- Влада Црне Горе
Излагање предсједника Владе РЦГ Мила Ђукановића на...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Излагање предсједника Владе РЦГ Мила Ђукановића на међународној конференцији "Држава и црква у свијету који се мијења изналажење путева за сарадњу, ради рјешавања актуелних проблема"
Објављено: 15.02.2006. • 01:20 Аутор: Говори и Изјаве
МИЛО ЂУКАНОВИЋ, ПРЕДСЈЕДНИК ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ:
Поштовани господине Алексејев,
Ваша Високопреосвештенства и Преосвештенства,
Даме и господо,
Драги гости,
Са задовољством и поштовањем поздрављам конференцију Међународног фонда јединства православних народа на тему: Држава и Црква у свијету промјена - тражење путева партнерства за рјешавање савремених проблема. Задовољство проистиче из чињенице што сте изабрали црногорски пријестолни град Цетиње за мјесто вашег сусрета, а поштовање због ваших настојања да промишљате и тражите путеве дијалога и мостове партнерства. Заиста, свијет се из темеља промијенио у посљедње двије деценије.
Стари антагонизми, напетости и подјеле су нестали и праве се огромни напори ка стварању једног интегрисаног простора у Европи у којем ће, надамо се, државе, народи и грађани моћи с мање напора и са више учинка остваривати напредак и личну срећу. У том свијетлу видимо и ову иницијативу.
За Црну Гору је част што је домаћин годишње Конференције Фонда јединства православних народа, који дјелује под попечитељством угледног Патријарха Московског и цијеле Русије Алексија ИИ.
Дозволите да вас у најкраћем упознам са историјским и политичким контекстом овог простора.
Црна Гора је држава у којој су владике, управо овдје на Цетињу биле на челу и духовне и световне власти безмало од 1697. до 1851. године. Земља која је у једној фази своје историје бирала своје владике на општенародном збору.
Цетиње је познато и по три чувене хришћанске светиње које се овдје налазе. Овдје је била прва државна штампарија у којој је 1494. године штампана прва књига на словенском југу Октоих првогласник, двије године након открића Америке, и свега 39 година након што је Гутенберг изумио штампарију. Овдје, на Цетињу 1711. године Црногорци су примили грамоту великог руског цара Петра И, и ударени темељи нераскидивог пријатељства црногорског и руског народа. Иначе, Црна Гора је још у 11. вијеку имала статус краљевине, али је након тога услиједио вјековни прекид њене самосталности.
Неспорно је да је нуклеус обнове њене државности сачуван у дјеловању и настојањима Црногорске Митрополије. Сјећање на изгубљену слободу и суверенитет додуше било је сачувано у народу, али то само по себи не би било довољно да га покрене на оне херојске акције и онај високи степен саможртвовања, без којега ниједан народ не може реализовати право на историјско пунољетство и самосталан политички статус.
Сама срећа је подарила на трону Црногорске Митрополије неколико заиста великих духовника, вођа и државника, међу којима бих посебно истакао Владику Данила, Светог Петра И, као и Петра ИИ Петровића - Његоша.
Данашња позиција Црне Горе незамислива је без оног што су они за њу урадили. И трајно сјећање и респект, може се слободно рећи култно сјећање на њих и друге црногорске великане, сачувано је у црногорском народу, свјеже и непомућено.
Митроплија Црногорска је знала и умјела, предвођена мудрим духовницима и државницима, изборити дугу и крваву битку за остваривање највећег народног колективног идеала, који се може одредити у двије ријечи: самосталност и слобода. Када су времена сазрела, раздвојене су функције духовног и политичког лидерства. Раздвојене су, али не и конфронтиране.
Црна Гора се није жртвовала за идеал слободе да би је само за себе стекла и одбранила, већ и да би свим околним братским словенским народима помогла да остварују и властите идеале слободе. Тако мала земља, која је била судбински одређена да се попут Давида бори са разним историјским Голијатима, поднијела је огромне жртве, посебно у два балканска и у Првом свјетском рату. Због те племенитости жртвовала је цвијет свог становништва који у сваком народу јесте услов постојања и залога будућности.
На жалост, политичким спекулацијама великих сила на Версајској мировној конференцији, у име једне тада нове западно балканске политичке конструкције, укинута је краљевина Црна Гора, иако се у Првом свјетском рату борила на страни савезничке коалиције.
Све њене институције, законодавна, судска, извршна, па и духовна власт више нијесу биле унутрашње, већ су измјештене изван простора њеног историјског бића. Укинуто је чак и име Црне Горе.
Тек послије ИИ свјетског рата враћа јој се дио прероготива државе.
Не можемо без пијетета и захвалности мислити на оне који су актом оснивања Републике Црне Горе унутар Федеративне Народне Југославије дјелимично санирали велику међународну неправду.
Прошло је од тада више од 60 година, и појам Црне Горе све више добија оно значење које му припада аутохтоног простора, аутохтоне популације и аутохтоне историјско - културне и духовне баштине. Она нема спорних пограничних и територијалних питања, она се не спори око свог мултиетничког и мултирелигиозног карактера.
У Цној Гори није проблем ни разлика у културним ни цивилизацијским одредницама. Напротив, управо у тим разликама се препознаје као цјелина. Јер, без обзира на етничке, религиозне и културне разлике, њени се грађани све више препознају у заједничком насљеђу осјећања слободе као примарног квалитета, која је одредила и њену прошлост, и која треба да одреди њену будућност.
Вјерујем да се предсједник Фонда, уважени професор Валериј Алексејев руководио и овим фактима кад је одлучио да предложи да се ваша редовна Конференција ове године организује у Црној Гори, због чега му још једном захваљујем. То је велико признање најмалобројнијем, али гордом православном, црногорском народу. То је признање Црној Гори у којој живе сложно Црногорци, Срби, Муслимани, Бошњаци, Албанци и Хрвати. Овдје вјековима живе једни с другима и православни, и католици, и људи исламске вјероисповјести.
Поносни смо на то што је у вријеме југословенске трагедије поткрај прошлог вијека Црна Гора сачувана као оаза мира, међунационалног склада, и духовне и вјерске толеранције. Заслуга за то је свих народа који живе у Црној Гори, и свих конфесија, као и државних органа.
У вријеме ратова у нашем окружењу Црна Гора је отворила врата свим невољницима, не питајући их за вјеру и нацију. Било је периода у којем су избјеглице у Црној Гори чиниле више од 20% њеног укупног становништва. То је велики цивилизацијаски капитал данашњих генерација у Црној Гори, која је иначе кроз вјекове била чувена као ратничка, херојска земља. Хероизам данашњих генерација је у томе што смо успјели да сачувамо Црну Гору од међуетничких сукоба и разарања и тиме отворили перспективе за миран и бољи живот свих наших грађана.
Има једна кинеска изрека, коју присутни овдје сигурно знају: не дао ти Бог да живиш у вријеме промјена. Наши народи и наше земље нажалост тога нијесу поштеђени. Савремени свијет мијења се брзо и динамично. За последњих 15-20 година отишао је у историју социјалистички систем и комунистичка идеологија, која је деценијама владала на добром дијелу свјетског пространства. Завршен је хладни рат и ишчезла блоковска подјела свијета. У сред Европе је срушен Берлински зид и избрисани многи ровови међу великим народима и државама, надам се заувијек.
Интеграциони процеси на старом континенту јачају убрзаним темпом, обухватају не само Исток и Југ Европе, већ су изашли и иза њених предјела.
У основи тих нових процеса су, природно, не само економски, већ и политички и други интереси највећих свјетских фактора који се пројектују на глобални ниво. У ери информатичког бума и нових технологија које су анулирале границе и баријере не само међу државама, већ и међу континентима, свијету се намећу нова правила и вриједности. Али, универзалне вриједности хришћанског учења издржале су пробу времена кроз све етапе људске историје.
Откад је свијета постоји добро и зло. Ни једно ни друго никад нијесу знали за границе. Зло се данас шири у облику тероризма, који нема национално лице, а подједнако је опасно за све народе и државе. Једнако за оне које су жртве, као и за оне групације које ту пошаст савременог човјечанства користе за своје злочиначке циљеве.
Ти нови процеси постављају пред народе и државе нове изазове, и захтијевају одговоре на тешка питања. И од држава, и од њихових интелектуалних и научних елита, али и од Цркве. Мале државе као што је Црна Гора, и малобројни народи као што је црногорски, имају такође своју одговорност да из угла својих могућности дјелују у оквиру тих општих кретања.
Нека питања се намећу сама по себи. Шта урадити да у Европи више не буде нових диоба и баријера? Шта урадити да поједине земље, народи и региони не остану на периферији тих интеграционих процеса, или изван њих? И посебно шта урадити да се интеграције не претворе у унификацију, да уједињена Европа не поништи националну специфику и идентитет, посебно малих земаља и народа, већ да то буде јединство које ће афирмисати разноликост националних култура и особеност сваког народа?
Исто тако како да сви народи очувају своје историјско памћење и своје коријене, а да то не буде сметња освајању нових општих вриједности и правила, и кочница просперитетнијем развоју сваког од њих, у складу с временом у којем живимо?
Многи од вас долазе из пријатељских земаља које су процесе с којима се ми данас на Балкану још увијек суочавамо оставиле иза себе. За нас који живимо у овом региону ваше искуство је драгоцјено. Готово сви народи на Балкану и на размеђи 20. и 21. вијека прошли су нову таргичну дионицу свог историјског пута.
Желио бих да вјерујем, и топло се надам да је најтеже иза нас. И да су данас на Балкану сви окренути стварању и тражењу нових путева за своју и општеевропску заједничку срећнију будућност.
Тај нови пут пред којим смо није нимало лак. Трновит је и бременит тешкоћама. Балкан је кроз историју био тачка судара свјетова, цивилизација и религија. Народи на Балкану су нажалост, али разумљиво, оптерећени свако својим историјским насљеђем, у којем има много доброг, али и оног што би сви хтјели да заборавимо. Вјерујем да данашње генерације на овим просторима, у ери глобализације, имају хтјења, знања и снаге да се уздигну изнад наслага прошлости које су спутавале нова покољења да ухвате прикључак са савременим европским и свјетским токовима.
Вјерујем да ће и косовски проблем бити ријешен у тим оквирима, дијалогом Београда и Приштине, уз садејство међународне заједнице, без наметања рјешења, и уз поштовање општеприхваћених међународних принципа.
У свим овим процесима огромна је улога и одговорност држава и политичара. Али је исто тако важна и улога Цркве, која је људима духовни ослонац.
Вјерујем да ће ваш боравак и ваш рад на црногорској земљи помоћи у тражењу одговора на све изазове који су нам заједнички, и значити истовремено допринос бољем разумијевању међу нашим пријатељским народима и земљама; допринос проширивању и обогаћивању наших култура; подстицај духовном уздизању наших народа. На држави и цркви остаје обавеза да активно подстичу и обликују то благородно дјело за све народе и државе.
Ми вјерујемо у слободу и вјерујемо у могућности које слобода даје. То нас је и опредијелило да омогућимо нашим грађанима, свима без разлике, изградњу индвидуалне свијести о праву на исказ какву Црну Гору желе у будућности. Да ли као субјект властите слободе, растерећен комплекса зависности од других који би нам старатељски одређивали њену мјеру, или као дио једне државне заједнице, какву имамо последњих година, у којој се диспропорција држава чланица показала као непремостив проблем функционалности, тиме и ефикасном остваривању и црногорских и српских државних интереса.
Одлука о даљој судбини Црне Горе припада њеним грађанима. Дубоко сам увјерен да за зрелог политичара и добронамјерну политику не постоји валидније провјере, ни суверенијег исказа колективне воље него што је то референдумско изјашњавање на тако круцијалним питањима.
Наравно, у складу са најпровјеренијим демократским стандардима којима свијет у овом тренутку располаже, стандардима које нијесмо ми измислили или произвели, већ које сигуно освајамо и желимо приминијети на све сегменте друштва. Међу те стандарде спада и чврста линија раздвајања Цркве од Државе, боље речено религиозних система и организација од политичких структура.
Вјера и политика су два велика, битна простора људског дјеловања, неуништива, нужна и без даљњег у релацији и корелацији. Принцип раздвајања вјере и политике уграђује се у темеље модерних држава и друштава. Одрећи се тога принципа значило би враћати друштво у прошлост, можда са горим посљедицама него што то знамо из историје.
Црна Гора себе не може замислити без уважавања духовне баштине коју је наслиједила, нити може негирати да не би стигла до данашњег дана да те духовне баштине није било. Баш зато, она је мора не само уважавати и респектовати, него је цивилизацијски, у духу времена у којем живимо, уграђивати у властито духовно благо, у напредак народа и државе. Ваша искуства у томе за нас су драгоцјена.
Управо и због тога наша је Влада са задовољством прихватила покровитељство над овако уваженим скупом, увјерени да сте и ви препознали, одлучивши се за Црну Гору као мјесто свога састанка, оне вриједности за које се залажемо и које смо дјелимично реализовали.
Црна Гора је географски у Европи, она је уграђена и у њену кутуру, као што је и европска култура уграђена у наше цивилизацијске одреднице. Али ми желимо бити и судионици и њеног економског, правног и политичког заједништва. Ми смо свјесни да то можемо бити само уколико будемо имали капацитет да испунимо њене одговарајуће стандарде. Вјерујемо да то можемо. Многи од вас долазе са простора у којима је православна вјера доминантни исказ духовног увјерења.
Истовремено простора који су безболније него Балкан отворили нове процесе, или већ ушли у европске интеграције и тиме показали да је културно цивилизацијско насљеђе важан темељ архитектуре савременог друштва које градите, и не само компатибилно, него и интегрални дио цјеловите европске цивилизације.
Та чињеница цјеловите интеграције смањује могућност политичке инструментализације различитих, али компатибилних духовних насљеђа. То нас посебно радује, јер је нажалост наша генерација на простору бивше Југославије дозволила анахронизме, и доживјела трагичну инструментализацију вјерских разлика, које додуше нијесу биле разлог међуетничких сукоба, али су брутално биле злоупотријебљене од стране оних који су конфликте жељели.
Ми у Црној Гори вјерујемо у вриједност и снагу дијалога. Сматрамо да нема потребе за било чијим диктатима, јер смо освојили степен самосталности и суверености који нас чини слободним да аутономно процјењујемо шта је за Црну Гору корисно, а шта није. И то никако није, и не може бити против Србије. Напротив.
