- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове ЗАУСТАВИМО ДАЉЕ ШИРЕЊЕ АМБРОЗИЈЕ
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
ЗАУСТАВИМО ДАЉЕ ШИРЕЊЕ АМБРОЗИЈЕ
Објављено: 30.08.2017. • 14:41 Аутор: Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове
Обавјештавамо све држаоце биља да предузму прописане фитосанитарне мјере у циљу уништавања и спречавања ширења Амбросиа артемисифолиа
На основу Закона о здравственој заштити биља („Сл. лист РЦГ“, бр. 28/06 и „Сл. лист ЦГ”, бр. 28/11 и 48/15), Министарство пољопривреде и руралног развоја донијело је Правилник о фитосанитарним мјерама за сузбијање и уништавање коровске биљке амброзија – Амбросиа артемисиифолиа Л. (спп.) ("Сл. лист ЦГ“, број 55/13). Правилником су прописане фитосанитарне мјере за сузбијање и уништавање амброзије у току вегетационе сезоне, до почетка фенолошке фазе цвјетања и утврђени субјекти који спроводе прописане фитосанитарне мјере.
Амброзија се уништава примјеном агротехничких, механичких и хемијских мјера.
Чупање амброзије је једна од најефикаснијих мјера. Чупање се мора обавити прије цвјетања или барем прије формирања сјемена. Људи који чупају биљке морају заштитити дисајне органе и кожу.
Кошење се обавља на висини до 5 цм, јер уколико се покоси на већој висини амброзија се лако регенерише, па може за 20-ак дана да поново цвјета.
Примјена хербицида (средстава за заштиту биља која се користе за сузбијање корова) је ефикасна мјера борбе против амброзије. Код примјене хербицида мора се водити рачуна о мјесту гдје се сузбија амброзија. Уколико се ради о сузбијању на пољопривредним површинама морају се користити селективни хербициди, а на непољопровредним површинама могу се користити тотални хербициди. Код примјене хербицида неопходно је придржавати се мјера које ће спријечити могућности тровања људи и животиња и водити рачуна да не дође до загађења животне средине. Ову мјеру је најбоље обављати организовано уз присуство обученог стручног лица.
Министарство пољопривреде и руралног развоја - Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове - Сектор за фитосанитарне послове у оквиру Програма фитосанитарних мјера за 2017. годину („Сл. лист ЦГ“, бр. 11/17), спроводи Мониторинг коровске биљке Амбросиа артемисифолиа.
Мониторинг над коровском биљком Амбросиа артемисифолиа спроводи се ради утврђивања распрострањености и праћења животног циклуса Амбросиа артемисифолиа Л. у циљу правовременог спровођења мјера сузбијања.
Резултати досадашњег мониторинга
Обиласком локалитета на којима је током протекле вегетацијске сезоне Жељезничка инфраструктура Црне Горе вршила сузбијање амброзије, односно на подручјима Даниловграда, Спужа, Колашина, Лопата и Граховског поља уочено је:
- да је уз шине дошло до видне редукције бројности популације, што говори о успјешности примјењених мјера сузбијања, али и потреби да се оне у континуитету спроводе;
- на одабраним локацијама у Спужу и Даниловграду, на којима је протекле године урађено сузбијање, дошло је до смањења броја јединки, међутим, не може се рећи да је цјелокупна популација на овом простору „под контролом“ и да опада јер је амброзија распрострањена готово на читавом подручје Бјелопавлића, углавном уз цесте, депоније, на запуштеним дјеловима имања и рјеђе као коров у усјевима;
- акције сузбијања у Колашину, Лопатама и на Грахову су биле апсолутно успјешне, обзиром да се радило о малобројним популацијама, што је и примјер добре праксе.
Жариште ширења и даље остају путеви, како магистрални и регионални, тако и локални.
Овом приликом указујемо на неопходост спровођења акција сузбијања амброзије у непосредној близини путева. С обзиром да биљка још увијек није процвјетала и расула полен, са акцијама сузбијања се још није закаснило у овој години. Уклањање ове биљке има ефекта све до фазе њеног плодоношења и расијавања сјемена, јер је то врста која се развија искључиво из сјемена, а не вегетативно.
Закључак: са циљем превенције од изазивања поленских алергија, амброзију треба сузбијати прије цвјетања. Међитим, сузбијање њеног ширења је оствариво све до момента њеног плодоношења, тако да се акције сузбијања могу спроводити и на јесен.
Бројност новоформираних популација на дионици пута Никшић-Требиње, заобилазница око Никшића, дионица Никшич-Шавник до скретања ка Вучју, је остала на прошлогодишњем нивоу. Занимљив податак је да популација на Мрчевом пољу показује тренд опадања, јер самоникла флора преузима примат. Ово је јединствен локалитет на којем је забиљежен овакав тренд.
Ни у овогодишњим истраживањима амброзија није забиљежена на подручју Плужина, Шавника, на Жабљаку, у Пљевљима, Рожајама, Беранама, Андријевици, Плаву и Гусињу.
Везани чланци:
Појава слинавке и шапа у Њемачкој 14.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?