Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

НА ЦЕТИЊУ ОДРЖАН МЕЂУНАРОДНИ НАУЧНИ СКУП „ЦРОАТИЦА – МОНТЕНЕГРИНА 2017“

Објављено: 27.10.2017. 14:46 Аутор: Управа за дијаспору

24 и 25. октобра, у просторијама Централне библиотеке на Цетињу, одржан је међународни научни скуп „Цроатица – Монтенегрина 2017“ о доприносу хрватских стваралаца у развоју црногорске културе кроз историју.

Скуп су организовали ријечки Савез црногораца Хрватске, Црногорски културни форум, Цетиње и Национална библиотека Црне Горе „Ђурђе Црнојевић", Цетиње.

На скупу су поздравне ријечи упутили: домаћин, мр Богић Ракочевић, директор Националне библиотеке, Сретен Перовић, предсједник ДАНУ, Александар Богдановић, градоначелник Пријестонице Цетиње, Веселко Грубишић, амбасадор Републике Хрватске у Црној Гори, Мијо Аџић, умјетник и вишегодишњи сценограф у ХНК позоришту у Сплиту и Љубо Радовић, тајник Савеза Црногораца Хрватске из Ријеке.

У име Управе за дијаспору, скупу је присуствовао Зоран Ђукановић, шеф Одсјека за истраживачко информативне послове и евиденцију исељеника.

Градоначелник Пријестонице Цетиње Александар Богдановић је истакао да сарадња Црногораца и Хрвата има дугу и изузетно богату традицију и да су Црна Гора и Хрватска вјековима гајиле добросусједске и пријатељске односе. Он се осврнуо на примјере тих односа од времена Старог хрватског краљевства и прве црногорске државе Дукље до данас. Он је нагласио да су се у Другом свјетском рату и народноослободилачкој борби под истом заставом борили Хрвати и Црногорци, остварујући тековине антифашистичке борбе и социјалистичке револуције, а да су, нестанком Југославије и успостављањем независних држава, садржаји наше сарадње добили интензиван, динамичан и плодан карактер, поготово у вријеме нашег интензивног приближавања и НАТО-у и Европској унији.

Амбасадор Републике Хрватске у Црној Гори Веселко Грубишић казао је да су односи између Хрватске и Црне Горе и садржајни и разгранати, истакавши да: „У протеклом периоду, а тако ће бити и у будуће нема ни једнога дана када Хрватска не пренесе своја знања и вјештине у преговарачком процесу Црне Горе, да што прије постане чланица Европске уније, а надамо се да ће то бити што прије“.

Током два дана трајања научног скупа своја излагања имало је 39 учесника, који су, свако из свог домена, у области културе и умјетности, дали допринос укупним односима двије сусједне пријатељске земље.

Медијатор овог научног скупа био је Боро Цимеша, испред Црногорског културног форума са Цетиња.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?