Увјерени смо да ваше намјере и дјеловање могу у том смислу итекако помоћи. Међународни фонд јединства православних народа окупља људе из духовних, политичких и научних структура, који своје вјерско увјерење живе у различитим искуствима. Не постоје јединствени и оптимални модели који успостављају однос између духовног и политичког наљеђа, што важи и за односе између државе и вјерских система и организација.
С обзиром да смо ми лоцирани унутар евопрског простора, и да са тим простором дијелимо многа и позитивна и негативна искуства, стојимо чврсто на увјерењу да је раздвајање Цркве од Државе нужан предуслов њихове позитивне сарадње.
Али такво раздвајање које обезбјеђује сваком грађанину, као и сваком члану било које политичке структуре личну слободу савјести, која укључује и слободу вјероисповијести.
Незамисливе су стабилне и просперитетне државе данас без такве слободе.
Уважавање те слободе се тражи како од свих државних структура, тако и од свих религиозних. Морамо заједно омогућити свакоме да искаже оно најбоље у себи, оно што му даје морални, културни и духовни идентитет. Уколико се наши грађани опредијеле за суверену слободу, могу само да обећам и у овој прилици да ћемо је заједнички настојати одговорно градити, бранити и усавршавати, на добро свих људи у Црној Гори.
Надам се да ће и ваш рад и залкључци ове конференције бити прожети како великим личним искуством које без сумње имате, с обзиром на одговорне дужности које обављате у друштву, тако и духовним богатством које вам православна вјера обилато нуди.
Православље је велики трезор аутентично хришћанског учења. Данас, ослобођено оних политичких и идеолошких стега које је проживјело кроз велики дио 20. вијека, оно може и треба да обогати и на европском и на планетарном нивоу велику духовну заједницу хришћана. Уколико бар мало у томе успијете, урадили сте велику ствар. Уколико вам у томе помогне наше црногорско гостопримство бићемо истински срећни. Желим вам успјешан наставак рада.
Хвала вам на пажњи.
Цетиње 14.02.2006. године
МИЛО ДЖУКАНОВИЧ, ПРЕМЬЕР ЧЕРНОГОРИИ
Уважаемый господин Алексеев,
Ваша Высокопреосвященства и Преосвященства,
Дамы и господа,
Дорогие гости,
С удовольствием и большим уважением приветствую конференцию Международного фонда единства православных народов, проводимую на тему: Государство и Церковь в изменяющемся мире поиск путей сотрудничества в решении вызовов современности. Удовольствие вызвано тем, что вы избрали черногорский престольный град Цетине в качестве места проведения вашей встречи. А уважение тем, что вы стремитесь осмыслить и найти пути для диалога и мосты к сотрудничеству. Мир, действительно, коренным образом изменился за последние два десятилетия. Старые антагонизмы, напряженность и расколы исчезли, предпринимаются огромные усилия ради создания единого интегрированного пространства в Европе, в котором, мы надеемся, государства, народы и обычные граждане смогут с меньшими усилиями и большими результатами добиваться прогресса и личного счастья. В данном контексте мы рассматриваем и эту инициативу.
Для Черногории большая честь быть организатором ежегодной Конференции Международного фонда единства православных народов, попечителем которого является уважаемый Патриарх Московский и всея Руси Алексий Второй.
Позвольте совершить очень краткий экскурс в историю и политику Черногории. Черногория является государством, в котором правители как раз здесь, на Цетине стояли во главе духовной и мирской власти без малого с 1697-го по 1851 год. Это страна, которая в определенный период своей истории выбирала своих правителей на общенародном сборе. Здесь находилась первая государственная типография, в которой в 1494 году напечатана первая книга у южных славян "Октоих первогласник". Это было два года после открытия Америки и всего 39 лет после того, как Гуттенберг изобрел типографию. Здесь, на Цетине в 1711 году черногорцы приняли грамоту великого русского царя Петра Первого, здесь заложен фундамент неделимого братства черногорского и русского народов.
Черногория еще в 11 веке имела статус Королевства, однако затем последовал измеряемый веками перерыв в ее самостоятельности. Бесспорным фактом является то, что ядро обновления ее государственности было сохранено в деятельности и устремлениях Черногорской метрополии. Воспоминание об утраченной свободе и суверенитете было, разумеется, сохранено и в народе, однако само по себе это было бы недостаточно, чтобы подвигнуть его на героические действия и высокую степень самопожертвования, без которых ни один народ не может реализовать свое право на историческое совершеннолетие и самостоятельный политический статус. По счастливому стечению обстоятельств, на троне Черногорской метрополии оказались несколько действительно великих духовных лидеров, вождей и государственников, среди которых я бы особо выделил владыку Данило, святого Петра И, а также Петра ИИ Петровича-Негоша. Нынешняя позиция Черногории немыслима без того, что они для нее сделали. И постоянная память и уважение, можно даже сказать культовая память об этих и других выдающихся личностях, сохранилась в черногорском народе, свежая и незапятнанная. Черногорская метрополия во главе с мудрыми духовными лидерами и государственниками знала и умела успешно вести длительную и кровавую битву за осуществление главного народного идеала, который можно сформулировать в двух словах: самостоятельность и свобода. Когда подошло время, были разделены функции духовных и государственных лидеров. Были разделены, но не находились в конфронтации. Черногория жертвовала себя во имя свободы, чтобы получить ее не только для себя лично, но и стремилась помочь соседним братским славянским народам реализовать собственные идеалы свободы.
Такая маленькая страна, которая судьбой была обречена подобно Давиду бороться с разными историческими Голиафами, понесла огромные жертвы, особенно во время двух Балканских и первой мировой войн. Из-за этого благородства она жертвовала цвет своего населения, который для любого народа является условием существования и залогом будущего. К сожалению, в результате политических манипуляций великих держав на Версальской мирной конференции, во имя новой тогда западно-балканской политической конструкции, Королевство Черногория было упразднено, хотя в первой мировой войне Черногория сражалась на стороне союзной коалиции. Все ее институты, законодательная, судебная, исполнительная власть больше не были ее внутренним делом, они были перемещены вне ее исторической территории. Было даже ликвидировано имя Черногории. И только после второй мировой войны часть атрибутов государственности была возвращена. Мы не смеем без уважения и благодарности вспоминать тех, кто актом создания Республики Черногория в составе Федеративной Народной Югославии частично устранил огромную международную несправедливость.
С тех пор прошло более 60 лет, а само понятие Черногории все более приобретает то значение, которое ему и принадлежит: самобытного пространства, самобытного населения, самобытного исторического, культурного и духовного достояния. У нее нет территориальных и пограничных споров, она не ведет спор вокруг своего мультиэтнического и мультирелигиозного характера. В Черногории не является проблемой существование различий в культурном или цивилизационном определении. Напротив, она именно в этих различиях узнаваема как единое целое. Ведь вне зависимости от этнических, религиозных и культурных различий ее граждане все более узнаваемы по общему наследию ощущения свободы как ключевого качества, свободы, которая определила прошлое и которая должна определить будущее Черногории.
Я верю, что президент Фонда, уважаемый профессор Валерий Алексеев руководствовался и этими фактами, когда предложил, чтобы ваша очередная конференция в нынешнем году прошла в Черногории, за что я ему еще раз хочу выразить благодарность. Это признание самому малочисленному, но гордому православному, черногорскому народу. Это признание Черногории, в которой складно живут черногорцы, сербы, мусульмане, бошняки, албанцы и хорваты. Здесь веками живут бок о бок и православные, и католики, и люди, исповедующие ислам.
Мы с правом гордимся тем, что в годы югославской трагедии в конце прошлого века Черногория осталась оазисом мира, межнационального согласия, духовной и религиозной терпимости. В этом заслуга всех народов, которые живут в Черногории, и всех концессий, а также государственных органов. Во время войны у нашего порога Черногория широко раскрыла двери перед всеми оказавшимися в беде, не спрашивая об их вере и нации. Было время, когда беженцы составляли более 20 процентов всего населения Черногории. Это огромный капитал нынешних поколений Черногории, которая веками была известна как боевая, героическая страна. Героизм нынешних поколений состоит в том, что мы смогли уберечь Черногорию от межэтнических конфликтов и разрушений, а тем самым открыли перспективы для мирной и лучшей жизни всех наших граждан.
Есть одна китайская поговорка, которую присутствующие здесь наверняка знают: не дай вам Бог жить во времена перемен. Наши народы и наши страны это, к сожалению, не миновало. Современный мир меняется быстро и динамично. За последние 15-20 лет ушли в историю социалистическая система и коммунистическая идеология, которая десятилетиями господствовала на значительной части мира. Прекращена холодная война, нет больше и раздела мира на блоки. В центре Европы разрушена Берлинская стена, исчезли - надеюсь навсегда многие глубокие рвы и траншеи между великими народами и государствами. Интеграционные процессы на старом континенте набирают темп, они охватывают не только Восток и Юг Европы они уже вышли за ее пределы.
В основе этих новых процессов лежат, естественно, не только экономические, но и политические и другие интересы ключевых мировых факторов, которые проявляются на глобальном уровне. В эру информационного бума и новых технологий, которые устранили границы и барьеры не только между государствами, но и целыми континентами, сегодня в мире устанавливаются новые правила и новые ценности. Однако универсальные ценности христианского учения прошли проверку временем через все этапы человеческой истории.
Испокон века существуют добро и зло. Ни одно, ни другое никогда не знали границ. Зло сегодня распространяется в облике терроризма, который не имеет национального обличья, и одинаково опасен для всех стран и народов. Как для тех, кто становится жертвами, так и для тех, кто использует это зло современности ради достижения своих преступных целей. Эти новые процессы ставят народы и государства перед новыми вызовами и требуют ответов на непростые вопросы. И от государств и их интеллектуальных и научных элит, и от Церкви. Малые государства, как Черногория, и малочисленные народы, такие, как черногорский, также ощущают ответственность за то, чтобы действовать в соответствии со своими возможностями в рамках общих тенденций.
Некоторые вопросы, что называется, лежат на поверхности. Как сделать, чтобы в Европе больше не было барьеров и разделительных линий? Что сделать, чтобы отдельные государства, народы и регионы не остались на обочине интеграционных процессов или даже вне их? И особенно как сделать так, чтобы интеграция не превращалась в унификацию, а объединенная Европа не уничтожила национальной специфики и особенностей, прежде всего малых стран и народов, а напротив единство проявлялось в разнообразии национальных культур и самобытности каждого народа? И точно так же как добиться того, чтобы народы сохранили свою историческую память и свои корни, а в то же время это не мешало принятию ими новых общих ценностей и правил и не становилось препятствием для успешного развития каждого народа в духе времени, в котором мы живем?
Многие из вас прибыли из стран, которые оставили позади те процессы, которые мы на Балканах еще только переживаем. Для нас, живущих в этом регионе, ваш опыт очень ценен. Почти все народы Балкан на рубеже 20 и 21 веков прошли через новый трагический этап своего исторического пути. Хочу верить и надеяться, что самое тяжелое осталось позади. И что сегодня все на Балканах нацелены на поиск и создание новых путей, ведущих в единое общеевропейское, более счастливое будущее.
Путь, который лежит перед нами, нелегок. Он тернист и сопряжен с трудностями. На протяжении всей истории Балканы были ареной противоборства миров, цивилизаций и религий. Народы Балкан - к сожалению, но по понятным причинам обременены каждый собственным историческим наследием, в котором есть немало хорошего и доброго, но есть и то, что все мы хотели бы забыть. Верю, что в эпоху глобализации нынешние поколения, живущие на Балканах, обладают сегодня желанием, умением и силами, чтобы подняться над наслоениями прошлого, которые связывали молодые поколения, не давая им присоединиться к современным европейским и мировым тенденциям. Я верю, что и косовская проблема будет решена в этих рамках, диалогом Белграда и Приштины, при содействии международного сообщества, без навязывания решений и при уважении общепринятых международных принципов.
Во всех этих процессах роль и ответственность государств и политиков огромна. Однако так же важна и роль Церкви, которая дает людям духовную опору.
Верю, что ваше пребывание и ваша работа на черногорской земле поможет в нахождении ответов на все вызовы, которые являются общими для нас, и одновременно будет способствовать лучшему пониманию между нашими дружественными народами и странами, внесет вклад в расширение и обогащение наших культур, даст импульс духовному подъему наших народов. А государству и Церкви останется обязанность активно содействовать этому благородному делу для всех народов и стран.
Мы верим в свободу и верим в возможности, которые дает свобода. Это и подвигло нас на то, чтобы дать возможность нашим гражданам, всем без исключения, осознать свое право высказаться, какую Черногорию они хотят в будущем. Черногорию как носитель собственной свободы, освобожденную от комплекса зависимости от других, кто бы на тщательно определял меру этой свободы. Либо Черногорию как часть государственного сообщества, которое мы имеем последние годы и в котором диспропорция между государствами-членами оказалась непреодолимым барьером для его функциональности, а стало быть и барьером для эффективного осуществления и черногорских, и сербских государственных интересов.
Решение о дальнейшей судьбе Черногории принадлежит ее гражданам. Глубоко уверен в том, что для зрелого политика и политики искренних намерений не существует ни более солидной проверки, ни более суверенного выражения коллективной воли, нежели референдум по столь жизненно важным вопросам. Безусловно, референдум в соответствии с проверенными демократическими стандартами, которыми располагает мировой опыт, стандартами, которые не мы выдумали или создали, но которые, безусловно, принимаем и хотим применить на все сегменты общества.
Среди этих стандартов и твердая линия на разделение Церкви и Государства, а точнее разделение религиозных систем и организаций от политических структур. Вера и политика это два больших, существенных пространства для деятельности людей, неистребимых, необходимых и, без всякого сомнения, взаимодействующих. Принцип разделения веры и политики краеугольный камень современных государств и обществ. Отказаться от этого принципа значило бы вернуть общество в прошлое, возможно, с худшими последствиями, нежели мы знаем из истории.
