Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Свјетска банка похвалила владине мјере фискалне консолидације

    
   
Директорка Свјетске банке за Западни Балкан Елен Голдстин похвалила је на конференцији за медије након састанка са предсједником Владе Црне Горе Душком Марковићем прве кораке Владе Црне Горе у јачању фискалне стабилности и очувању економског раста.

„Жељела бих да похвалим озбиљан и посвећен приступ Владе реформском програму на одрживости економског раста и отварању нових радних мјеста“ – рекла је Елен Голдстин.

Саопштила је да је на састанку било ријечи о приоритетима даље сарадње додавши да је Свјетска банка препоручила три области за даљу сарадњу: фискална и финансијска одрживост; Развој и стимуилација приватног сектора и отварање радних мјеста и еколошка одрживост туристичког сектора. При томе је нагласила да је приоритет фискална одрживост.
    
Елен Голдстин је рекла да Црна Гора у циљу одржања стопе економског раста од 3, 4, 5 па чак и 6% и отварања радних мјеста на високом нивоу на средњи и дуги рок требало да се позабави својим фискалним дефицитом и јавним дугом. С тим у вези оцијенила је мјере укључене у буџет за 2017. као „похвалне и важне“.

Изразила је спремност за даљу тијесну сарадњу Свјетске банке са Владом Црне Горе рекавши да ће уз одређене реформске мјере бити омогућене и веће стопе раста у Црној Гори од садашњих.

„Наша је процјена да мјера ваше фискалне консолидације треба да буду на нивоу 2-3% БДП-а сваке године у наредне три године“ – рекла је Елен Голдстин.

Директорка Свјетске банке за Западни Балкан је закључила да очекује да у даљој сарадњи представници те институције и Владом сагледају мјере из Анализе Свјетске банке које могу бити узете у обзир у даљем јачању фискалне стабилности Црне Горе на средњи рок у циљу добијања буџетске подршке Свјетске банке.

Предсједник Владе је рекао на заједничкој конференцији за медије да су кључни циљеви Владе одржив економски раст и повећање запослености и стандарда грађана.

„Да бисмо постигли одржив економски раст Влада ће водити економску политику комбинацијом мјера усмјерених на јачање макроекономске стабилности и унапређење конкурентности наше економије. У том смислу на данашњем састанку је разговарано о најважнијим изазовима на остварењу развојног циља Црне Горе нарочито оним мјерама на јачању макроекономске тачније фискалне стабилности и одрживости“ – рекао је предсједник Владе.

Премијер је рекао да ће поред мјера фискалне консолидације Влада интензивирати активности на унапређењу пословног амбијента и подршци реалном сектору да бисмо јачали инвестициону активност у земљи и остварили пројектовани просјечни годишњи раст од 3,4 % у наредне три године.

„У том правцу, очекујемо даљу подршку Свјетске банке, као важног и кредибилног партнера, која је приоритете сарадње са нашом државом дефинисала у Стратешком партнерском оквиру Свјетске банке за Црну Гору за период 2016-2020. година. Истовремено смо захвални на недавно достављеној Анализи са препорукама Свјетске банке за даље реформе у Црној Гори, и спремности Банке да подржи Владу у процесу јачања фискалне стабилности, нужне за одржив економски раст и отварање нових радних мјеста“.
   
Предсједник Владе је закључио да Влада Црне Горе очекује и подршку Свјетске банке кроз одобрење зајма за развојне политике у износу од 90 милиона УСД који може бити искоришћен за давање гаранција за финансирање буџетских потреба.
 
СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ
                          
Обраћање предсједника Владе Душка Марковића на конференцији за медије након састанка са представницима Свејтске банке можете преузети овдје.
                              
                                     
                                                                                           
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?