- Влада Црне Горе
Завод за школство Увођење УН циљева одрживог развоја у школама југо-...
Увођење УН циљева одрживог развоја у школама југо-источне Европе
Прва регионална конференцијуа „СЕЕДЛИНГ –Увођење УН циљева одрживог развоја у школама југо-источне Европе” одржана је 08. и 09. децембра 2016. године у Београду у организацији Регионалног центра за животну средину за централну и источну Европу (РЕЦ) уз подршку Аустријске агенције за развој и сарадњу.
Оперативни циљеви ове конференције су били:
• Обезбијеђење изградње капацитета о циљевима одрживог развоја, процесу и међусобној повезаности циљева, улози сваког појединца у процесу „трансформисања нашега свијета“;
• Излагање најновијих резултата реформи образовања у свакој од земаља;
• Размјена искуства и умрежавање са заинтересованим странама у циљу даље сарадње;
• Стимулисање и подстицање критичке расправе о наставном материјалу чија израда је у току.
• Промоција образовања за одрживи развој.
Конференција је окупила више од 50 учесника који представљају различите образовне институције из Мађарске, Аустрије, Албаније, Босне и Херцеговине, Косова, Републике Македоније, Молдавије, Црне Горе и Србије.
Испред Црне Горе конференцији су присуствовали: Марко Вукашиновић, Министарство просвјете, Невена Чабрило и др Снежана Грбовић, Завод за школство, Проф. др Татјана Нововић, Филозофски факултет, Никшић, Проф. др Данка Петровић, Природно-математички факултет, Подгорица и Милица Радусиновић, ОШ „Сутјеска“, Подгорица.
Спроведене активности на пољу увођења циљева образовања за одрживи развој у Црној Гори представила је Невена Чабрило, координаторка образовања за одрживи развој у Заводу за школство.
Циљ СЕЕДЛИНГ пројекта је да оснажи образовање, изградњу капацитета и подизање свијести о новим циљевима одрживог развоја (СДГс) у земљама југо-источне Европе кроз њихову уградњу у образовне програме и кроз регионалну сарадњу и умрежавање доносиоца одлука, едукатора и наставника.
Сврха овог пројекта, конкретно, је да се изграде капацитети и вјештине релевантних институција, наставника и ученика у смјеру разумијевања нових циљева одрживог развоја и њиховог увођења у текући процес реформе образовања у наредном раздобљу, те поспјешивање прекограничне сарадње између институција у области образовања за одрживи развој (ЕСД).
Пројектне активности су подијељене у три дијела: институционално јачање и подршка умрежавању институција на националном и међународном нивоу; развој онлине наставног материјала и изградња капацитета наставника; и проширивање знања ученика о приликама за стварање радних мјеста.