Черногория не может себя представить без уважения духовного достояния, которое она наследовала, как не может отрицать того, что сегодняшнего дня для нее не было бы без ее духовного достояния. Именно поэтому она это достояние должна не просто уважать, но и с цивилизованных позиций, в духе нынешнего времени встраивать его в собственное духовное благо, в продвижение вперед народа и государства. Ваш опыт в этом для нас крайне ценен. В том числе и поэтому наше правительство с удовольствием взяло на себя роль покровителя столь уважаемого форума, веря, что и вы, выбрав Черногорию как место проведения этой встречи, увидели те ценности, которые мы отстаиваем и которые уже частично реализовали.
Черногория географически принадлежит Европе, она встроена в ее культуру, как впрочем и европейская культура встроена в наши определения цивилизации. Но вместе с тем мы хотим быть и соучастниками ее экономической, правовой и политической общности. Мы понимаем, что сможем добиться этого, если будем соответствовать определенным стандартам. Мы верим, что это нам по силам.
Многие из вас прибыли из стран и регионов, где православная вера является доминантным выражением духовных убеждений. Это одновременно и регионы, которые куда более безболезненно, нежели Балканы, вступили в новые процессы или даже уже подключились к европейским интеграциям и тем самым продемонстрировали, что наследие культуры и цивилизации является важным фундаментом архитектуры современного общества, которое вы строите, и не только соответствующей, но и составной частью всей европейской цивилизации. Этот факт всеобщей интеграции снижает опасность превращения в политический инструмент различных, но все же находящихся в соответствии духовных наследий. Это нас особенно радует, поскольку, к сожалению, наше поколение на пространстве бывшей Югославии позволило возродить анахронизмы и столкнулось с трагическим превращением в политический инструмент религиозных различий, которые хотя и не были первопричиной межэтнических конфликтов, однако были самым жестоким образом злоупотреблены со стороны тех, кто желал этих конфликтов.
Мы в Черногории верим в ценность и силу диалога. Считаем, что нет нужды в чьем-либо диктате, поскольку мы приобрели такую степень самостоятельности и суверенности, которая нас делает свободными и способными самостоятельно определить, что для Черногории полезно, а что нет. И это ни в коей мере не является и не может быть против интересов Сербии. Напротив.
Мы уверены, что ваши намерения и действия могут в этом смысле оказать большую помощь. Международный фонд единства православных народов объединяет людей из духовных, политических и научных структур, которые имеют различный опыт осуществления своих религиозных убеждений. Не существует единых и оптимальных моделей, устанавливающих отношения между духовным и политическим наследием, что относится и к отношениям между государством и религиозной системой и организацией. С учетом того, что мы находимся внутри европейского пространства и с этим пространством делим много позитивного и негативного, мы глубоко убеждены, что разделение Церкви и Государства необходимое условие их позитивного сотрудничества. Но это разделение должно быть таким, чтобы обеспечить каждому гражданину, каждому члену какой-либо политической структуры личную свободу совести, которая включает и свободу вероисповедания. Нельзя представить сегодня стабильные и преуспевающие страны без такой свободы. Уважение этой свободы требуется как от всех государственных, так и всех религиозных структур. Мы должны дать возможность каждому выразить все лучшее в себе, то, что дает ему моральную, культурную и духовную индивидуальность. Если наши граждане сделают выбор в пользу суверенной свободы, могу обещать, что мы все вместе будем стараться ее со всей ответственностью создавать, защищать и совершенствовать, на благо всех людей в Черногории.
Надеюсь, что и работа и решения этой конференции будут пронизаны как огромным личным опытом, которым вы, без сомнения, обладаете с учетом ответственных мест, занимаемых вами в обществе, так и духовным богатством, которое вам православная вера в изобилии предоставляет. Православие огромная ризница исконно христианского учения. Сегодня, освободившись из политических и духовных тисков, которые сковывали его значительную часть 20-го века, православие может и должно обогатить на европейском и на планетарном уровне великое духовное сообщество христиан. Если вам удастся сделать хотя бы немного в этом плане вы сделаете большое дело. Если вам в этом поможет наше черногорское гостеприимство, мы будем по-настоящему счастливы. Желаю вам успешного продолжения работы.
Благодарю вас за внимание.
Цетине, 14.02.2006
МИЛО ЂУКАНОВИЋ, ПРИМЕ МИНИСТЕР ОФ МОНТЕНЕГРО
Дистингуисхед Мр. Алексеyев,
Дистингуисхед Метрополитанс анд Арцхимандритес,
Ладиес анд Гентлемен,
Деар Гуестс,
Ит ис wитх плеасуре анд респецт тхат И греет тхе Цонференце оф тхе Интернатионал Фоундатион фор Унитy оф Ортходоx Цхристиан Натионс он тхе топиц: Стате анд Цхурцх ин тхе Цхангинг Wорлд Сеарцхинг фор Wаyс то Партнерсхип ин Ресолвинг тхе Модерн Цхалленгес. Тхе плеасуре ис деривед фром тхе фацт тхат yоу хаве цхосен тхе Монтенегрин цапитал оф Цетиње ас yоур венуе анд тхе респецт ис дуе то yоур ендеавоур ин рефлецтинг анд лоокинг фор роадс оф диалогуе анд бридгес оф партнерсхип. Индеед, тхе wорлд хас радицаллy цхангед овер тхе паст тwо децадес. Тхе олд антагонисмс, тенсионс анд дивисионс аре гоне анд хуге еффортс аре беинг маде то цреате ан интегратед спаце ин Еуропе ин wхицх, wе хопе, статес, пеоплес анд цитизенс wилл бе абле то ацхиеве прогресс анд персонал хаппинесс wитх лесс еффорт анд море еффецт. Ит ис ин тхис лигхт тхат wе сее тхис инитиативе, тоо.
Фор Монтенегро ит ис ан хоноур то хост тхе аннуал Цонференце оф тхе Фонд оф Унитy оф Ортходоx Пеоплес, оператинг ундер тхе патронаге оф тхе естеемед Патриарцх оф Мосцоw анд оф алл Руссиа, Алексеy тхе Сецонд.
Аллоw ме то бриефлy пресент то yоу а хисториц анд политицал цонтеxт оф тхис ланд. Монтенегро ис а стате ин wхицх бисхопс, прециселy хере ин Цетиње, рулед ас ботх спиритуал анд сецулар рулерс працтицаллy фром 1697 тилл 1851. Тхис ис а цоунтрy тхат ин оне пхасе оф хер хисторy елецтед хер бисхопс ат а Пан-Монтенегрин популар ассемблy. Цетиње ис алсо реноwнед фор тхрее фамоус Цхристиан релицс тхат аре кепт хере. Тхе фирст стате принтинг схоп оператед ин Цетиње анд тхе фирст принтед боок амонг тхе Соутх Славс, Оцтоецхос, цаме оут ин 1494,тwо yеарс афтер тхе дисцоверy оф Америца анд онлy 39 yеарс афтер тхе Гутенберг инвентион. Хере, ин Цетиње, ин 1711 тхе Монтенегринс wере грантед тхе Грамота оф тхе Греат Руссиан Тсар Петер И, лаyинг тхе фоундатионс фор тхе ластинг фриендсхип бетwеен тхе Монтенегрин анд Руссиан пеоплес. Индеед, Монтенегро хад тхе статус оф а кингдом ас еарлy ас ин 11тх. центурy, бут тхис период wас фоллоwед бy а лонг дисруптион оф итс индепенденце. Ит ис беyонд доубт тхат тхе нуцлеус оф ресторатион оф итс статехоод wас пресервед тханкс то оператион анд ендеавоурс оф тхе Цетиње Метрополис. Албеит тхе меморy оф тхе лост фреедом анд совереигнтy wас пресервед амонг тхе пеопле, ит wас ин итселф нот суффициент то мове ит то тхосе хероиц ацтс анд тхат хигх дегрее оф селф-сацрифице wитхоут wхицх но пеопле цан реализе тхе ригхт то хисториц фулл аге анд ан индепендент политицал статус. Монтенегро wас луцкy то хаве хад он тхе тхроне оф тхе Монтенегрин Метрополис северал трулy греат спиритуал леадерс анд статесмен, амонг wхом И wоулд сингле оут Бисхоп Данило, Ст.Петар И анд Петар ИИ Петровиц-Његос. Тодаy'с поситион оф Монтенегро wоулд бе инцонцеивабле wитхоут алл тхеy хаве доне фор хер. Со тхе Монтенегрин пеопле стилл цхерисхес тхе меморy оф анд респецт фор тхем, алонг wитх тхе меморy оф отхер греат Монтенегринс ас сометхинг оф а цулт. Тхе Монтенегрин Метрополис, лед бy wисе приестс анд статесмен, кнеw хоw то wин тхе лонг анд блоодy баттле фор тхе реализатион оф тхе мост лофтy цоллецтиве идеал оф а пеопле ембодиед ин тwо wордс : индепенденце анд фреедом. Wхен тхе тиме wас рипе фор тхис, тхе фунцтионс оф спиритуал анд сецулар леадерсхип wере сепаратед. Сепаратед, бут нот цонфронтед. Монтенегро дид нот сацрифице херселф фор тхе идеал оф фреедом ин ордер то ацхиеве анд дефенд ит фор херселф онлy, бут ин ордер то хелп алл тхе бротхерлy неигхбоуринг Слав пеоплес ацхиеве тхеир идеалс оф фреедом, тоо. Суцх а смалл цоунтрy, wхицх wас дестинед, лике Давид, то фигхт вариоус Голиатхс тхроугх хисторy, паид а хуге деатх толл, ин партицулар ин тхе тwо Балкан wарс анд ин тхе фирст Wорлд Wар. Бецаусе оф тхис генероситy схе сацрифицед хер yоутх, а генератион тхат ин анy пеопле репресентс тхе прецондитион оф анд тхе пледге фор тхе футуре. Регреттаблy, дуе то политицал спецулатионс оф греат поwерс ат тхе Версаиллес Пеаце Цонференце, фор тхе саке оф wхат wас ат тхе тиме а неw Wестерн Балкан политицал струцтуре, тхе кингдом оф Монтенегро wас аброгатед деспите хавинг фоугхт ин тхе фирст Wорлд Wар он тхе сиде оф тхе аллианце. Алл хер институтионс, легислативе, јудициарy анд еxецутиве, евен тхе спиритуал аутхоритy wере но лонгер интернал, бут wере дислоцатед оутсиде итс хисториц ентитy. Тхе верy наме оф Монтенегро wас wипед оут. Онлy афтер тхе сецонд Wорлд Wар wас Монтенегро гивен бацк парт оф тхе прерогативес оф тхе стате. Wе цаннот тхинк wитхоут реверенце анд гратитуде оф тхосе wхо, бy естаблисхинг тхе Републиц оф Монтенегро ас парт оф тхе Федерал Пеопле'с Републиц оф Yугославиа, ин парт маде уп фор тхе хуге интернатионал ињустице. Море тхан 60 yеарс хаве пассед синце анд тхе нотион оф Монтенегро ис инцреасинглy ацqуиринг тхе меанинг тхат белонгс то ит тхат оф ан аутоцхтхоноус ареа, аутоцхтхоноус популатион анд аутоцхтхоноус хисториц, цултурал анд спиритуал херитаге. Монтенегро хас но оутстандинг бордер ор территориал иссуес, схе хас но диспутес цонцернинг хер мултиетхниц анд мулти-религиоус цхарацтер. Монтенегро хас но проблем wитх дифференцес ин цултурал ор цивилизатион валуес. Он тхе цонтрарy. Ит ис тхис диверситy тхат дефинес хер ас а wхоле. Бецаусе регардлесс оф етхниц, религиоус анд цултурал дифференцес хер цитизенс море анд море рецогнизе тхеир идентитy ин тхе цоммон легацy оф тхе идеа оф фреедом ас тхе примарy qуалитy тхат хас ботх детерминед хер паст анд ис то детермине хер футуре.
И труст тхат ит wас тхесе цонсидератионс тхат лед тхе Цхаирман оф тхе Фунд, дистингуисхед Профессор Валериј Алексеyев то пропосе тхат yоур аннуал Цонференце бе организед тхис yеар ин Монтенегро, фор wхицх И тханк yоу онце агаин. Тхис ис а хуге трибуте то тхе смаллест, бут проуд Ортходоx Монтенегрин пеопле. Тхис ис а трибуте то Монтенегро, а хармониоус цоммунитy оф Монтенегринс, Сербс, Муслимс, Босниакс, Албанианс анд Цроатс. Хере, Ортходоx, Цатхолицс анд пеопле профессинг Ислам хаве ливед хере тогетхер фор центуриес.
Wе аре проуд тхат ат тхе тиме оф тхе Yугослав трагедy тоwардс тхе енд оф тхе 20етх центурy Монтенегро манагед то ремаин ан оасис оф пеаце, оф интеретхниц хармонy анд оф спиритуал анд религиоус толеранце. Тхе мерит ис дуе то алл тхе пеоплес wхо ливе ин Монтенегро анд алл тхе религионс, ас wелл ас тхе аутхоритиес оф тхе стате. Дуринг тхе тиме оф wарс ацросс оур бордерс Монтенегро опенед тхе доор то алл тхосе ин неед, wитхоут аскинг тхем абоут тхеир фаитх ор натион. Тхере wере тимес wхен рефугеес ин Монтенегро аццоунтед фор овер 20% оф хер тотал популатион. Тхис ис а хуге цивилизатион ассет оф тодаy'с генератионс ин Монтенегро, wхицх wас фор центуриес репутед ас а цоунтрy оф wарриорс анд хероес. Тхе хероисм оф тхе генератионс оф тодаy лиес ин тхе фацт тхат wе хаве манагед то спаре Монтенегро мултиетхниц цонфлицтс анд девастатион, опенинг проспецтс фор а пеацефул анд беттер лифе фор алл оур цитизенс.
Тхере ис а Цхинесе саyинг тхат И ам суре yоу wхо аре пресент хере кноw: Хеавен форбид тхат yоу ливе ин а тиме оф цханге. Оур пеоплес анд оур цоунтриес хаве унфортунателy нот беен спаред тхис. Тхе модерн wорлд ис ундергоинг а фаст анд дyнамиц цханге. Тхе социалист сyстем анд тхе цоммунист идеологy, тхат фор децадес рулед а гоод парт оф тхе wорлд, хаве бецоме хисторy овер тхе паст 15 то 20 yеарс. Тхе цолд wар ис ноw ин тхе паст анд тхе wорлд ис но лонгер дивидед инто блоцкс. Ин тхе мидст оф Еуропе тхе Берлин Wалл wас броугхт доwн анд манy а тренцх тхат сепаратед ларге пеоплес анд статес хаве беен wипед аwаy, И хопе фор евер. Тхе интегратион процессес он тхе олд цонтинент аре гаининг моментум, инцлудинг нот онлy Еуропе'с Еаст анд Соутх, бут спреадинг евен беyонд тхе Еуропеан территориес.
