- Влада Црне Горе
Цетиње: Предсједник Владе РЦГ Мило Ђукановић отвор...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Цетиње: Предсједник Владе РЦГ Мило Ђукановић отворио научни скуп Новац у Црној Гори
Објављено: 19.04.2006. • 19:00 Аутор: Говори и Изјаве
![](http://www.gov.me/img/1145447726.jpg)
Научни скуп Новац у Црној Гори
Уважени учесници скупа,
Даме и господо,
Задовољство ми је да вам се обратим на отварању Научног скупа ''Новац у Црној Гори'', који ће се, вјерујем, потврдити вишеструко значајним и корисним. На то упућује актуелност и значај теме, као и реноме и референтност организатора и учесника. Поздрављам и избор организатора да скуп одржи у нашој пријестоници Цетињу, граду који је одавно препознат као симбол црногорског државног идентитета и припадности Црне Горе Европи.
![](http://www.gov.me/img/1145450265.jpg)
Историја новца у Црној Гори у доброј мјери одражава историју бурних дешавања на овим просторима - разних утицаја и интереса, али и сталне тежње црногорског народа да самостално одлучује о својој судбини. Тако је било од најстаријих времена, од зачетака црногорске државе до прелаза у нови миленијум, односно дешавања чији смо актери.
![](http://www.gov.me/img/1145450340.jpg)
Оно што за своје владавине није успио генијални владар и просвјетитељ Петар ИИ, остварио је ''Цар јунака'' Никола И, за чијег је времена Црна Гора стекла још веће политичке и економске слободе. Тако 1906. године Црна Гора добија државну монету - перпер, који до данас представља један од симбола црногорске самосталности и њене препознатљивости у свијету. Тиме су учињени први кораци ка утемељењу монетарне самосталности.
![](http://www.gov.me/img/1145450406.jpg)
Мислим да црногорско искуство, и у монетарној политици, може да се сажме у једну реченицу: Кад год се нијесмо питали са својом судбином доспијевали смо до врло критичних фаза у цјелокупном државном развоју. Заједно са динаром, пропале су и три Југославије. Или обратно. Свеједно.
Стога, сматрам да из данашње перспективе, с правом можемо устврдити да је одлука да у наш платни систем уведемо најприје нјемачку марку, а затим еуро, један од кључних преокрета у развоју Црне Горе. То говори да је и у најтежим временима, црногорска власт имала јасну визију, одлучност и капацитет да доноси исправне и дугорочно валидне одлуке.
Коначно, оснивањем Централне банке Црне Горе преузели смо одговорност за монетарни систем.
![](http://www.gov.me/img/1145450534.jpg)
Мислим да је ово право мјесто на којем треба казати да Црна Гора готово у потпуности испуњава Мастрихтске критеријуме конвергенције за приступање Европској монетарној унији: буџетски дефицит је у прошлој години био испод дозвољене границе еуро-зоне; такође, и инфлација и јавни дуг. Не мање важно, здрава валута је широко прихваћена од стране наших грађана и бизниса. То се показује као важан фактор за предстојеће успјешно увођење еура у новим државама чланицама ЕУ.
Данас, на прагу повратка Црне Горе у породицу признатих држава свијета, као друштво морамо бити способни да се суочимо са историјским трајањем и будућим перспективама развоја. У увјерењу да ће овај научни скуп дати препознатљив допринос у том правцу, желим вам успјешан рад.
Захваљујем на пажњи.
Цетиње, 19. април 2006.
![Audio](/webresources/images/icon-audio-sml.gif)
Везани чланци:
Саопштење са 67. сједнице Владе Црне Горе 06.02.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?