Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Мило Ђукановић у Кини

Објављено: 15.07.2003. 23:40 Аутор: Говори и Изјаве
ИЗЈАВА ПРЕДСЈЕДНИКА ВЛАДЕ РЦГ МИЛА ЂУКАНОВИЋА
Кина – 14. јул 2003. године

Најприје желим да изразим задовољство због посјете, до које је дошло на позив предсједника кинеске Владе, јер је то била прилика не само за сумирање традиционално добрих и пријатељских односа, него изванредна прилика и за упознавање нових демократских, политичких и развојних искустава.

Заиста је импресивно то што је Кина урадила у протекле двије деценије, веома је импресиван резултат који она остварује најприје на економском, а самим тим и у политичком продору на свјетској политичкој сцени. Кина је дефинитивно данас веома озбиљан фактор на глобалној политичкој сцени. Мислим да је транзиционо искуство Кине веома занимљиво за све друге државе, укључујући и Црну Гору, без обзира на разлике у величини територије. Зато сам акценат у разговорима са свим својим саговорницима управо ставио на ту тему.

Поред тога искористио сам прилику да своје саговорнике упознам са нашим искуствима, са искуствима у реализацији реформи у Црној Гори, са искуствима у уређењу односа Србије и Црне Горе и са регионалним искуствима на плану европског напредовања. Оно што је било очекивано и што је наравно, у свим разговорима веома снажно потенцирано, јесте кинеска подршка том европском путу развоја Црне Горе и региона којем припадамо и пуна кинеска подршка праву сваког народа на слободну и демократску будућност. То је традиционални спољно-политички став Кине, јер су они увијек инсистирали управо на томе, на поштовању оног што су унутрашња политичка питања сваке државе и сваког народа.

Искористио сам ову прилику да у разговору, прије свега са премијером Венг Ђабаом, затим са државним савјетником Танг Ђиасуаном (донедавно министром спољних послова у Влади Кине), који је мени формално и упутио позив за посјету Кини, као и са првим замјеником министра спољне трговине Кине, инситирам на неким питањима, која би требала да доведу до унапређења билатералне и економске сарадње. Заједно смо оцијенили да би даљу политичку комуникацију, примјерено новом времену и интересима и једне и друге државе, требало обогатити новим економским садржајем. Понудио сам сарадњу, прије свега у области туризма, затим поморског саобраћаја и коришћења капацитета црногорских лука, прије свега барске, затим сарадњу у области бродоградње и могућност заједничког развоја прерађивачких капацитета у Црној Гори, са амбицијом да се ти заједнички производи пласирају на трећа тржишта.

Понудио сам и сарадњу у трговинској размјени кроз коришћење управо онога што су издашни капацитети црногорске економије данас, прије свега, у области челика, алуминијума, прераде дрвета и области производње вина. Морам да кажем да смо наишли на изузетно одобравање свих наших приједлога и на сагласност да се око уочених шанси за унапређење економске сарадње, одмах након ове посјете конкретизују иницијативе, кроз ангажман надлежних државних органа, Владе Кине и Владе Републике Црне Горе, како би, што је могуће прије, утврдили услове за развој сарадње у некој од ових области.

Оно што је готово извјесно, без неких других припремних процедура, јесте склапање Споразума о сарадњи у области туризма. Занимљиво је да је Кина недавно склопила такав уговор са Хрватском. Дакле, отворена је веома издашна могућност за трансфер туриста из Кине ка Јадранској обали, при чему би требало корситити повољности сусједства Црне Горе са Хрватском, које ће омогућити да се уз претходно обезбијеђену регионалну стабилност отвори перспектива за сарадњу и у тој области.

Download
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?