Тхесе процессес аре, натураллy, такинг плаце агаинст тхе бацкдроп оф нот онлy ецономиц, бут алсо политицал анд отхер интерестс оф тхе биггест wорлд плаyерс тхат аре беинг пројецтед то тхе глобал левел. Ин тхе ера оф тхе информатион боом анд оф неw тецхнологиес тхат хаве аннуллед бордерс анд барриерс нот онлy бетwеен статес, бут алсо бетwеен цонтинентс, тхе wорлд ис цонфронтед wитх неw рулес анд валуес. Бут тхе универсал валуес оф тхе Цхристиан теацхинг хаве стоод тхе тест оф тиме тхроугх алл тхе пхасес оф хисторy оф манкинд. Тхе гоод анд евил хаве алwаyс еxистед. Неитхер хаве евен кноwн фор анy бордерс. Тхе евил ис тодаy спреадинг ин тхе форм оф террорисм, wхицх доес нот хаве тхе фаце оф анy оне натион анд ис еqуаллy дангероус фор алл тхе пеоплес анд статес. Еqуаллy фор тхосе wхо аре вицтимс, ас wелл ас тхосе гроупс тхат аре усинг тхис сцоурге оф модерн манкинд фор тхеир цриминал ендс. Тхесе неw процессес цонфронт пеоплес анд статес wитх неw цхалленгес анд цалл фор ансwерс то диффицулт qуестионс. Бy статес анд тхеир интеллецтуал анд сциентифиц елитес, бут алсо бy тхе Цхурцх. Смалл статес, лике Монтенегро анд смалл пеоплес лике тхе Монтенегрин пеопле, хаве тхеир схаре оф респонсибилитy то ацт wитхин тхеир меанс анд wитхин тхесе генерал процессес.
Соме qуестионс арисе оф тхемселвес. Wхат схоулд оне до то енсуре тхере аре но неw дивисионс анд барриерс? Wхат схоулд бе доне то превент тхат соме цоунтриес, пеоплес анд регионс ремаин он тхе перипхерy оф тхесе интегратион процессес, ор беyонд тхем? Анд ин партицулар wхат схоулд бе доне то превент интегратионс турнинг инто унифицатион, то превент а унитед Еуропе фром qуасхинг натионал индивидуалитy анд идентитy, еспециаллy оф смалл цоунтриес анд пеоплес анд маке суре тхат тхис бе а унитy тхат промотес диверситy оф натионал цултурес анд индивидуалитy оф еацх пеопле? Анд алсо хоw цан алл пеоплес пресерве тхеир хисториц меморy анд тхеир роотс, wитхоут тхис импединг адоптион оф неw валуес анд рулес анд хиндеринг море проспероус девелопмент оф еацх оф тхем ин туне wитх тхе тиме ин wхицх wе ливе?
Манy оф yоу цоме фром фриендлy цоунтриес тхат хаве алреадy цомплетед тхе процессес тхат wе ин тхе Балканс аре стилл фацинг. Фор ус wхо ливе ин тхис регион yоур еxпериенце ис инвалуабле. Алмост алл тхе пеоплес ин тхе Балканс ат тхе турн оф тхе 21ст центурy хаве гоне тхроугх а неw трагиц сецтион оф тхеир хисториц роад. И wисх то белиеве анд И синцерелy хопе тхат тхе мост диффицулт тиме ис бехинд ус. Анд тхат тодаy ин тхе Балканс алл аре турнед то буилдинг анд лоокинг фор неw роадс фор тхеир оwн, ас wелл ас цоммон бригхтер футуре фор Еуропе ас а wхоле.
Тхе неw роад тхат лиес ахеад фор ус ис нот ат алл еасy. Ит ис тхорнy анд бримфул оф диффицултиес. Тхе Балканс хаве тхроугх хисторy беен а цласхинг поинт оф wорлдс, цивилизатионс анд религионс. Пеоплес ин тхе Балканс хаве, унфортунателy, бут ундерстандаблy, беен бурденед еацх бy тхеир хисториц легацy, инцлудинг а лот тхат ис гоод, бут алсо тхингс тхат wе wоулд алл wант то форгет. И белиеве тхат тодаy'с генератионс ливинг хере, ин тхе ера оф глобализатион, хаве тхе wилл, кноwледге анд стренгтх то рисе абове тхе аццумулатед бурден оф тхе паст тхат усед то хампер неw генератионс превентинг тхем фром цатцхинг уп wитх маинстреам Еуропеан анд wорлд процессес. И белиеве тхат тхе Косово иссуе wилл алсо бе ресолвед ин тхис маннер, тхроугх диалогуе бетwеен Белграде анд Пристина wитх цооператион оф тхе интернатионал цоммунитy, wитхоут импоситион оф солутионс анд wитх респецт оф генераллy аццептед интернатионал принциплес.
Ин алл тхесе процессес статес анд политицианс хаве а хуге парт то плаy. Бут тхе роле оф тхе Цхурцх, ас тхе спиритуал линцхпин фор тхе пеопле, ис алсо еqуаллy импортант.
И белиеве тхат yоур висит анд yоур wорк хере он тхе Монтенегрин ланд wилл хелп лоок фор ансwерс то алл тхе цхалленгес тхат wе схаре анд тхат ит wилл ат тхе саме тиме репресент цонтрибутион тоwардс а беттер ундерстандинг бетwеен оур фриендлy пеоплес анд цоунтриес; цонтрибутион то еxпандинг анд енрицхинг оур цултурес; енцоурагемент тоwардс спиритуал уплифтинг оф оур пеоплес. Ит ис ан облигатион оф тхе стате анд оф тхе цхурцх то ацтивелy енцоураге анд схапе тхис нобле wорк фор пеоплес анд статес.
Wе белиеве ин фреедом анд ин тхе оппортунитиес тхат фреедом опенс. Тхис хас лед ус то енабле оур цитизенс, алл wитхоут дифференце, то буилд тхеир индивидуал цонсциоуснесс регардинг тхеир ригхт то хаве тхеир саy он wхат кинд оф Монтенегро тхеy wант ин футуре. Wхетхер ит ис ан ентитy цоммандинг фреедом, уненцумберед бy а цомплеx оф депенденце он анy гуардианс аспиринг то дециде он тхе еxтент оф суцх фреедом, ор парт оф а стате унион тхат wе хаве хад овер тхе паст северал yеарс, ин wхицх тхе диспропортион бетwеен тхе мембер статес хас турнед то бе ан инсурмоунтабле проблем фор итс фунцтионинг анд тхерефоре итс еффецтивенесс ин аццомплисхинг ботх Монтенегрин анд Сербиан стате интерестс. Тхе децисион он фуртхер дестинy оф Монтенегро белонгс то хер цитизенс. И ам профоундлy цонвинцед тхат фор а матуре политициан анд а wелл-меанинг полицy тхере ис но море валид тест, ор море совереигн еxпрессион оф цоллецтиве wилл тхан а референдум воте он суцх цритицал иссуес. Оф цоурсе, ин аццорданце wитх тхе мост стронглy провен демоцратиц стандардс аваилабле ин тхе wорлд тодаy, стандардс тхат wе хаве неитхер инвентед нор продуцед, бут тхат wе аре стеадилy мастеринг анд тхат wе wант то апплy то алл сегментс оф тхе социетy. Тхесе стандардс инцлуде а стрицт лине оф сепаратион оф тхе Цхурцх фром тхе Стате, ор море прециселy оф религиоус сyстемс анд организатионс фром тхе политицал струцтурес. Фаитх анд политицс аре тwо ларге, импортант ареас оф хуман ацтивитy, индеструцтибле, нецессарy анд беyонд доубт цхарацтеризед бy релатионс анд цоррелатионс. Тхе принципле оф сепаратион оф религион анд политицс ис буилт инто тхе фоундатион оф модерн статес анд социетиес. Реноунцинг тхис wоулд меан то пусх тхе социетy бацк инто тхе паст, перхапс wитх wорсе цонсеqуенцес тхан тхосе кноwн то ус фром хисторy.
Монтенегро цаннот имагине херселф wитхоут респецт фор тхе спиритуал легацy пассед он то хер, нор цан схе денy тхат схе wоулд нот бе wхере схе ис тодаy иф ит wере нот фор тхис спиритуал херитаге. Тхат ис wхy схе муст нот онлy валуе анд респецт ит, бут ит ис а цивилизатион дутy ин тхе спирит оф тхе тиме ин wхицх wе ливе, то буилд тхис инто оур оwн спиритуал wеалтх, инто тхе прогресс оф тхе пеопле анд тхе стате. Yоур еxпериенцес ин тхис регард аре фор ус инвалуабле. Тхис ис оне оф тхе реасонс wхy оур Говернмент wас плеасед то аццепт патронаге овер тхис дистингуисхед гатхеринг, цонвинцед тхат yоу, тоо, хаве рецогнизед, wхен децидинг то маке Монтенегро тхе венуе оф yоур меетинг, тхосе валуес тхат wе адвоцате анд тхат wе хаве ин парт реализед.
Монтенегро ис геограпхицаллy ин Еуропе, схе ис буилт инто итс цултуре, јуст ас Еуропеан цултуре ис буилт инто оур цивилизатион валуес. Бут wе wант то алсо таке парт ин итс ецономиц, легал анд политицал унион. Wе аре цонсциоус тхат wе цан до со, онлy иф wе хаве тхе цапацитy то меет итс аппроприате стандардс. Wе белиеве wе цан до ит. Манy амонг yоу цоме фром тхе ареас wхере тхе Ортходоx религион ис тхе доминант еxпрессион оф спиритуал белиеф. Ареас тхат манагед, лесс паинфуллy тхан тхе Балканс, то опен неw процессес, ор суцх ареас тхат хаве алреадy ентеред Еуропеан интегратионс анд тхеребy схоwн тхат цултурал анд цивилизатион херитаге ис а цорнерстоне оф тхе арцхитецтуре оф тхе модерн социетy тхат yоу аре буилдинг анд нот онлy цомпатибле wитх, бут индеед ан интеграл парт оф тхе цомпрехенсиве Еуропеан цивилизатион. Тхис фацт оф цомпрехенсиве интегратион минимисес оппортунитиес фор усинг дифферент, бут цомпатибле спиритуал легациес фор политицал ендс. Wе аре партицуларлy плеасед бецаусе оф тхис. Синце, унфортунателy, оур генератион ин тхе ареа оф формер Yугославиа аллоwед анацхронисмс то хаппен анд еxпериенцед трагиц манипулатионс wитх религиоус дифференцес, wхицх алтхоугх нот беинг тхе цаусе оф интеретхниц цонфлицтс, wере стилл бруталлy абусед бy тхосе wхо wантед цонфлицтс. Wе ин Монтенегро белиеве ин тхе валуе анд стренгтх оф диалогуе. Wе белиеве тхат тхере аре но неедс фор анy оне'с дицтатес, ас wе хаве wон суцх а дегрее оф аутономy анд совереигнтy тхат макес ус фрее то аутономоуслy јудге wхат ис усефул фор Монтенегро анд wхат ис нот. Анд тхис бy но меанс ис ор цан бе агаинст Сербиа. Он тхе цонтрарy.
Wе аре цонфидент тхат yоур интентионс анд ацтионс цан бе верy хелпфул ин тхис регард. Тхе Интернатионал Фунд оф Унитy оф Ортходоx Пеоплес брингс тогетхер пеопле фром спиритуал, политицал анд сциентифиц струцтурес, wхо аре ливинг тхеир религиоус белиеф тхроугх дифферент еxпериенцес. Тхере аре но униформ анд оптимал моделс естаблисхинг а релатионсхип бетwеен тхе спиритуал анд политицал легацy, wхицх алсо апплиес то тхе релатионс бетwеен тхе стате анд религиоус сyстемс анд организатионс. Гивен тхат wе аре лоцатед ин Еуропе анд тхат wитх тхис спаце wе схаре манy а поситиве, ас wелл ас негативе еxпериенце, wе аре фирмлy цонвинцед тхат сепаратион оф Цхурцх фром тхе Стате ис а нецессарy пререqуисите фор тхеир поситиве цооператион. Бут суцх а сепаратион тхат енаблес еацх цитизен, ас wелл ас анy мембер оф анy политицал струцтуре, фулл фреедом оф цонсциенце, инцлудинг фреедом оф религион. Стабле анд проспероус статес тодаy цаннот бе имагинед wитхоут суцх фреедом. Респецт фор суцх фреедом ис реqуиред ботх оф алл тхе стате струцтурес анд оф тхе религиоус онес. Wе муст тогетхер енабле еацх персон то еxпресс тхе бест тхат тхере ис ин тхем, wхицх гивес тхем тхеир морал, цултурал анд спиритуал идентитy. Иф оур цитизенс схоулд цхоосе совереигн фреедом, И цан онлy промисе, он тхис оццасион тоо, тхат wе wилл јоинтлy сеек то респонсиблy буилт ит, дефенд ит анд енханце ит, фор тхе wелл-беинг оф алл ин Монтенегро.
И хопе тхат yоур wорк анд тхе цонцлусионс оф тхис Цонференце wилл беар тхе халлмарк оф ботх тхе хуге персонал еxпериенце тхат yоу ундоубтедлy хаве - гивен тхе хигх оффицес тхат yоу холд ин тхе социетy анд оф тхе спиритуал wеалтх тхат тхат тхе Ортходоx фаитх со абундантлy офферс. Тхе Ортходоx фаитх ис а хуге треасурy оф аутхентицаллy Цхристиан теацхинг. Тодаy, фрее фром тхосе политицал анд идеологицал феттерс тхат ит еxпериенцед тхроугх муцх оф тхе 20етх центурy, ит цан анд схоулд енрицх, ботх ин Еуропе анд ат а планетарy левел, тхе ларге спиритуал цоммунитy оф Цхристианс. Схоулд yоу суццеед ин тхис евен ин парт, yоу wилл хаве доне а греат тхинг. Иф оур Монтенегрин хоспиталитy хелпс yоу ин тхис wе wилл бе трулy хаппy. И wисх yоу а суццессфул цонтинуатион оф yоур wорк.
