- Влада Црне Горе
Министарство финансија САОПШТЕЊЕ: Одржана сједница Савјета за права дјете...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
САОПШТЕЊЕ: Одржана сједница Савјета за права дјетета
Објављено: 26.07.2017. • 18:39 Аутор: мрсс
Данас, 26. јул 2017. године, је у Министарству рада и социјалног старања одржана сједница Савјета за права дјетета, којом је предсједавао министар рада и социјалног старања Кемал Пуришић.
Током састанка је одржана презентација извјештаја о праћењу примјене Националног плана акције за дјецу (НПАД) 2013-2017, за 2016.годину. У изради Извјештаја учествовала је међуресорна радна група, у чијем саставу су били представници Министарства рада и социјалног старања, које је координирало израдом извјештаја, Министарства просвјете, Министарства здравља, Министарства правде, Министарства културе, Канцеларије за борбу против трговине људима, институције Заштитника људских права и слобода и НВО Центар за права дјетета.
Тематске области НПАД-а у складу са којима је рађен Извјештај су: Координација и управљање јавним политикама према дјеци у Црној Гори; Дефиниција дјетета и општи принципи конвенције о правима дјетета; Грађанска права и слободе дјетета; Социјална заштита, породично окружење и алтернативно старање; Здравствена заштита и добробит; Образовање, слободно вријеме и културне активности; и Посебне мјере заштите дјеце.Чланови Савјета су се сложили да је извјештај изузетно добар, као и да спровођење мјера из Националног плана акције за дјецу подразумјева међусекторски приступ.
На сједници је представљен извјештај о функционисању мултидисциплинарних тимова за заштиту од насиља у породици и насиља над дјецом. Процјена рада мултидисциплинарних тимова је спроведена са циљем да се кроз анализу актуелне праксе, њених предности и недостатака, побољша ефикасност и дјелотворност тимова. Процјена је реализована као резултат иницијативе Министарства рада и социјалног старања, а уз техничку подршку УНИЦЕФ-а.
Налази процјене која је извршена указују на чињеницу да су мултидисциплинарни тимови у великој мјери допринијели побољшању разумијевања феномена злостављања дјеце, подигли свијест о одговорностима и створили мрежу у којој стручњаци могу радити заједно. Са друге стране, налази упућују и на недостатке у функционисању тимова и потребу за њиховим реорганизовањем и усмјеравањем.
Из анализе су произашле и бројне препоруке, како за унапређење рада мултидисциплинарних тимова, тако и за развијање мултидисциплинарног приступа у свим аспектима третирања проблематике насиља.
На састанку је разматрана могућност предузимања додатних мјера у циљу заштите од насиља како корисника услуга центара за социјални рад, тако и запослених у центрима.
ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?