- Влада Црне Горе
Министарство финансија САОПШТЕЊЕ: Министар Пуришић говорио на презентациј...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
САОПШТЕЊЕ: Министар Пуришић говорио на презентацији Студије „Опције за реформисање система пријевременог пензионисања за посебна и опасна занимања у Црној Гори“
Објављено: 05.12.2017. • 17:18 Аутор: мрсс
Министар рада и социјалног старања Кемал Пуришић говорио је данас, 05. децембра 2017. године на презентацији Студије „Опције за реформисање система пријевременог пензионисања за посебна и опасна занимања у Црној Гори“, у организацији Свјетске банке.
Досадашња сарадња Владе Црне Горе и Свјетске банке, посебно у активностима на реформи пензијског система, показала се као изузетно добра и отворена, што је резултирало позитивним пословним одлукама.
Министар Пуришић осврнуо се на резултате који су реализовани уз подршку Свјетске банке која континуирано пружа стручну и експертску помоћ Црној Гори.
„Реформа пензијског система, започета 2003. године реформом система текућег финансирања подржана је и кредитирана од стране Свјетске банке кроз Пројекат Инвестирање у администрацију пензијског система. Реформа се одвијала у неколико фаза које су за циљ имале обезбјеђење стабилности и финансијске одрживости овог система.
Сарадња са Свјетском банком настављена је и током 2010. године, кроз активности везане за утврђивање радних мјеста на којима се стаж осигурања рачуна са увећаним трајањем.
Наиме, захваљујући финансијској подршци Свјетске банке ангажована је реномирана институција, која је направила Листу радних мјеста на којима се стаж рачуна са увећаним трајањем. Та листа је била основ за доношење подзаконских аката којима се регулише стаж осигурања са увећаним трајањем.
У претходном периоду експерти Свјетске банке радили су на изради ПРОСТ модела, чија је сврха симулација функционисања пензијског система кроз одређени временски период, а који је намијењен контроли пензијских система и анализе мјера пензијске политике за Црну Гору. С тим у вези експерти Свјетске банке су у протеклом период одржали двије обуке на поменутом моделу.
Црна Гора је 2004. и 2011. године извршила двије значајне реформе пензијског система.
Међутим, резултати ових реформи знатно су неутралисани прописивањем ад хоц посебних – повољнијих услова пензионисања за поједине категорије осигураника.
Због тога је неопходно наставити реформу пензијског система, усаглашену са политикама Европске уније, која би била усмјерена на спрјечавање раног напуштања тржишта рада и раног пензионисања, у ком циљу смо затражили и добили стручну помоћ и подршку Свјетске банке.
Резултат те подршке је израда Студије “Опције за реформисање Система пријевременог пензионисања за посебна и опасна занимања у Црној Гори”, коју су припремили експерти Свјетске банке и која ће бити презентована у наставку.
Студија је базирана на анализирању црногорског пензијског система, упоређивање праксе пријевременог пензионисања у Црној Гори са праксом и реформским трендовима у Европској унији, поготово на подручју посебних и опасних занимања те представити препоруке о могућим смјерницама за реформу и унапрјеђење постојеће праксе“.
На презентацији је упоређена пракса пријевременог пензионисања у Црној Гори са праксом и реформским трендовима у ЕУ, поготово на подручју посебних и опасних занимања и представљене су препоруке о могућим смјерницама за реформу и унапређење постојеће праксе.
ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Везани чланци:
Изборни извјештај 27.01 - 02.02.2025. године 06.02.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?