Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Безбједност и сигурност су круцијалне за развој и напредак сваког сегмента живота

Уколико немате безбједност, онда немате стабилности и сигурност, а ако нема тога, онда немате страних инвестиција, немате нових радних мјеста и немате прогрес и развој једног друштва, казао је национални координатор за НАТО, Драган Пејановић на трибини Сигурност на мору и чланство у НАТО, која је у организацији Комуникационог тима савјета за чланство у НАТО и Поморског факултета одржана данас (10. март) у Котору. Одговрајући на питање како НАТО утиче на економију Национални координатор је подсјетио да је послије сваког прорширења било економског просперитета у земљама новим чланицама.

,,Да ли је то било сходно члану 2. Сјеверноатланског уговора гдје су државе унутар НАТО породице дужне да једна другу међусобно помажу или је то због самог имиџа безбједне и стабилне дестинације, углавном све државе од чланства биљеже раст Бруто Домаћег Поризвода“, казао је Пејановић и подсјетио да ће Црна Гора према процјенама плаћати за чланство у НАТО-у између 400 и 500 хиљада еура.

,,Међутим, ја ћу вам рећи да је само Министраство унутрашњих послова само из програма НАТО Наука за мир и безбједност до сада обезбједило средства у износу више од милион еура, а нисмо чланица него смо још у приступном периоду“, објаснио је Пејановић. Говорећи у контексту економских бенефита које доноси чланство у НАТО-у, национални координатор је подсјетио да је туризам круцијална грана црногорске привреде.

,,У данашњем свијету пуном изазова не морате бити експерт па да закључите да је безбједност на мору један од важних сегмената живота. То је изузетно важно за земље препознате као туристичке дестинације, које желе да развијају имиџ стабилне туристичке дестинације. Овдје у Котору не треба посебно истицати колико је то важно, јер стотине хиљада туриста сваке године посјети Древни град под заштитом УНЕСЦО-а и неколико стотина крузера уплови у ваш акваторијум, а свега тога не би било да нема стабилности и безбједности”, објаснио је Пејановић и истакао да су уз то изазови попут кријумчарења људи, дроге, оружја, те загађења мора, толико крупни да не постоји држава, без обзира колико она била велика и моћна која се може самостално супроставити тим изазовим и ризицима.

,,Зато је важно то препознати и обезбједити на међународном плану синергију како би се адекватно супроставили тим савременим асиметричним изазовима. А то се може постићи једино чланством и учешћем у колективном безбједносном систему какав ја НАТО”, поручио је Пејановић. 

Амбасадор Хрватске у Црној Гори Веселко Грубишић, је казао да је јасно видљиво учешће привредника те земље у НАТО пројектима у посљедњих осам година од када је Хрвтатска чланица Алијансе. Он је подсјетио да је Хрватска држава у којој се 15 до 20 посто БДП-а остварјуе од туризма И да је стога за ту изузетно битну грану привреде перцепција сигурности земље изузетно важна.

,,Управо је сигурност један од пресудних елемената сваког туристе у његовом опредјелјенју за путовање. У том смислу бити под НАТО кишобраном као гаранта безбједности је непорцјењиво. Морам вас подсјетио да позитиван раст у туризму биљежимо из године у годину па смо у 2016. години имали 15,5 милиона туриста , што је пораст готово 9 посто у односу на годину раније од чега је 14 милиона страних туриста. Дакле ми имамо више туриста него Бразил који је највећа земља просторно у Јужној Америци”, рекао је амбасадор Грубишић. У име домаћина трибине, декан Поморског факултета у Котору, Данило Николић, је истакао да та установа већ кроз разне порјекте остварује сарадњу са сродним факултетима у земљама НАТО-а и Европске Уније, а најтјешња сарадња је остварне са Поморским факултетом у Сплиту и Факултетом у Алесунду у Норвешкој.

,, Пројектима са Факултетом у Алесунду обезбједили смо најсавременије наставне симулаторе у вриједности од више милиона еура”, казао је Николић и најавио учествовање у пројектима за средстава из домена безбједности лука и заштите животне средине кроз НАТО програм Наука за мир и безбједност. 

Амбасадор Италије у Црној Гори Винценцо дел Монако, подјсетио је да се готово 90 одсто свјетске трговине одвија морем, те да је стога непотребно истицати важност безбједности на мору. Он је подсјетио и на важност мисије којима НАТО подиже ниво сигурности пловидбе али и рјешавања имиграционих криза и природних катастрофа.

Говорећи о безбједности на мору командант Морнарице Војске Црне Горе, капетан бојног брода Дарко Вуковић је саопштио да је Јадранско море данас сигурно за разлику од прије двије деценије.

Он је констатацију поткијепио чињеницом да данас постоји отворена и добра регионлана сарадња, али и успјешан интегративни процес који државе спроводе према НАТО-у и ЕУ. Вуковић је објаснио да је кључна улога у безбједности Јадрана иницијатива АДРИОН која обухвата 6 држава – Грчку, Албанију, Хрватску, Словенију, Италију и Црну Гору, а којом се јачају везе међу државама и повећава интероперабилност у смањивању ризрика безбједности.

На трибини у препуном Амфитеатру Поморског факултета у Котору, предавање је одржао и учесник поморске операције “ЕУ НАВФОР АТАЛАНТА” , капетан фрегате, Жељко Пековић који је приближио значај операције АТАЛАНТА која се спроводи на Рогу Африке у региону коју обухватају Еритреја, Јемен, Сомалија и Кенија. Водама тог дијела Африке пролази 13 одсто укупне свјетске трговине. Како је у тој области изражен проблем кријумчарења, пиратерства и тероризама, безбједносне снаге мисије АТАЛАНТА играју круцијалну улогу у обезбјеђивању нормалних пловних и трговинских токова.

Ефикасност ове операције у спречавању, посебно проблема пиратства резутирала је, како је казао Пековић, затворским казнама за 1205 пирата.

Данашња трибина у Котору је била и прилика да учесници обиђу Поморски факултет и упознају се са капацитетима за едукацију који испуњавају највеће НАТО стандарде.


КОМУНИКАЦИОНИ ТИМ САВЈЕТА ЗА ЧЛАНСТВО У НАТО-у
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?