Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Одржан Округли сто за израду Нацрта закона о посредовању при запошљавању и правима за вријеме незапослености

Објављено: 13.09.2017. 19:01 Аутор: мрсс
Округли сто у оквиру јавне расправе о Нацрту закона о посредовању при запошљавању и правима за вријеме незапослености одржан је данас, 13. септембра 2017. године.

Јавна расправа о Нацрту закона о посредовању при запошљавању и правима за вријеме незапослености почела је 5. августа 2017. године, објављивањем Јавног позива у дневном листу „Побједа" и на интернет страници Министарства рада и социјалног старања и порталу е- управе и траје 40 дана, након чега ће бити припремљен Извјештај о јавној расправи.

Данашњи Округли сто отворио је министар рада и социјалног старања Кемал Пуришић, чији говор преносимо у цјелости:

„Уважене даме и господо, 

Квалитетна социјална политика и политика запошљавања су велики изазов за наше друштво а у процесу приступања у Европској унији, једноје од најсложенијих области за достизање потребних стандарда. Обухвата низ политика које се односе на стварање и унапређење услова рада, заштите и здравље на раду, социјалне полтике, социјалне заштите и активности на смањењу сиромаштва, слободно кретање радника, запошљавање и активну политику запошљавања.

У том смислу, Министарство рада и социјалног старања као главни носилац активности за поглавље које се бави овим питањима, има обавезу да креира ефикасан законски оквир који ће омогућити већу флексибилност и ефикасност на тржишту рада, који ће повећати запошљивост и тим утицати на смањење сиромаштва и социјалне искључености, створити услове за већу активацију, те у сарадњи са институцијама задуженим за креирање образовне политике, допринијети усклађивању понуде и тражње на тржишту рада, а самим тим и економском развоју Црне Горе. 

Програмом рада Владе Црне Горе и Програмом приступања Црне Горе Европској унији за Поглавље 19 – Социјална политика и запошљавање, планирано је да Предлог Закона о посредовању при запошљавању и правима за вријеме незапослености Влада утврди у току ИВ квартала текуће године. 

У циљу припреме Нацрта Закона, Министарство рада и социјалног старања је формирало међуресорску радну групу, коју су, поред представника надлежних институција, чинили и представници социјалних партнера и невладиног сектора. 

Морам нагласити, да су значајан допринос у припреми овог Закона дале и експерткиње Министарства рада и Завода за запошљавање Републике Хрватске, које су кроз организоване двије радионице презентовале најбоље праксе Европске уније у области политике запошљавања. 

Имајући у виду стање и кретање на тржишту рада у Црној Гори, карактеристике запослености и незапослености, доношење овог закона има за циљ да се квалитативно унаприједе услуге за тржиште рада за незапослена лица и остале тражиоце запослења, са циљем њиховог бржег прилагођавања и укључивања на тржиште рада.

Предложена законска рјешења у Нацрту текста су усаглашена са начелима политике запошљавања Европске уније, односно, одлукама Савјета Европске уније о смјерницама политике запошљавања, као и Стратегијом Европа 2020.

Такође, Закон је усаглашен и са стандардима садржаним у конвенцијама Међународне организације рада. Овом приликом, посебно бих издвојио Конвенцију бр. 102 о минималној норми социјалног обезбјеђења. У складу са наведеном Конвенцијом дефинисан је институт новчане накнаде, у дијелу који се односи на услов за остваривање тог права, а то је претходни стаж осигурања, вријеме трајања права и на висину новчане накнаде. 

Поред наведеног, овим законом се уређују послови у вези са запошљавањем, активности у циљу подстицања просторне и професионалне покретљивости радне снаге, новог запошљавања и самозапошљавања, евиденције у области запошљавања, као и уређење, управљање, обављање дјелатности и финансирање Завода за запошљавање Црне Горе.

Посредовање при запошљавању препознато је као темељна активност по којој се препознаје улога Завода за запошљавање на тржишту рада, па је у том смислу истакнута и у самом називу закона, измјеном досадашњег назива важећег Закона о запошљавању и остваривању права из осигурања од незапослености.

Посебно је уређено посредовање при запошљавању у иностранству, које је до сада било предмет Закона о заштити грађана Црне Горе на раду у иностранству.

У односу на постојећи закон, мјере активне политике запошљавања дефинисане су у складу са ЕУРОСТАТ методологијом. Мјере активне политике запошљавања односе се на: образовање и оспособљавање одраслих, подстицаје за запошљавање, подржано запошљавање, директно отварање радних мјеста и подстицаје за предузетништво. Наведене мјере ће се спроводити кроз програме које доноси Управни одбор Завода за запошљавање, као допринос константног прилагођавања брзим промјенама на тржишту рада. Такође, у зависности од потреба тржишта рада Завод за запошљавање, поред наведених, може спроводити и друге мјере активне политике запошљавања.

Посебно поглавље у овом закону се односи на услуге за тржиште рада, а то су: припрема за запошљавање и посредовање при запошљавању и у односу на постојећа законска рјешења, оне су издвојене од мјера активне политике запошљавања. 

Наравно, Завод за запошљавање Црне Горе је препознат као главна институција која треба да имплементира наведена законска рјешења, кроз пружање услуга за незапослене, кроз активне програме запошљавања, кроз вођење одговарајућих евиденција и статистике, те права на остваривање новчане накнаде.

О овим и другим новинама у Нацрту Закона, ћете кроз презентацију која слиједи, бити опширније упознати.

Наравно, очекујемо и Ваш допринос током предстојеће дискусије“.

Након уводног излагања министра Пуришића, генерална директорица Директората за тржиште рада и запошљавања, Едина Дешић одржала је презентацију о Нацрту закона о посредовању при запошљавању и правима за вријеме незапослености.


ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?