Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Упозорење: Повећан број инцидената са компјутерским малwаре-ом

Објављено: 12.04.2017. 20:04 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Министарство одрживог развоја и туризма упозорава физичка и правна лица да је у посљедње вријеме примјетан повећан број инцидената који се односе на рансомwаре тројански вирус, те да је усљед таквог инцидента дошло до злоупотребе и компромитовања корисничких е-маил налога запослених.

Одређеном броју грађана и привредних субјеката стигла је е-маил порука са е-маил адресе колега које раде у нашој институцији са прилогом (аттацхмент) који у себи носи инсталацију малвера или вируса и текстом у којем се наводи да се доставља тражена или друга документација. Међутим умјесто регуларног документа послат је документ који је заражен малвером или вирусом.

Молимо све који су добили сличну е-маил поруку да исту обришу и предузму неке од превентивних радњи како би заштитили своје рачунаре од сличних и злонамјерних е-маил порука са прилогом (аттацхмент) који у себи носи инсталацију малвера или вируса. Молимо све који су добили овакву е-маил поруку да никако не отварају прилог јер његовим отварањем биће активиран и злонамјерни малвер или вирус.

Такође обавјештавамо да је овај инцидент злоупотребе и компромитовање корисничких е-маил налога пријављен Националном ЦИРТ (енг. Цомпутер Инцидент Респонсе Теам) тиму, односно тиму за одговор на рачунарске инциденте.

Ријеч је о малwаре-у „ЦрyптоWалл“ који врши енкрипцију корисничких података зараженог рачунара чиме их чини недоступним. У сљедећем кораку, нападачи покушавају да изнуде новац од корисника у замјену за повраћај података.

Најчешћа метода ширења овог малвера је путем злонамјерних е-маил порука са прилогом који ус себи носи инсталацију малвера. Активирањем прилога активира се и злонамјерни малвер.

Уколико дође до инфекције рачунара, битно је исти скинути са локалне мреже или Интернета и предузети неопходне мјере за уклањање малвера, како би се спријечило даље ширење инфекције.

Како је превенција од кључног значаја неопходно је спровести сљедеће активности:

- Користите и редовно ажурирајте антивирусни софтвер: Већина антивирусних рјешења има развијене дефиниције за препознавање малвера, вируса и тројанаца, с тога је неопходно редовно ажурирати антивирус са најновијим дефиницијама.

- Обављајте редован бацкуп важних података: Важне податке треба редовно чувати на резервној локацији (нпр. екстерном уређају) како би у случају заразе могли повратити исте.

- Редовно ажурирајте оперативни систем и друге софтвере: Ажурирањем оперативног система и осталог софтвера (укључујући browser и browser плугинс) отклањају се бројне рањивости које нападачи могу искористити како би заразили ваш рачунар.

- Будите пажљиви приликом отварања сумњивих емаил порука: Не отварајте прилоге у е-маил порукама од непознатих пошиљалаца, као и сумњиве прилоге од познатих пошиљалаца које не очекујете. Уколико вам је е-маил сумњив, пропоручујемо да назовете пошиљаоца како би утврдили валидност е-маил поруке.

- Поштујте правила за основну безбједносну културу на Интернету: Национални ЦИРТ (енг. Цомпутер Инцидент Респонсе Теам) тим, односно тим за одговор на рачунарске инциденте је објавило Смјернице за заштиту информација у сајбер простору која садржи основне савјете за заштиту којих се треба придржавати. Смјернице можете наћи на сљедећој адреси: хттп://www.цирт.ме/библиотека/документи  

Овим путем, Министарство одрживог развоја и туризма се извињава свим лицима која су имала проблема због овог напада и захваљује на разумијевању.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?