Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Посјета ОШ „Радоје Чизмовић“ у Никшићу и упознавање са процесом екоремедијација

Објављено: 14.11.2017. 14:21

У понедјељак, 13. новембра, представници образовних установа који учествују у АСПнет пројекту о климатским промјенама посјетили су ОШ „Радоје Чизмовић“ у Озринићима. Циљ посјете је било упознавање са процесом екоремедијација као начином заштите и обнављања природне средине употребом биљних култура, на конкретном примјеру екоремедијационог полигона изграђеног у оквиру школе.

Госте су, на самом почетку, поздравили директор школе Раде Кривокапић и директор Завода за школство Решад Сијарић.

Презентацију о екоремедијацијама, врстама и начинима заштите природе екоремедијацијом, примјерима из Црне Горе и других земаља; како је изграђен полигон у школи, као и могућностима укључивања образовних циљева и мјера екоремедијација у наставу и учење, одржала је Невена Чабрило, национална координаторка за образовање за одрживи развој у Заводу за школство.

Наставница биологије и координаторка за пројекат Исмета Фатић, одржала је заједно са ученицима презентацију и огледни час о значају очувања и пречишћавања воде као кључног ресурса неопходног за живот. Присутнима је, кроз симулацију, појашњен начин функционисања малог огледног полигона који постоји у школи. Експериментима су приказани начини загађивања водених ресурса, заштите и пречишћавања и конкретне активности које се спроводе на полигону.

 
Презентацијама и огледном часу су присуствовали ученици и наставници основних школа и средњих школа: ОШ „Павле Ровински“ и ОШ „Сутјеска“ из Подгорице, ОШ „Душан Кораћ“ из Бијелог Поља, Гимназија „Танасије Пејатовић“ из Пљеваља, СМШ „17. септембар“ из Жабљака, СМШ „Братство јединство“ из Улциња, СЕШ „Васо Алигрудић“ из Подгорице, затим представници вртића „Наша радост“ из Херцег Новог и студенти и професори Одсјека за географију Филозофског факултета из Никшића, као и представници Завода за школство и Министарства просвјете. Ова посјета је била прије свега намијењена члановима школских акционих тимова и еко-одбора за климатске промјене и заштиту животне средине у образовним установама.

Школски огледни полигон за пречишћавање отпадних вода је изграђен 2013. године у оквиру пројекта Завода за школство, Министарства одрживог развоја и туризма и фирме ЛИМНОС за примијењену екологију из Љубљане и Програма међународне развојне сарадње између Републике Словеније и Црне Горе.

Посјета је организована у оквиру међународног пројекта УНЕСЦО мреже придружених школа за унапређење климатских акција кроз свеобухватни институционални приступ.

Презентацију екоремедијације можете преузети овдје.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?