Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан други састанак Управног одбора пројекта „Финализација студије заштите Улцињске солане“

Објављено: 01.08.2017. 18:18 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Други састанак Управног одбора пројекта „Финализација студије заштите Улцињске солане“, којим је предсједавао министар одрживог развоја и туризма Павле Радуловић одржан је у просторијама Министарства. Састанку су присуствовали чланови Управног одбора: државни секретар у Министарству одрживог развоја и туризма Саша Радуловић, директорица Директората за ЕУ интеграције и међународну сарадњу Марија Вукчевић, директорица Директората за животну средину Ивана Војиновић, руководитељка Дирекције за заштиту природе Марина Мишковић Спахић, представница Министарства економије Биљана Јестровић, Бојан Вујовић из Министарства европских послова, директор Агенције за заштиту животне средине Никола Меденица, директор ЈП за Националне паркове Елвир Клица, предсједница Управног одбора ЈПНП Азра Вуковић, потпредсједница Општине Улцињ Хадиџа Ђони, Јована Јањушевић из Центра за заштиту и проучавање птица, секретарка Привредног суда Снежана Грујић, као и Боиша Шотра из компаније ЕУРОФОНД.

Вођа експертског тима, ангажованог на пројекту, Андреј Совинц представио је извјештај у коме су наведени налази тренутног стања биодиверзитета на локалитету Улцињске солане, као и забиљежени трендови. Извјештај показује да се на Улцињској солани налази 173 различитих врста птица, док се од укупног броја европских птица 57 врста гнијезди на Солани. Десет врста птица се сматрају приоритетним за очување, док су 63 врсте на листи „Птичје директиве“ Европске уније. Према извјештају експерата у периодима миграције током прољећа и јесени на Солани борави 10.000 до 20.000 птица дневно.

Поред стања биодиверзитета, експерт је представио члановима УО активности експертског тима на евалуацији екосистемских услуга, резултате радионице одржане у Улцињу са свим интересним страна, те прелиминарне процјене везано за потребне активности и трошкове поновног успостављања производње соли на подручју Улцињске солане.

УО је на предлог експерта размотрио предлог мјера које треба спровести у наредном периоду на Улцињској солани у циљу очувања биодиверзитета. Конкретне мјере односе се на санацију и одржавање инфраструктуре у циљу одржавања адекватног хидролошког режима, као и на набавку неопходне опреме. УО је усагласио даље кораке у циљу успјешне реализације пројекта „Финализација Студије заштите Улцињске солане“, који ће бити завршен у септембру ове године. УО је закључио да је у дијелу социо-економске анализе, потребно ставити фокус на два сценарија, први који подразумијева заштиту природе и у одговарајућој мјери еко-туризам, и други који је симбиоза прозводње соли, заштите природе и еко-туризма. Два сценарија пратиће анализа трошкова и бенефита. У наредном периоду, предвиђена је израда детаљна економске анализе и модела управљања Улцињском соланом како би се обезбиједила одржива заштита овог локалитета.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?