Тханк yоу фор yоур аттентион.
Цетиње, Фебруарy 14, 2006
Поштовани господине Алексејев,
Ваша Високопреосвештенства и Преосвештенства,
Даме и господо,
Драги гости,
Са задовољством и поштовањем поздрављам конференцију Међународног фонда јединства православних народа на тему: Држава и Црква у свијету промјена - тражење путева партнерства за рјешавање савремених проблема. Задовољство проистиче из чињенице што сте изабрали црногорски пријестолни град Цетиње за мјесто вашег сусрета, а поштовање због ваших настојања да промишљате и тражите путеве дијалога и мостове партнерства. Заиста, свијет се из темеља промијенио у посљедње двије деценије.
Стари антагонизми, напетости и подјеле су нестали и праве се огромни напори ка стварању једног интегрисаног простора у Европи у којем ће, надамо се, државе, народи и грађани моћи с мање напора и са више учинка остваривати напредак и личну срећу. У том свијетлу видимо и ову иницијативу.
За Црну Гору је част што је домаћин годишње Конференције Фонда јединства православних народа, који дјелује под попечитељством угледног Патријарха Московског и цијеле Русије Алексија ИИ.
Дозволите да вас у најкраћем упознам са историјским и политичким контекстом овог простора.
Црна Гора је држава у којој су владике, управо овдје на Цетињу биле на челу и духовне и световне власти безмало од 1697. до 1851. године. Земља која је у једној фази своје историје бирала своје владике на општенародном збору.
Цетиње је познато и по три чувене хришћанске светиње које се овдје налазе. Овдје је била прва државна штампарија у којој је 1494. године штампана прва књига на словенском југу Октоих првогласник, двије године након открића Америке, и свега 39 година након што је Гутенберг изумио штампарију. Овдје, на Цетињу 1711. године Црногорци су примили грамоту великог руског цара Петра И, и ударени темељи нераскидивог пријатељства црногорског и руског народа. Иначе, Црна Гора је још у 11. вијеку имала статус краљевине, али је након тога услиједио вјековни прекид њене самосталности.
Неспорно је да је нуклеус обнове њене државности сачуван у дјеловању и настојањима Црногорске Митрополије. Сјећање на изгубљену слободу и суверенитет додуше било је сачувано у народу, али то само по себи не би било довољно да га покрене на оне херојске акције и онај високи степен саможртвовања, без којега ниједан народ не може реализовати право на историјско пунољетство и самосталан политички статус.
Сама срећа је подарила на трону Црногорске Митрополије неколико заиста великих духовника, вођа и државника, међу којима бих посебно истакао Владику Данила, Светог Петра И, као и Петра ИИ Петровића - Његоша.
Данашња позиција Црне Горе незамислива је без оног што су они за њу урадили. И трајно сјећање и респект, може се слободно рећи култно сјећање на њих и друге црногорске великане, сачувано је у црногорском народу, свјеже и непомућено.
Митроплија Црногорска је знала и умјела, предвођена мудрим духовницима и државницима, изборити дугу и крваву битку за остваривање највећег народног колективног идеала, који се може одредити у двије ријечи: самосталност и слобода. Када су времена сазрела, раздвојене су функције духовног и политичког лидерства. Раздвојене су, али не и конфронтиране.
Црна Гора се није жртвовала за идеал слободе да би је само за себе стекла и одбранила, већ и да би свим околним братским словенским народима помогла да остварују и властите идеале слободе. Тако мала земља, која је била судбински одређена да се попут Давида бори са разним историјским Голијатима, поднијела је огромне жртве, посебно у два балканска и у Првом свјетском рату. Због те племенитости жртвовала је цвијет свог становништва који у сваком народу јесте услов постојања и залога будућности.
На жалост, политичким спекулацијама великих сила на Версајској мировној конференцији, у име једне тада нове западно балканске политичке конструкције, укинута је краљевина Црна Гора, иако се у Првом свјетском рату борила на страни савезничке коалиције.
Све њене институције, законодавна, судска, извршна, па и духовна власт више нијесу биле унутрашње, већ су измјештене изван простора њеног историјског бића. Укинуто је чак и име Црне Горе.
Тек послије ИИ свјетског рата враћа јој се дио прероготива државе.
Не можемо без пијетета и захвалности мислити на оне који су актом оснивања Републике Црне Горе унутар Федеративне Народне Југославије дјелимично санирали велику међународну неправду.
Прошло је од тада више од 60 година, и појам Црне Горе све више добија оно значење које му припада аутохтоног простора, аутохтоне популације и аутохтоне историјско - културне и духовне баштине. Она нема спорних пограничних и територијалних питања, она се не спори око свог мултиетничког и мултирелигиозног карактера.
У Цној Гори није проблем ни разлика у културним ни цивилизацијским одредницама. Напротив, управо у тим разликама се препознаје као цјелина. Јер, без обзира на етничке, религиозне и културне разлике, њени се грађани све више препознају у заједничком насљеђу осјећања слободе као примарног квалитета, која је одредила и њену прошлост, и која треба да одреди њену будућност.
Вјерујем да се предсједник Фонда, уважени професор Валериј Алексејев руководио и овим фактима кад је одлучио да предложи да се ваша редовна Конференција ове године организује у Црној Гори, због чега му још једном захваљујем. То је велико признање најмалобројнијем, али гордом православном, црногорском народу. То је признање Црној Гори у којој живе сложно Црногорци, Срби, Муслимани, Бошњаци, Албанци и Хрвати. Овдје вјековима живе једни с другима и православни, и католици, и људи исламске вјероисповјести.
Поносни смо на то што је у вријеме југословенске трагедије поткрај прошлог вијека Црна Гора сачувана као оаза мира, међунационалног склада, и духовне и вјерске толеранције. Заслуга за то је свих народа који живе у Црној Гори, и свих конфесија, као и државних органа.
У вријеме ратова у нашем окружењу Црна Гора је отворила врата свим невољницима, не питајући их за вјеру и нацију. Било је периода у којем су избјеглице у Црној Гори чиниле више од 20% њеног укупног становништва. То је велики цивилизацијаски капитал данашњих генерација у Црној Гори, која је иначе кроз вјекове била чувена као ратничка, херојска земља. Хероизам данашњих генерација је у томе што смо успјели да сачувамо Црну Гору од међуетничких сукоба и разарања и тиме отворили перспективе за миран и бољи живот свих наших грађана.
Има једна кинеска изрека, коју присутни овдје сигурно знају: не дао ти Бог да живиш у вријеме промјена. Наши народи и наше земље нажалост тога нијесу поштеђени. Савремени свијет мијења се брзо и динамично. За последњих 15-20 година отишао је у историју социјалистички систем и комунистичка идеологија, која је деценијама владала на добром дијелу свјетског пространства. Завршен је хладни рат и ишчезла блоковска подјела свијета. У сред Европе је срушен Берлински зид и избрисани многи ровови међу великим народима и државама, надам се заувијек.
Интеграциони процеси на старом континенту јачају убрзаним темпом, обухватају не само Исток и Југ Европе, већ су изашли и иза њених предјела.
У основи тих нових процеса су, природно, не само економски, већ и политички и други интереси највећих свјетских фактора који се пројектују на глобални ниво. У ери информатичког бума и нових технологија које су анулирале границе и баријере не само међу државама, већ и међу континентима, свијету се намећу нова правила и вриједности. Али, универзалне вриједности хришћанског учења издржале су пробу времена кроз све етапе људске историје.
Откад је свијета постоји добро и зло. Ни једно ни друго никад нијесу знали за границе. Зло се данас шири у облику тероризма, који нема национално лице, а подједнако је опасно за све народе и државе. Једнако за оне које су жртве, као и за оне групације које ту пошаст савременог човјечанства користе за своје злочиначке циљеве.
Ти нови процеси постављају пред народе и државе нове изазове, и захтијевају одговоре на тешка питања. И од држава, и од њихових интелектуалних и научних елита, али и од Цркве. Мале државе као што је Црна Гора, и малобројни народи као што је црногорски, имају такође своју одговорност да из угла својих могућности дјелују у оквиру тих општих кретања.
Нека питања се намећу сама по себи. Шта урадити да у Европи више не буде нових диоба и баријера? Шта урадити да поједине земље, народи и региони не остану на периферији тих интеграционих процеса, или изван њих? И посебно шта урадити да се интеграције не претворе у унификацију, да уједињена Европа не поништи националну специфику и идентитет, посебно малих земаља и народа, већ да то буде јединство које ће афирмисати разноликост националних култура и особеност сваког народа?
Исто тако како да сви народи очувају своје историјско памћење и своје коријене, а да то не буде сметња освајању нових општих вриједности и правила, и кочница просперитетнијем развоју сваког од њих, у складу с временом у којем живимо?
Многи од вас долазе из пријатељских земаља које су процесе с којима се ми данас на Балкану још увијек суочавамо оставиле иза себе. За нас који живимо у овом региону ваше искуство је драгоцјено. Готово сви народи на Балкану и на размеђи 20. и 21. вијека прошли су нову таргичну дионицу свог историјског пута.
Желио бих да вјерујем, и топло се надам да је најтеже иза нас. И да су данас на Балкану сви окренути стварању и тражењу нових путева за своју и општеевропску заједничку срећнију будућност.
Тај нови пут пред којим смо није нимало лак. Трновит је и бременит тешкоћама. Балкан је кроз историју био тачка судара свјетова, цивилизација и религија. Народи на Балкану су нажалост, али разумљиво, оптерећени свако својим историјским насљеђем, у којем има много доброг, али и оног што би сви хтјели да заборавимо. Вјерујем да данашње генерације на овим просторима, у ери глобализације, имају хтјења, знања и снаге да се уздигну изнад наслага прошлости које су спутавале нова покољења да ухвате прикључак са савременим европским и свјетским токовима.
Вјерујем да ће и косовски проблем бити ријешен у тим оквирима, дијалогом Београда и Приштине, уз садејство међународне заједнице, без наметања рјешења, и уз поштовање општеприхваћених међународних принципа.
У свим овим процесима огромна је улога и одговорност држава и политичара. Али је исто тако важна и улога Цркве, која је људима духовни ослонац.
Вјерујем да ће ваш боравак и ваш рад на црногорској земљи помоћи у тражењу одговора на све изазове који су нам заједнички, и значити истовремено допринос бољем разумијевању међу нашим пријатељским народима и земљама; допринос проширивању и обогаћивању наших култура; подстицај духовном уздизању наших народа. На држави и цркви остаје обавеза да активно подстичу и обликују то благородно дјело за све народе и државе.
Ми вјерујемо у слободу и вјерујемо у могућности које слобода даје. То нас је и опредијелило да омогућимо нашим грађанима, свима без разлике, изградњу индвидуалне свијести о праву на исказ какву Црну Гору желе у будућности. Да ли као субјект властите слободе, растерећен комплекса зависности од других који би нам старатељски одређивали њену мјеру, или као дио једне државне заједнице, какву имамо последњих година, у којој се диспропорција држава чланица показала као непремостив проблем функционалности, тиме и ефикасном остваривању и црногорских и српских државних интереса.
Одлука о даљој судбини Црне Горе припада њеним грађанима. Дубоко сам увјерен да за зрелог политичара и добронамјерну политику не постоји валидније провјере, ни суверенијег исказа колективне воље него што је то референдумско изјашњавање на тако круцијалним питањима.
Наравно, у складу са најпровјеренијим демократским стандардима којима свијет у овом тренутку располаже, стандардима које нијесмо ми измислили или произвели, већ које сигуно освајамо и желимо приминијети на све сегменте друштва. Међу те стандарде спада и чврста линија раздвајања Цркве од Државе, боље речено религиозних система и организација од политичких структура.
Вјера и политика су два велика, битна простора људског дјеловања, неуништива, нужна и без даљњег у релацији и корелацији. Принцип раздвајања вјере и политике уграђује се у темеље модерних држава и друштава. Одрећи се тога принципа значило би враћати друштво у прошлост, можда са горим посљедицама него што то знамо из историје.
Црна Гора себе не може замислити без уважавања духовне баштине коју је наслиједила, нити може негирати да не би стигла до данашњег дана да те духовне баштине није било. Баш зато, она је мора не само уважавати и респектовати, него је цивилизацијски, у духу времена у којем живимо, уграђивати у властито духовно благо, у напредак народа и државе. Ваша искуства у томе за нас су драгоцјена.
Управо и због тога наша је Влада са задовољством прихватила покровитељство над овако уваженим скупом, увјерени да сте и ви препознали, одлучивши се за Црну Гору као мјесто свога састанка, оне вриједности за које се залажемо и које смо дјелимично реализовали.
Црна Гора је географски у Европи, она је уграђена и у њену кутуру, као што је и европска култура уграђена у наше цивилизацијске одреднице. Али ми желимо бити и судионици и њеног економског, правног и политичког заједништва. Ми смо свјесни да то можемо бити само уколико будемо имали капацитет да испунимо њене одговарајуће стандарде. Вјерујемо да то можемо. Многи од вас долазе са простора у којима је православна вјера доминантни исказ духовног увјерења.
Истовремено простора који су безболније него Балкан отворили нове процесе, или већ ушли у европске интеграције и тиме показали да је културно цивилизацијско насљеђе важан темељ архитектуре савременог друштва које градите, и не само компатибилно, него и интегрални дио цјеловите европске цивилизације.
Та чињеница цјеловите интеграције смањује могућност политичке инструментализације различитих, али компатибилних духовних насљеђа. То нас посебно радује, јер је нажалост наша генерација на простору бивше Југославије дозволила анахронизме, и доживјела трагичну инструментализацију вјерских разлика, које додуше нијесу биле разлог међуетничких сукоба, али су брутално биле злоупотријебљене од стране оних који су конфликте жељели.
Ми у Црној Гори вјерујемо у вриједност и снагу дијалога. Сматрамо да нема потребе за било чијим диктатима, јер смо освојили степен самосталности и суверености који нас чини слободним да аутономно процјењујемо шта је за Црну Гору корисно, а шта није. И то никако није, и не може бити против Србије. Напротив.
