Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Храповић отворио међународни скуп у организацији Удружења ендокринолога Црне Горе

Објављено: 10.10.2017. 20:03 Аутор: ПР служба
Поштовани гости, уважене колеге,
Задовољство ми је што смо у прилици да данас угостимо еминентна имена медицинске науке из области ендокриноонкологије.
Данас, када су тешке болести престале бити ријеткост, заједничка нам је обавеза да искористимо све наше потенцијале како би на адекватан начин ишли у сусрет новим изазовима. Из тог разлога сматрам обавезом да у име Министарства здравља дам пуни допринос, подржим овакав научни скуп, у нади да ће се из њега у будућности изњедрити квалитетна, корисна и нама неопходна сарадња са реномираним медицинским центрима и стручњацима. Циљ нам је да наши пацијенти добију најквалитетнију могућу пажњу и лијечење, када су у питању ендокриноонколошке болести.
У Црној Гори се посљедњих година биљежи пораст броја пацијената са неуроендокриним туморима, који нама задају обавезу да нађемо модалитете сарадње са референтним европским установама. Из тог разлога имамо жељу, потребу и обавезу да успоставимо сарадњу са установама из које долазе наши цијењени гости: Упсала Универзитетом, одјелом за медицинске науке и ендокрине туморске болести, Клиничко болничким центром „Сестре Милосрднице“ Загреб и да успоставимо још чвршћу сарадњу са Клиником за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Клиничког Центра Србије, која нам је до сада свесрдно излазила у сусрет.
На основу грубих статитичких података, учесталост неуроендокриних болести је за само четири посљедње деценије порасла са 1.9 на 5.25 случајева на 100 000 становника, што је доказ колико је савремена медицина омогућила да се наведене болести данас много квалитетније дијагностикују. Ако се наведени подаци примијене на нашу популацију, са око 650 000 становника, можемо очекивати сваке године око 30 пацијената са наведеном, захтјевном патологијом, на годишњем нивоу, што довољно говори колико је овај скуп данас важан за све нас.
Дијагностика и лијечење неуроендокриних болести захтијева свеобухватан приступ ендокринолога, гастроентеролога, ендокриних и дигестивних хирурга, онколога, патолога и специјалиста нуклеарне медицине. Самим тим рјешавање неуроендокриних болести спада у медицинском, али и у финансијском смислу, у најзахтјевније сегменте једног здравственог система. Анализирајући очекивани број пацијената са неуроендокриним болестима и потребе једног здравственог система да би наведени пацијенти били збринути, схватили смо да је најбољи модалитет за нас да нађемо адекватне партнере, које су најреферентније Европске установе у којима би се наши љекари едуковали и наши пацијенти лијечили.
На крају желим вам успјешан рад и проглашавам стручни скуп на тему „НЕУРОЕНДОРКИНИ ТУМОРИ-ИЗАЗОВИ У СВАКОДНЕВНОЈ КЛИНИЧКОЈ ПРАКСИ“ отвореним.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?