- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Реаговање Министарства одрживог развоја и туризма ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Реаговање Министарства одрживог развоја и туризма и Агенције за заштиту природе и животне средине у вези са отвореним писмом туристкиње госпође Сање Маигнал достављеног медијима
Објављено: 14.08.2017. • 14:19 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Поводом отвореног писма туристкиње госпође Сање Маигнал упућеног црногорској јавности, у којем се поред осталог помиње и Агенција за заштиту природе и животне средине, и наводи: „да званичних података о стању загађености ваздуха у Тивту нема, јер је мјерна станица за контролу квалитета ваздуха коју је у том граду инсталирала Агенција, већ годинама ван функције, да се на сајту Агенције, посљедњи подаци о резултатима добијеним у тој мјерној станици односе на 2013. годину, а надлежни до сада нијесу учинили ништа да неисправну опрему поново оспособе и ставе у функцију”, Министарство одрживог развоја и туризма и Агенција за заштиту природе и животне средине, у циљу објективног информисања јавности, саопштавају сљедеће:
Подаци о квалитету ваздуха налазе се на веб-порталу Агенције за заштиту природе и животне средине, гдје се кликом на банеру Државна мрежа за праћење квалитета ваздуха, у рубрици Извјештаји, исти могу и преузети, почев од 2013. године.
У Тивту се континуирано од 2012. године прати концентрација ПМ 2,5 честица у ваздуху - стандардном референтном методом која је дефинисана законским прописима. Ови подаци се редовно објављују у оквиру мјесечних извјештаја о квалитету ваздуха, динамиком која је такође регулисана законским прописима. Због квара анализатора за праћење концентрација азотних оксида у реалном времену, нијесу доступни подаци о концентрацији овог полутанта са мјерног мјеста у Тивту.
Користимо прилику да овим путем информишемо јавност, да је након готово петогодишње процедуре, ових дана започета реализација пројекта вриједности од 1,1 милион еура, који финансира Европска комисија у оквиру ИПА програма. Овим пројектом извршиће се ревизија постојеће државне мреже за праћење квалитета ваздуха и набавити недостајућа мјерна опрема, проширити постојећа мрежа за још два мјерна мјеста, и на тај начин значајно унаприједити квалитет и квантитет података.
На самом крају подсјећамо јавност да је локалним самоуправама дата законска могућност, да не само у ванредним него и у редовним ситуацијама могу вршити локални мониторинг квалитета ваздуха, што је у овом случају препорука Агенције за заштиту природе и животне средине општини Тиват.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?