Увјерени смо да ваше намјере и дјеловање могу у том смислу итекако помоћи. Међународни фонд јединства православних народа окупља људе из духовних, политичких и научних структура, који своје вјерско увјерење живе у различитим искуствима. Не постоје јединствени и оптимални модели који успостављају однос између духовног и политичког наљеђа, што важи и за односе између државе и вјерских система и организација.
С обзиром да смо ми лоцирани унутар евопрског простора, и да са тим простором дијелимо многа и позитивна и негативна искуства, стојимо чврсто на увјерењу да је раздвајање Цркве од Државе нужан предуслов њихове позитивне сарадње.
Али такво раздвајање које обезбјеђује сваком грађанину, као и сваком члану било које политичке структуре личну слободу савјести, која укључује и слободу вјероисповијести.
Незамисливе су стабилне и просперитетне државе данас без такве слободе.
Уважавање те слободе се тражи како од свих државних структура, тако и од свих религиозних. Морамо заједно омогућити свакоме да искаже оно најбоље у себи, оно што му даје морални, културни и духовни идентитет. Уколико се наши грађани опредијеле за суверену слободу, могу само да обећам и у овој прилици да ћемо је заједнички настојати одговорно градити, бранити и усавршавати, на добро свих људи у Црној Гори.
Надам се да ће и ваш рад и залкључци ове конференције бити прожети како великим личним искуством које без сумње имате, с обзиром на одговорне дужности које обављате у друштву, тако и духовним богатством које вам православна вјера обилато нуди.
Православље је велики трезор аутентично хришћанског учења. Данас, ослобођено оних политичких и идеолошких стега које је проживјело кроз велики дио 20. вијека, оно може и треба да обогати и на европском и на планетарном нивоу велику духовну заједницу хришћана. Уколико бар мало у томе успијете, урадили сте велику ствар. Уколико вам у томе помогне наше црногорско гостопримство бићемо истински срећни. Желим вам успјешан наставак рада.
Хвала вам на пажњи.
Цетиње 14.02.2006. године
МИЛО ДЖУКАНОВИЧ, ПРЕМЬЕР ЧЕРНОГОРИИ
Уважаемый господин Алексеев,
Ваша Высокопреосвященства и Преосвященства,
Дамы и господа,
Дорогие гости,
С удовольствием и большим уважением приветствую конференцию Международного фонда единства православных народов, проводимую на тему: Государство и Церковь в изменяющемся мире поиск путей сотрудничества в решении вызовов современности. Удовольствие вызвано тем, что вы избрали черногорский престольный град Цетине в качестве места проведения вашей встречи. А уважение тем, что вы стремитесь осмыслить и найти пути для диалога и мосты к сотрудничеству. Мир, действительно, коренным образом изменился за последние два десятилетия. Старые антагонизмы, напряженность и расколы исчезли, предпринимаются огромные усилия ради создания единого интегрированного пространства в Европе, в котором, мы надеемся, государства, народы и обычные граждане смогут с меньшими усилиями и большими результатами добиваться прогресса и личного счастья. В данном контексте мы рассматриваем и эту инициативу.
Для Черногории большая честь быть организатором ежегодной Конференции Международного фонда единства православных народов, попечителем которого является уважаемый Патриарх Московский и всея Руси Алексий Второй.
Позвольте совершить очень краткий экскурс в историю и политику Черногории. Черногория является государством, в котором правители как раз здесь, на Цетине стояли во главе духовной и мирской власти без малого с 1697-го по 1851 год. Это страна, которая в определенный период своей истории выбирала своих правителей на общенародном сборе. Здесь находилась первая государственная типография, в которой в 1494 году напечатана первая книга у южных славян "Октоих первогласник". Это было два года после открытия Америки и всего 39 лет после того, как Гуттенберг изобрел типографию. Здесь, на Цетине в 1711 году черногорцы приняли грамоту великого русского царя Петра Первого, здесь заложен фундамент неделимого братства черногорского и русского народов.
Черногория еще в 11 веке имела статус Королевства, однако затем последовал измеряемый веками перерыв в ее самостоятельности. Бесспорным фактом является то, что ядро обновления ее государственности было сохранено в деятельности и устремлениях Черногорской метрополии. Воспоминание об утраченной свободе и суверенитете было, разумеется, сохранено и в народе, однако само по себе это было бы недостаточно, чтобы подвигнуть его на героические действия и высокую степень самопожертвования, без которых ни один народ не может реализовать свое право на историческое совершеннолетие и самостоятельный политический статус. По счастливому стечению обстоятельств, на троне Черногорской метрополии оказались несколько действительно великих духовных лидеров, вождей и государственников, среди которых я бы особо выделил владыку Данило, святого Петра И, а также Петра ИИ Петровича-Негоша. Нынешняя позиция Черногории немыслима без того, что они для нее сделали. И постоянная память и уважение, можно даже сказать культовая память об этих и других выдающихся личностях, сохранилась в черногорском народе, свежая и незапятнанная. Черногорская метрополия во главе с мудрыми духовными лидерами и государственниками знала и умела успешно вести длительную и кровавую битву за осуществление главного народного идеала, который можно сформулировать в двух словах: самостоятельность и свобода. Когда подошло время, были разделены функции духовных и государственных лидеров. Были разделены, но не находились в конфронтации. Черногория жертвовала себя во имя свободы, чтобы получить ее не только для себя лично, но и стремилась помочь соседним братским славянским народам реализовать собственные идеалы свободы.
Такая маленькая страна, которая судьбой была обречена подобно Давиду бороться с разными историческими Голиафами, понесла огромные жертвы, особенно во время двух Балканских и первой мировой войн. Из-за этого благородства она жертвовала цвет своего населения, который для любого народа является условием существования и залогом будущего. К сожалению, в результате политических манипуляций великих держав на Версальской мирной конференции, во имя новой тогда западно-балканской политической конструкции, Королевство Черногория было упразднено, хотя в первой мировой войне Черногория сражалась на стороне союзной коалиции. Все ее институты, законодательная, судебная, исполнительная власть больше не были ее внутренним делом, они были перемещены вне ее исторической территории. Было даже ликвидировано имя Черногории. И только после второй мировой войны часть атрибутов государственности была возвращена. Мы не смеем без уважения и благодарности вспоминать тех, кто актом создания Республики Черногория в составе Федеративной Народной Югославии частично устранил огромную международную несправедливость.
С тех пор прошло более 60 лет, а само понятие Черногории все более приобретает то значение, которое ему и принадлежит: самобытного пространства, самобытного населения, самобытного исторического, культурного и духовного достояния. У нее нет территориальных и пограничных споров, она не ведет спор вокруг своего мультиэтнического и мультирелигиозного характера. В Черногории не является проблемой существование различий в культурном или цивилизационном определении. Напротив, она именно в этих различиях узнаваема как единое целое. Ведь вне зависимости от этнических, религиозных и культурных различий ее граждане все более узнаваемы по общему наследию ощущения свободы как ключевого качества, свободы, которая определила прошлое и которая должна определить будущее Черногории.
Я верю, что президент Фонда, уважаемый профессор Валерий Алексеев руководствовался и этими фактами, когда предложил, чтобы ваша очередная конференция в нынешнем году прошла в Черногории, за что я ему еще раз хочу выразить благодарность. Это признание самому малочисленному, но гордому православному, черногорскому народу. Это признание Черногории, в которой складно живут черногорцы, сербы, мусульмане, бошняки, албанцы и хорваты. Здесь веками живут бок о бок и православные, и католики, и люди, исповедующие ислам.
Мы с правом гордимся тем, что в годы югославской трагедии в конце прошлого века Черногория осталась оазисом мира, межнационального согласия, духовной и религиозной терпимости. В этом заслуга всех народов, которые живут в Черногории, и всех концессий, а также государственных органов. Во время войны у нашего порога Черногория широко раскрыла двери перед всеми оказавшимися в беде, не спрашивая об их вере и нации. Было время, когда беженцы составляли более 20 процентов всего населения Черногории. Это огромный капитал нынешних поколений Черногории, которая веками была известна как боевая, героическая страна. Героизм нынешних поколений состоит в том, что мы смогли уберечь Черногорию от межэтнических конфликтов и разрушений, а тем самым открыли перспективы для мирной и лучшей жизни всех наших граждан.
Есть одна китайская поговорка, которую присутствующие здесь наверняка знают: не дай вам Бог жить во времена перемен. Наши народы и наши страны это, к сожалению, не миновало. Современный мир меняется быстро и динамично. За последние 15-20 лет ушли в историю социалистическая система и коммунистическая идеология, которая десятилетиями господствовала на значительной части мира. Прекращена холодная война, нет больше и раздела мира на блоки. В центре Европы разрушена Берлинская стена, исчезли - надеюсь навсегда многие глубокие рвы и траншеи между великими народами и государствами. Интеграционные процессы на старом континенте набирают темп, они охватывают не только Восток и Юг Европы они уже вышли за ее пределы.
В основе этих новых процессов лежат, естественно, не только экономические, но и политические и другие интересы ключевых мировых факторов, которые проявляются на глобальном уровне. В эру информационного бума и новых технологий, которые устранили границы и барьеры не только между государствами, но и целыми континентами, сегодня в мире устанавливаются новые правила и новые ценности. Однако универсальные ценности христианского учения прошли проверку временем через все этапы человеческой истории.
Испокон века существуют добро и зло. Ни одно, ни другое никогда не знали границ. Зло сегодня распространяется в облике терроризма, который не имеет национального обличья, и одинаково опасен для всех стран и народов. Как для тех, кто становится жертвами, так и для тех, кто использует это зло современности ради достижения своих преступных целей. Эти новые процессы ставят народы и государства перед новыми вызовами и требуют ответов на непростые вопросы. И от государств и их интеллектуальных и научных элит, и от Церкви. Малые государства, как Черногория, и малочисленные народы, такие, как черногорский, также ощущают ответственность за то, чтобы действовать в соответствии со своими возможностями в рамках общих тенденций.
Некоторые вопросы, что называется, лежат на поверхности. Как сделать, чтобы в Европе больше не было барьеров и разделительных линий? Что сделать, чтобы отдельные государства, народы и регионы не остались на обочине интеграционных процессов или даже вне их? И особенно как сделать так, чтобы интеграция не превращалась в унификацию, а объединенная Европа не уничтожила национальной специфики и особенностей, прежде всего малых стран и народов, а напротив единство проявлялось в разнообразии национальных культур и самобытности каждого народа? И точно так же как добиться того, чтобы народы сохранили свою историческую память и свои корни, а в то же время это не мешало принятию ими новых общих ценностей и правил и не становилось препятствием для успешного развития каждого народа в духе времени, в котором мы живем?
Многие из вас прибыли из стран, которые оставили позади те процессы, которые мы на Балканах еще только переживаем. Для нас, живущих в этом регионе, ваш опыт очень ценен. Почти все народы Балкан на рубеже 20 и 21 веков прошли через новый трагический этап своего исторического пути. Хочу верить и надеяться, что самое тяжелое осталось позади. И что сегодня все на Балканах нацелены на поиск и создание новых путей, ведущих в единое общеевропейское, более счастливое будущее.
Путь, который лежит перед нами, нелегок. Он тернист и сопряжен с трудностями. На протяжении всей истории Балканы были ареной противоборства миров, цивилизаций и религий. Народы Балкан - к сожалению, но по понятным причинам обременены каждый собственным историческим наследием, в котором есть немало хорошего и доброго, но есть и то, что все мы хотели бы забыть. Верю, что в эпоху глобализации нынешние поколения, живущие на Балканах, обладают сегодня желанием, умением и силами, чтобы подняться над наслоениями прошлого, которые связывали молодые поколения, не давая им присоединиться к современным европейским и мировым тенденциям. Я верю, что и косовская проблема будет решена в этих рамках, диалогом Белграда и Приштины, при содействии международного сообщества, без навязывания решений и при уважении общепринятых международных принципов.
Во всех этих процессах роль и ответственность государств и политиков огромна. Однако так же важна и роль Церкви, которая дает людям духовную опору.
Верю, что ваше пребывание и ваша работа на черногорской земле поможет в нахождении ответов на все вызовы, которые являются общими для нас, и одновременно будет способствовать лучшему пониманию между нашими дружественными народами и странами, внесет вклад в расширение и обогащение наших культур, даст импульс духовному подъему наших народов. А государству и Церкви останется обязанность активно содействовать этому благородному делу для всех народов и стран.
Мы верим в свободу и верим в возможности, которые дает свобода. Это и подвигло нас на то, чтобы дать возможность нашим гражданам, всем без исключения, осознать свое право высказаться, какую Черногорию они хотят в будущем. Черногорию как носитель собственной свободы, освобожденную от комплекса зависимости от других, кто бы на тщательно определял меру этой свободы. Либо Черногорию как часть государственного сообщества, которое мы имеем последние годы и в котором диспропорция между государствами-членами оказалась непреодолимым барьером для его функциональности, а стало быть и барьером для эффективного осуществления и черногорских, и сербских государственных интересов.
Решение о дальнейшей судьбе Черногории принадлежит ее гражданам. Глубоко уверен в том, что для зрелого политика и политики искренних намерений не существует ни более солидной проверки, ни более суверенного выражения коллективной воли, нежели референдум по столь жизненно важным вопросам. Безусловно, референдум в соответствии с проверенными демократическими стандартами, которыми располагает мировой опыт, стандартами, которые не мы выдумали или создали, но которые, безусловно, принимаем и хотим применить на все сегменты общества.
Среди этих стандартов и твердая линия на разделение Церкви и Государства, а точнее разделение религиозных систем и организаций от политических структур. Вера и политика это два больших, существенных пространства для деятельности людей, неистребимых, необходимых и, без всякого сомнения, взаимодействующих. Принцип разделения веры и политики краеугольный камень современных государств и обществ. Отказаться от этого принципа значило бы вернуть общество в прошлое, возможно, с худшими последствиями, нежели мы знаем из истории.
Черногория не может себя представить без уважения духовного достояния, которое она наследовала, как не может отрицать того, что сегодняшнего дня для нее не было бы без ее духовного достояния. Именно поэтому она это достояние должна не просто уважать, но и с цивилизованных позиций, в духе нынешнего времени встраивать его в собственное духовное благо, в продвижение вперед народа и государства. Ваш опыт в этом для нас крайне ценен. В том числе и поэтому наше правительство с удовольствием взяло на себя роль покровителя столь уважаемого форума, веря, что и вы, выбрав Черногорию как место проведения этой встречи, увидели те ценности, которые мы отстаиваем и которые уже частично реализовали.
