Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор предсједника Владе РЦГ Мила Ђукановића на Конференцији "Роми у проширеној Европи" у Будимпешти

Објављено: 01.07.2003. 21:37 Аутор: Говори и Изјаве
МИЛО ЂУКАНОВИЋ, ПРЕМИЈЕР ЦРНЕ ГОРЕ:












Поштовани предсједавајући,
Даме и господо,


Желим да захвалим предсједнику Свјетске банке и предсједавајућем Института за отворено друштво, господи Волфенсону и Соросу за организацију и спонзорство ове значајне Конференције. Исто тако, премијеру Међешију и мађарској Влади, која је њен домаћин. Сматрам веома важним партнерство Европске Уније у организацији овог скупа, и у дефинисању политике и програма за повећање могућности за Роме у проширеној Европи. Желим такође у име Владе Црне Горе да захвалим за могућност учешћа на Конференцији, и у дефинисању те заједничке политике и програма.

Роми су народ који је одувијек био дио Европе, а самим тим и Црне Горе. Народ којем наше државе нијесу посвећивале ону пажњу коју заслужује. Чињеница да смо данас овдје на овако репрезентативном скупу, посвећеном положају и економском развоју Рома, потврђује да смо одлучили да ставимо тачку на такав однос према једном народу. Свака прича о прошлости је депласирана, осим свијести о недовољности те пажње, што је уједно и опомена. Овдје смо ради другачије и боље будућности Рома.

Роми живе и у Црној Гори. Моја земља је поносна на мултиетнички склад по којем је препознатљива и у региону, и у ширем европском окружењу. У вријеме распада Југославије, у пламену ратних вихора и етничких сукоба, ми у Црној Гори смо сачували мир, учврстили међунационални склад, и уздигли међунационалну толеранцију на пиједестал највише вриједности. Црна Гора је максимално посвећена реформама, усвајању демократских стандарда, и укључивању у евроатлантске интеграције. Ми његујемо и поштујемо националне и вјерске разлике, посвећени смо поштовању људских права свих грађана, и уклањању свих облика дискриминације. Сложићете се да је то добар амбијент и за унапређење положаја Рома.

У складу са таквом традицијом и праксом, као и Миленијумским развојним циљевима Уједињених Нација, Црна Гора ће дужну пажњу посвећивати и Ромима. Утолико прије, што се ради о једном од најрањивијих слојева друштва. То ћемо посебно имати у виду током процеса разраде стратегије развоја и борбе против сиромаштва у Црној Гори, који је у току. Она ће у пуној мјери кореспондирати и са понуђеном иницијативом Декада укључења Рома.

Влада Црне Горе доставила је за ову Конференцију посебну информацију о Ромима у Црној Гори. Значајан проценат укупне ромске популације код нас су избјеглице и расељена лица. Њихов статус је умногоме одређен тешким положајем свих ових лица. Највећи број их је са Косова, одакле су дошли након познатих сукоба 1999. године. Они углавном желе да остану у Црној Гори. Ова категорија лица мора бити укључена у стратегију за рјешавање социјалних и других проблема ромске популације. Рачунамо на пуну материјалну и другу подршку међународне заједнице у томе.

Суштинске промјене положаја Рома у Црној Гори зависиће у највећој мјери од успјеха реформи којима је посвећена моја Влада. Окосницу цјеловите стратегије реформи чине три базична документа која се односе на економску, управну и образовну сферу. Влада Црне Горе је покренула низ пројеката у области образовања за ромску дјецу, који полазе од смањења разлика између ромске и неромске дјеце, и обавезно већег учешћа ромске дјеце у цјелокупном систему образовања. Недавно је потписан Меморандум о разумијевању о образовању Рома. Он укључује три субјекта: Владу, УНИЦЕФ и невладине организације. Циљ је да се уклони свака врста дискриминације на пољу образовања. То ће омогућити једнак приступ школовању свима без разлике. Пројекат подразумијева сарадњу националних институција, и подршку међународних организација и невладиног сектора. Постоји низ малих, али значајних иницијатива невладиних организација, као што је израда првог буквара на ромском језику. Први кораци подразумијевају и регистрацију ромских домаћинстава, едукативни рад са читавим породицама, помоћ у школској опреми, превозу, ангажовању додатног школског особља за намјенски рад са ромском дјецом и сл. Пројекти намијењени образовању ромске дјеце обухватиће неколико фаза – од предшколског узраста, до виших фаза школовања. Ови програми обухватају и одраслу ромску популацију. Подизање образовног нивоа и укључивање у образовни систем треба да допринесе општој еманципацији и бољем стандарду Рома и њиховој интеграцији у друштво, уз очување аутентичности ромског језика, културе и традиције. Све акције и пројекти биће у складу са циљевима понуђене иницијативе Фонд за едукацију Рома.

Истовремено, Влада Црне Горе у оквиру своје реформске стратегије даје приоритет подстицању предузетништва, и стварању стимулативног амбијента за развој средњег и малог бизниса. У оквиру ових планова, гране пољопривреде, услужних дјелатности и заната, биће од посебног значаја и за ромску популацију. Подстицаће се стварање изводљивих пројеката, којима би се проширио простор за отварање радих мјеста и унапређење ових грана привреде.

Ове и друге акције у складу су са Миленијумским развојним циљевима УН, као и Планом социјалне инклузије ЕУ. Важне тачке ових иницијатива, попут смањења сиромаштва, посебно у погледу бољих услова становања и здравствене његе, и социјалне инклузије, у потпуности су подударне са полазним тачкама за унапређење статуса Рома.

Влада Црне Горе предузима и низ других конкретних потеза за пуну интеграцију мањинских народа у друштвени живот, уз даље очување и развијање њихове националне и културне посебности, и за унапређење њихових законских права и слобода. О томе посебно брине Министарство за заштиту права припадника националних и етничких група. Ово Министарство ће до краја 2003. године предложити Скупштини Црне Горе усвајање посебног закона, који ће ближе дефинисати статус, права и слободе, као и механизме заштите за националне мањине. Министарство ће у изради закона уважити сугестије из реда свих националних заједница, самим тим и Рома. Ово Министарство остварује непосредне контакте са ромским невладиним организацијама, и материјално помаже њихове активности. Између осталог, ове године финансира и прву радио емисију на ромском језику, као и ромски Информатор. Влада је недавно преузела обавезу да због једног немилог инцидента који се догодио прије осам година оштећеним Ромима на име претрпјеле штете исплати милион еура. И овим чином Влада Црне Горе је потврдила да поштује међународне обавезе на пољу људских права.

Даме и господо,

Ова Конференција представља јединствену прилику да се дође до заједничких циљева, координираних акција и сарадње о свим питањима од кључног значаја за рјешавање ромског питања у региону. Ја сам дубоко убијеђен да смо у томе успјели, и да је ова Конференција оправдала свој циљ. Двије понуђене иницијативе – Декада укључења Рома и Фонд за едукацију Рома – представљају основ да се до рјешења проблема дође заједничким напорима, кроз сарадњу и размјену искустава, уз уважавање специфичних услова и проблема сваке земље појединачно.

Хвала вам на пажњи!

Будимпешта, 01.07.2003. године

















Да ли вам је садржај ове странице био од користи?