Црне Горе, УНДП- а и УНИЦЕФ-а и уз подршку Центра за обуку у судству и државном тужилаштву, који је одобрио овај програм и уврстио га у редовну обуку представника/ца правосуђа.
У уводном дјелу, начелница Одјељења за послове родне равноправности у Министарству за људска и мањинска права Биљана Пејовић је поздравила учеснике/це, нагласивши да је људски живот неприкосновен и да је забрањено свако насиље према човјеку.
Према њеним ријечима чињеница је да понашање насилника није изазвано спољним утицајима, већ је увијек избор, на који се насилник потпуно вољно одлучује. Родна неравноправност и неједнак положај жена у односу на мушкарце је фактор који узрокује родно засновано насиље. Овај вид представља облик насиља којем су изложене углавном жене и дјевојчице.
„У Црној Гори неопходно је предузимати даље стратешке мјере за осигурање превенције насиља, како насиља у породици, тако и насиља над женама, те обезбиједити квалитетне, дјелотворне и кредибилне механизме заштите жртава насиља и ефикасног гоњења починилаца. Важно је разговарати о овим друштвеним проблемима јер је разбијање предрасуда кључно у пружању адекватне подршке и заштите. Једна од најчешћих предрасуда односи се на то да је сама жртва крива за ситуацију у којој се нашла.”
Након уводног обраћања, начелница Пејовић је у име Министарства за људска и мањинска права и мисије ОЕСЦЕ-а представила спот који направљен поводом кампање 16 дана актизма против борбе насиља над женама, у циљу указивања јавности на овај феномен.
Овај програм се реализује у оквиру програма „Заштита дјеце и жена од породичног насиља –унапријеђени институционални одгоор“, који се спроводи у сарадњи са представништвом УНИЦЕФ-а у Црној Гори и уз финансијску подршку ЕУ. Он је дио вишегодишње регионалне иницијативе са циљем унапрјеђења заштите дјеце од насиља и социјалне инклузије дјеце са сметњама у развоју, која се имплементира у партнерству између УНИЦЕФ-а, ЕУ, и влада седам земаља у процесу придруживања ЕУ. Дио програма финансијски подржава и Канцеларија УНДП у Црној Гори.
Циљ програма је да подржи процес успостављања одрживог и ефикасног система заштите и подршке жртвама насиља у породици и насиља над женама кроз подршку правосудним институцијама у примјени међународних стандарда и националног законодавства у овој области. Фокус програма је на примјени Конвенције Савјета Европе о спрјечавању насиља над женама и насиља у породици (Истанбулска конвенција), као најсвеобухватнијем и правно обавезујућем међународном документу у области насиља над женама и насиља у породици.
Радионицу ће између осталих, водити и експерткиња из Хрватске г-ђа Бранка Жиганте – Живковић, суткиња Високог прекршајног суда у Загребу и предсједница Националног савјета за насиље у породици Републике Хрватске.
Током дводневног семинара, учесници/е ће бити у прилици да се упознају са облицима, динамиком и посљедицама насиља у породици, да употпуне знање о обавезама државе и државних органа у складу са ратификованим међународним документима и националним законодавством, као и да стечена знања представе кроз практичан рад у мањим групама – анализом случајева, након чега ће услиједити дискусија о најбољим праксама у поступању институција у случајевима насиља.
По завршетку обуке, учесници/е ће бити у стању да боље препознају облике, узроке и посљедице насиља у породици и насиља над женама, укључујући и дјецу – свједоке/иње насиља, да ефикасније примјењују стандарде прописане Истанбулском конвенцијом и законске одредбе које се односе на поступак и рокове за одлучивање о захтјевима за издавање мјера за заштиту од насиља и да ефикасније превазилазе проблеме у пракси.
Радионица је и дио активности предвиђених Акционим планом за преговарачко поглавље 23- Правосуђе и темељна права.
Министарство за људска и мањинска права