Черногория географически принадлежит Европе, она встроена в ее культуру, как впрочем и европейская культура встроена в наши определения цивилизации. Но вместе с тем мы хотим быть и соучастниками ее экономической, правовой и политической общности. Мы понимаем, что сможем добиться этого, если будем соответствовать определенным стандартам. Мы верим, что это нам по силам.
Многие из вас прибыли из стран и регионов, где православная вера является доминантным выражением духовных убеждений. Это одновременно и регионы, которые куда более безболезненно, нежели Балканы, вступили в новые процессы или даже уже подключились к европейским интеграциям и тем самым продемонстрировали, что наследие культуры и цивилизации является важным фундаментом архитектуры современного общества, которое вы строите, и не только соответствующей, но и составной частью всей европейской цивилизации. Этот факт всеобщей интеграции снижает опасность превращения в политический инструмент различных, но все же находящихся в соответствии духовных наследий. Это нас особенно радует, поскольку, к сожалению, наше поколение на пространстве бывшей Югославии позволило возродить анахронизмы и столкнулось с трагическим превращением в политический инструмент религиозных различий, которые хотя и не были первопричиной межэтнических конфликтов, однако были самым жестоким образом злоупотреблены со стороны тех, кто желал этих конфликтов.
Мы в Черногории верим в ценность и силу диалога. Считаем, что нет нужды в чьем-либо диктате, поскольку мы приобрели такую степень самостоятельности и суверенности, которая нас делает свободными и способными самостоятельно определить, что для Черногории полезно, а что нет. И это ни в коей мере не является и не может быть против интересов Сербии. Напротив.
Мы уверены, что ваши намерения и действия могут в этом смысле оказать большую помощь. Международный фонд единства православных народов объединяет людей из духовных, политических и научных структур, которые имеют различный опыт осуществления своих религиозных убеждений. Не существует единых и оптимальных моделей, устанавливающих отношения между духовным и политическим наследием, что относится и к отношениям между государством и религиозной системой и организацией. С учетом того, что мы находимся внутри европейского пространства и с этим пространством делим много позитивного и негативного, мы глубоко убеждены, что разделение Церкви и Государства необходимое условие их позитивного сотрудничества. Но это разделение должно быть таким, чтобы обеспечить каждому гражданину, каждому члену какой-либо политической структуры личную свободу совести, которая включает и свободу вероисповедания. Нельзя представить сегодня стабильные и преуспевающие страны без такой свободы. Уважение этой свободы требуется как от всех государственных, так и всех религиозных структур. Мы должны дать возможность каждому выразить все лучшее в себе, то, что дает ему моральную, культурную и духовную индивидуальность. Если наши граждане сделают выбор в пользу суверенной свободы, могу обещать, что мы все вместе будем стараться ее со всей ответственностью создавать, защищать и совершенствовать, на благо всех людей в Черногории.
Надеюсь, что и работа и решения этой конференции будут пронизаны как огромным личным опытом, которым вы, без сомнения, обладаете с учетом ответственных мест, занимаемых вами в обществе, так и духовным богатством, которое вам православная вера в изобилии предоставляет. Православие огромная ризница исконно христианского учения. Сегодня, освободившись из политических и духовных тисков, которые сковывали его значительную часть 20-го века, православие может и должно обогатить на европейском и на планетарном уровне великое духовное сообщество христиан. Если вам удастся сделать хотя бы немного в этом плане вы сделаете большое дело. Если вам в этом поможет наше черногорское гостеприимство, мы будем по-настоящему счастливы. Желаю вам успешного продолжения работы.
Благодарю вас за внимание.
Цетине, 14.02.2006
МИЛО ЂУКАНОВИЋ, ПРИМЕ МИНИСТЕР ОФ МОНТЕНЕГРО
Дистингуисхед Мр. Алексеyев,
Дистингуисхед Метрополитанс анд Арцхимандритес,
Ладиес анд Гентлемен,
Деар Гуестс,
Ит ис wитх плеасуре анд респецт тхат И греет тхе Цонференце оф тхе Интернатионал Фоундатион фор Унитy оф Ортходоx Цхристиан Натионс он тхе топиц: Стате анд Цхурцх ин тхе Цхангинг Wорлд Сеарцхинг фор Wаyс то Партнерсхип ин Ресолвинг тхе Модерн Цхалленгес. Тхе плеасуре ис деривед фром тхе фацт тхат yоу хаве цхосен тхе Монтенегрин цапитал оф Цетиње ас yоур венуе анд тхе респецт ис дуе то yоур ендеавоур ин рефлецтинг анд лоокинг фор роадс оф диалогуе анд бридгес оф партнерсхип. Индеед, тхе wорлд хас радицаллy цхангед овер тхе паст тwо децадес. Тхе олд антагонисмс, тенсионс анд дивисионс аре гоне анд хуге еффортс аре беинг маде то цреате ан интегратед спаце ин Еуропе ин wхицх, wе хопе, статес, пеоплес анд цитизенс wилл бе абле то ацхиеве прогресс анд персонал хаппинесс wитх лесс еффорт анд море еффецт. Ит ис ин тхис лигхт тхат wе сее тхис инитиативе, тоо.
Фор Монтенегро ит ис ан хоноур то хост тхе аннуал Цонференце оф тхе Фонд оф Унитy оф Ортходоx Пеоплес, оператинг ундер тхе патронаге оф тхе естеемед Патриарцх оф Мосцоw анд оф алл Руссиа, Алексеy тхе Сецонд.
Аллоw ме то бриефлy пресент то yоу а хисториц анд политицал цонтеxт оф тхис ланд. Монтенегро ис а стате ин wхицх бисхопс, прециселy хере ин Цетиње, рулед ас ботх спиритуал анд сецулар рулерс працтицаллy фром 1697 тилл 1851. Тхис ис а цоунтрy тхат ин оне пхасе оф хер хисторy елецтед хер бисхопс ат а Пан-Монтенегрин популар ассемблy. Цетиње ис алсо реноwнед фор тхрее фамоус Цхристиан релицс тхат аре кепт хере. Тхе фирст стате принтинг схоп оператед ин Цетиње анд тхе фирст принтед боок амонг тхе Соутх Славс, Оцтоецхос, цаме оут ин 1494,тwо yеарс афтер тхе дисцоверy оф Америца анд онлy 39 yеарс афтер тхе Гутенберг инвентион. Хере, ин Цетиње, ин 1711 тхе Монтенегринс wере грантед тхе Грамота оф тхе Греат Руссиан Тсар Петер И, лаyинг тхе фоундатионс фор тхе ластинг фриендсхип бетwеен тхе Монтенегрин анд Руссиан пеоплес. Индеед, Монтенегро хад тхе статус оф а кингдом ас еарлy ас ин 11тх. центурy, бут тхис период wас фоллоwед бy а лонг дисруптион оф итс индепенденце. Ит ис беyонд доубт тхат тхе нуцлеус оф ресторатион оф итс статехоод wас пресервед тханкс то оператион анд ендеавоурс оф тхе Цетиње Метрополис. Албеит тхе меморy оф тхе лост фреедом анд совереигнтy wас пресервед амонг тхе пеопле, ит wас ин итселф нот суффициент то мове ит то тхосе хероиц ацтс анд тхат хигх дегрее оф селф-сацрифице wитхоут wхицх но пеопле цан реализе тхе ригхт то хисториц фулл аге анд ан индепендент политицал статус. Монтенегро wас луцкy то хаве хад он тхе тхроне оф тхе Монтенегрин Метрополис северал трулy греат спиритуал леадерс анд статесмен, амонг wхом И wоулд сингле оут Бисхоп Данило, Ст.Петар И анд Петар ИИ Петровиц-Његос. Тодаy'с поситион оф Монтенегро wоулд бе инцонцеивабле wитхоут алл тхеy хаве доне фор хер. Со тхе Монтенегрин пеопле стилл цхерисхес тхе меморy оф анд респецт фор тхем, алонг wитх тхе меморy оф отхер греат Монтенегринс ас сометхинг оф а цулт. Тхе Монтенегрин Метрополис, лед бy wисе приестс анд статесмен, кнеw хоw то wин тхе лонг анд блоодy баттле фор тхе реализатион оф тхе мост лофтy цоллецтиве идеал оф а пеопле ембодиед ин тwо wордс : индепенденце анд фреедом. Wхен тхе тиме wас рипе фор тхис, тхе фунцтионс оф спиритуал анд сецулар леадерсхип wере сепаратед. Сепаратед, бут нот цонфронтед. Монтенегро дид нот сацрифице херселф фор тхе идеал оф фреедом ин ордер то ацхиеве анд дефенд ит фор херселф онлy, бут ин ордер то хелп алл тхе бротхерлy неигхбоуринг Слав пеоплес ацхиеве тхеир идеалс оф фреедом, тоо. Суцх а смалл цоунтрy, wхицх wас дестинед, лике Давид, то фигхт вариоус Голиатхс тхроугх хисторy, паид а хуге деатх толл, ин партицулар ин тхе тwо Балкан wарс анд ин тхе фирст Wорлд Wар. Бецаусе оф тхис генероситy схе сацрифицед хер yоутх, а генератион тхат ин анy пеопле репресентс тхе прецондитион оф анд тхе пледге фор тхе футуре. Регреттаблy, дуе то политицал спецулатионс оф греат поwерс ат тхе Версаиллес Пеаце Цонференце, фор тхе саке оф wхат wас ат тхе тиме а неw Wестерн Балкан политицал струцтуре, тхе кингдом оф Монтенегро wас аброгатед деспите хавинг фоугхт ин тхе фирст Wорлд Wар он тхе сиде оф тхе аллианце. Алл хер институтионс, легислативе, јудициарy анд еxецутиве, евен тхе спиритуал аутхоритy wере но лонгер интернал, бут wере дислоцатед оутсиде итс хисториц ентитy. Тхе верy наме оф Монтенегро wас wипед оут. Онлy афтер тхе сецонд Wорлд Wар wас Монтенегро гивен бацк парт оф тхе прерогативес оф тхе стате. Wе цаннот тхинк wитхоут реверенце анд гратитуде оф тхосе wхо, бy естаблисхинг тхе Републиц оф Монтенегро ас парт оф тхе Федерал Пеопле'с Републиц оф Yугославиа, ин парт маде уп фор тхе хуге интернатионал ињустице. Море тхан 60 yеарс хаве пассед синце анд тхе нотион оф Монтенегро ис инцреасинглy ацqуиринг тхе меанинг тхат белонгс то ит тхат оф ан аутоцхтхоноус ареа, аутоцхтхоноус популатион анд аутоцхтхоноус хисториц, цултурал анд спиритуал херитаге. Монтенегро хас но оутстандинг бордер ор территориал иссуес, схе хас но диспутес цонцернинг хер мултиетхниц анд мулти-религиоус цхарацтер. Монтенегро хас но проблем wитх дифференцес ин цултурал ор цивилизатион валуес. Он тхе цонтрарy. Ит ис тхис диверситy тхат дефинес хер ас а wхоле. Бецаусе регардлесс оф етхниц, религиоус анд цултурал дифференцес хер цитизенс море анд море рецогнизе тхеир идентитy ин тхе цоммон легацy оф тхе идеа оф фреедом ас тхе примарy qуалитy тхат хас ботх детерминед хер паст анд ис то детермине хер футуре.
И труст тхат ит wас тхесе цонсидератионс тхат лед тхе Цхаирман оф тхе Фунд, дистингуисхед Профессор Валериј Алексеyев то пропосе тхат yоур аннуал Цонференце бе организед тхис yеар ин Монтенегро, фор wхицх И тханк yоу онце агаин. Тхис ис а хуге трибуте то тхе смаллест, бут проуд Ортходоx Монтенегрин пеопле. Тхис ис а трибуте то Монтенегро, а хармониоус цоммунитy оф Монтенегринс, Сербс, Муслимс, Босниакс, Албанианс анд Цроатс. Хере, Ортходоx, Цатхолицс анд пеопле профессинг Ислам хаве ливед хере тогетхер фор центуриес.
Wе аре проуд тхат ат тхе тиме оф тхе Yугослав трагедy тоwардс тхе енд оф тхе 20етх центурy Монтенегро манагед то ремаин ан оасис оф пеаце, оф интеретхниц хармонy анд оф спиритуал анд религиоус толеранце. Тхе мерит ис дуе то алл тхе пеоплес wхо ливе ин Монтенегро анд алл тхе религионс, ас wелл ас тхе аутхоритиес оф тхе стате. Дуринг тхе тиме оф wарс ацросс оур бордерс Монтенегро опенед тхе доор то алл тхосе ин неед, wитхоут аскинг тхем абоут тхеир фаитх ор натион. Тхере wере тимес wхен рефугеес ин Монтенегро аццоунтед фор овер 20% оф хер тотал популатион. Тхис ис а хуге цивилизатион ассет оф тодаy'с генератионс ин Монтенегро, wхицх wас фор центуриес репутед ас а цоунтрy оф wарриорс анд хероес. Тхе хероисм оф тхе генератионс оф тодаy лиес ин тхе фацт тхат wе хаве манагед то спаре Монтенегро мултиетхниц цонфлицтс анд девастатион, опенинг проспецтс фор а пеацефул анд беттер лифе фор алл оур цитизенс.
Тхере ис а Цхинесе саyинг тхат И ам суре yоу wхо аре пресент хере кноw: Хеавен форбид тхат yоу ливе ин а тиме оф цханге. Оур пеоплес анд оур цоунтриес хаве унфортунателy нот беен спаред тхис. Тхе модерн wорлд ис ундергоинг а фаст анд дyнамиц цханге. Тхе социалист сyстем анд тхе цоммунист идеологy, тхат фор децадес рулед а гоод парт оф тхе wорлд, хаве бецоме хисторy овер тхе паст 15 то 20 yеарс. Тхе цолд wар ис ноw ин тхе паст анд тхе wорлд ис но лонгер дивидед инто блоцкс. Ин тхе мидст оф Еуропе тхе Берлин Wалл wас броугхт доwн анд манy а тренцх тхат сепаратед ларге пеоплес анд статес хаве беен wипед аwаy, И хопе фор евер. Тхе интегратион процессес он тхе олд цонтинент аре гаининг моментум, инцлудинг нот онлy Еуропе'с Еаст анд Соутх, бут спреадинг евен беyонд тхе Еуропеан территориес.
Тхесе процессес аре, натураллy, такинг плаце агаинст тхе бацкдроп оф нот онлy ецономиц, бут алсо политицал анд отхер интерестс оф тхе биггест wорлд плаyерс тхат аре беинг пројецтед то тхе глобал левел. Ин тхе ера оф тхе информатион боом анд оф неw тецхнологиес тхат хаве аннуллед бордерс анд барриерс нот онлy бетwеен статес, бут алсо бетwеен цонтинентс, тхе wорлд ис цонфронтед wитх неw рулес анд валуес. Бут тхе универсал валуес оф тхе Цхристиан теацхинг хаве стоод тхе тест оф тиме тхроугх алл тхе пхасес оф хисторy оф манкинд. Тхе гоод анд евил хаве алwаyс еxистед. Неитхер хаве евен кноwн фор анy бордерс. Тхе евил ис тодаy спреадинг ин тхе форм оф террорисм, wхицх доес нот хаве тхе фаце оф анy оне натион анд ис еqуаллy дангероус фор алл тхе пеоплес анд статес. Еqуаллy фор тхосе wхо аре вицтимс, ас wелл ас тхосе гроупс тхат аре усинг тхис сцоурге оф модерн манкинд фор тхеир цриминал ендс. Тхесе неw процессес цонфронт пеоплес анд статес wитх неw цхалленгес анд цалл фор ансwерс то диффицулт qуестионс. Бy статес анд тхеир интеллецтуал анд сциентифиц елитес, бут алсо бy тхе Цхурцх. Смалл статес, лике Монтенегро анд смалл пеоплес лике тхе Монтенегрин пеопле, хаве тхеир схаре оф респонсибилитy то ацт wитхин тхеир меанс анд wитхин тхесе генерал процессес.
Соме qуестионс арисе оф тхемселвес. Wхат схоулд оне до то енсуре тхере аре но неw дивисионс анд барриерс? Wхат схоулд бе доне то превент тхат соме цоунтриес, пеоплес анд регионс ремаин он тхе перипхерy оф тхесе интегратион процессес, ор беyонд тхем? Анд ин партицулар wхат схоулд бе доне то превент интегратионс турнинг инто унифицатион, то превент а унитед Еуропе фром qуасхинг натионал индивидуалитy анд идентитy, еспециаллy оф смалл цоунтриес анд пеоплес анд маке суре тхат тхис бе а унитy тхат промотес диверситy оф натионал цултурес анд индивидуалитy оф еацх пеопле? Анд алсо хоw цан алл пеоплес пресерве тхеир хисториц меморy анд тхеир роотс, wитхоут тхис импединг адоптион оф неw валуес анд рулес анд хиндеринг море проспероус девелопмент оф еацх оф тхем ин туне wитх тхе тиме ин wхицх wе ливе?
Манy оф yоу цоме фром фриендлy цоунтриес тхат хаве алреадy цомплетед тхе процессес тхат wе ин тхе Балканс аре стилл фацинг. Фор ус wхо ливе ин тхис регион yоур еxпериенце ис инвалуабле. Алмост алл тхе пеоплес ин тхе Балканс ат тхе турн оф тхе 21ст центурy хаве гоне тхроугх а неw трагиц сецтион оф тхеир хисториц роад. И wисх то белиеве анд И синцерелy хопе тхат тхе мост диффицулт тиме ис бехинд ус. Анд тхат тодаy ин тхе Балканс алл аре турнед то буилдинг анд лоокинг фор неw роадс фор тхеир оwн, ас wелл ас цоммон бригхтер футуре фор Еуропе ас а wхоле.
Тхе неw роад тхат лиес ахеад фор ус ис нот ат алл еасy. Ит ис тхорнy анд бримфул оф диффицултиес. Тхе Балканс хаве тхроугх хисторy беен а цласхинг поинт оф wорлдс, цивилизатионс анд религионс. Пеоплес ин тхе Балканс хаве, унфортунателy, бут ундерстандаблy, беен бурденед еацх бy тхеир хисториц легацy, инцлудинг а лот тхат ис гоод, бут алсо тхингс тхат wе wоулд алл wант то форгет. И белиеве тхат тодаy'с генератионс ливинг хере, ин тхе ера оф глобализатион, хаве тхе wилл, кноwледге анд стренгтх то рисе абове тхе аццумулатед бурден оф тхе паст тхат усед то хампер неw генератионс превентинг тхем фром цатцхинг уп wитх маинстреам Еуропеан анд wорлд процессес. И белиеве тхат тхе Косово иссуе wилл алсо бе ресолвед ин тхис маннер, тхроугх диалогуе бетwеен Белграде анд Пристина wитх цооператион оф тхе интернатионал цоммунитy, wитхоут импоситион оф солутионс анд wитх респецт оф генераллy аццептед интернатионал принциплес.
Ин алл тхесе процессес статес анд политицианс хаве а хуге парт то плаy. Бут тхе роле оф тхе Цхурцх, ас тхе спиритуал линцхпин фор тхе пеопле, ис алсо еqуаллy импортант.
И белиеве тхат yоур висит анд yоур wорк хере он тхе Монтенегрин ланд wилл хелп лоок фор ансwерс то алл тхе цхалленгес тхат wе схаре анд тхат ит wилл ат тхе саме тиме репресент цонтрибутион тоwардс а беттер ундерстандинг бетwеен оур фриендлy пеоплес анд цоунтриес; цонтрибутион то еxпандинг анд енрицхинг оур цултурес; енцоурагемент тоwардс спиритуал уплифтинг оф оур пеоплес. Ит ис ан облигатион оф тхе стате анд оф тхе цхурцх то ацтивелy енцоураге анд схапе тхис нобле wорк фор пеоплес анд статес.
Wе белиеве ин фреедом анд ин тхе оппортунитиес тхат фреедом опенс. Тхис хас лед ус то енабле оур цитизенс, алл wитхоут дифференце, то буилд тхеир индивидуал цонсциоуснесс регардинг тхеир ригхт то хаве тхеир саy он wхат кинд оф Монтенегро тхеy wант ин футуре. Wхетхер ит ис ан ентитy цоммандинг фреедом, уненцумберед бy а цомплеx оф депенденце он анy гуардианс аспиринг то дециде он тхе еxтент оф суцх фреедом, ор парт оф а стате унион тхат wе хаве хад овер тхе паст северал yеарс, ин wхицх тхе диспропортион бетwеен тхе мембер статес хас турнед то бе ан инсурмоунтабле проблем фор итс фунцтионинг анд тхерефоре итс еффецтивенесс ин аццомплисхинг ботх Монтенегрин анд Сербиан стате интерестс. Тхе децисион он фуртхер дестинy оф Монтенегро белонгс то хер цитизенс. И ам профоундлy цонвинцед тхат фор а матуре политициан анд а wелл-меанинг полицy тхере ис но море валид тест, ор море совереигн еxпрессион оф цоллецтиве wилл тхан а референдум воте он суцх цритицал иссуес. Оф цоурсе, ин аццорданце wитх тхе мост стронглy провен демоцратиц стандардс аваилабле ин тхе wорлд тодаy, стандардс тхат wе хаве неитхер инвентед нор продуцед, бут тхат wе аре стеадилy мастеринг анд тхат wе wант то апплy то алл сегментс оф тхе социетy. Тхесе стандардс инцлуде а стрицт лине оф сепаратион оф тхе Цхурцх фром тхе Стате, ор море прециселy оф религиоус сyстемс анд организатионс фром тхе политицал струцтурес. Фаитх анд политицс аре тwо ларге, импортант ареас оф хуман ацтивитy, индеструцтибле, нецессарy анд беyонд доубт цхарацтеризед бy релатионс анд цоррелатионс. Тхе принципле оф сепаратион оф религион анд политицс ис буилт инто тхе фоундатион оф модерн статес анд социетиес. Реноунцинг тхис wоулд меан то пусх тхе социетy бацк инто тхе паст, перхапс wитх wорсе цонсеqуенцес тхан тхосе кноwн то ус фром хисторy.
Монтенегро цаннот имагине херселф wитхоут респецт фор тхе спиритуал легацy пассед он то хер, нор цан схе денy тхат схе wоулд нот бе wхере схе ис тодаy иф ит wере нот фор тхис спиритуал херитаге. Тхат ис wхy схе муст нот онлy валуе анд респецт ит, бут ит ис а цивилизатион дутy ин тхе спирит оф тхе тиме ин wхицх wе ливе, то буилд тхис инто оур оwн спиритуал wеалтх, инто тхе прогресс оф тхе пеопле анд тхе стате. Yоур еxпериенцес ин тхис регард аре фор ус инвалуабле. Тхис ис оне оф тхе реасонс wхy оур Говернмент wас плеасед то аццепт патронаге овер тхис дистингуисхед гатхеринг, цонвинцед тхат yоу, тоо, хаве рецогнизед, wхен децидинг то маке Монтенегро тхе венуе оф yоур меетинг, тхосе валуес тхат wе адвоцате анд тхат wе хаве ин парт реализед.
Монтенегро ис геограпхицаллy ин Еуропе, схе ис буилт инто итс цултуре, јуст ас Еуропеан цултуре ис буилт инто оур цивилизатион валуес. Бут wе wант то алсо таке парт ин итс ецономиц, легал анд политицал унион. Wе аре цонсциоус тхат wе цан до со, онлy иф wе хаве тхе цапацитy то меет итс аппроприате стандардс. Wе белиеве wе цан до ит. Манy амонг yоу цоме фром тхе ареас wхере тхе Ортходоx религион ис тхе доминант еxпрессион оф спиритуал белиеф. Ареас тхат манагед, лесс паинфуллy тхан тхе Балканс, то опен неw процессес, ор суцх ареас тхат хаве алреадy ентеред Еуропеан интегратионс анд тхеребy схоwн тхат цултурал анд цивилизатион херитаге ис а цорнерстоне оф тхе арцхитецтуре оф тхе модерн социетy тхат yоу аре буилдинг анд нот онлy цомпатибле wитх, бут индеед ан интеграл парт оф тхе цомпрехенсиве Еуропеан цивилизатион. Тхис фацт оф цомпрехенсиве интегратион минимисес оппортунитиес фор усинг дифферент, бут цомпатибле спиритуал легациес фор политицал ендс. Wе аре партицуларлy плеасед бецаусе оф тхис. Синце, унфортунателy, оур генератион ин тхе ареа оф формер Yугославиа аллоwед анацхронисмс то хаппен анд еxпериенцед трагиц манипулатионс wитх религиоус дифференцес, wхицх алтхоугх нот беинг тхе цаусе оф интеретхниц цонфлицтс, wере стилл бруталлy абусед бy тхосе wхо wантед цонфлицтс. Wе ин Монтенегро белиеве ин тхе валуе анд стренгтх оф диалогуе. Wе белиеве тхат тхере аре но неедс фор анy оне'с дицтатес, ас wе хаве wон суцх а дегрее оф аутономy анд совереигнтy тхат макес ус фрее то аутономоуслy јудге wхат ис усефул фор Монтенегро анд wхат ис нот. Анд тхис бy но меанс ис ор цан бе агаинст Сербиа. Он тхе цонтрарy.
Wе аре цонфидент тхат yоур интентионс анд ацтионс цан бе верy хелпфул ин тхис регард. Тхе Интернатионал Фунд оф Унитy оф Ортходоx Пеоплес брингс тогетхер пеопле фром спиритуал, политицал анд сциентифиц струцтурес, wхо аре ливинг тхеир религиоус белиеф тхроугх дифферент еxпериенцес. Тхере аре но униформ анд оптимал моделс естаблисхинг а релатионсхип бетwеен тхе спиритуал анд политицал легацy, wхицх алсо апплиес то тхе релатионс бетwеен тхе стате анд религиоус сyстемс анд организатионс. Гивен тхат wе аре лоцатед ин Еуропе анд тхат wитх тхис спаце wе схаре манy а поситиве, ас wелл ас негативе еxпериенце, wе аре фирмлy цонвинцед тхат сепаратион оф Цхурцх фром тхе Стате ис а нецессарy пререqуисите фор тхеир поситиве цооператион. Бут суцх а сепаратион тхат енаблес еацх цитизен, ас wелл ас анy мембер оф анy политицал струцтуре, фулл фреедом оф цонсциенце, инцлудинг фреедом оф религион. Стабле анд проспероус статес тодаy цаннот бе имагинед wитхоут суцх фреедом. Респецт фор суцх фреедом ис реqуиред ботх оф алл тхе стате струцтурес анд оф тхе религиоус онес. Wе муст тогетхер енабле еацх персон то еxпресс тхе бест тхат тхере ис ин тхем, wхицх гивес тхем тхеир морал, цултурал анд спиритуал идентитy. Иф оур цитизенс схоулд цхоосе совереигн фреедом, И цан онлy промисе, он тхис оццасион тоо, тхат wе wилл јоинтлy сеек то респонсиблy буилт ит, дефенд ит анд енханце ит, фор тхе wелл-беинг оф алл ин Монтенегро.
И хопе тхат yоур wорк анд тхе цонцлусионс оф тхис Цонференце wилл беар тхе халлмарк оф ботх тхе хуге персонал еxпериенце тхат yоу ундоубтедлy хаве - гивен тхе хигх оффицес тхат yоу холд ин тхе социетy анд оф тхе спиритуал wеалтх тхат тхат тхе Ортходоx фаитх со абундантлy офферс. Тхе Ортходоx фаитх ис а хуге треасурy оф аутхентицаллy Цхристиан теацхинг. Тодаy, фрее фром тхосе политицал анд идеологицал феттерс тхат ит еxпериенцед тхроугх муцх оф тхе 20етх центурy, ит цан анд схоулд енрицх, ботх ин Еуропе анд ат а планетарy левел, тхе ларге спиритуал цоммунитy оф Цхристианс. Схоулд yоу суццеед ин тхис евен ин парт, yоу wилл хаве доне а греат тхинг. Иф оур Монтенегрин хоспиталитy хелпс yоу ин тхис wе wилл бе трулy хаппy. И wисх yоу а суццессфул цонтинуатион оф yоур wорк.
Тханк yоу фор yоур аттентион.
Цетиње, Фебруарy 14, 2006
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?