Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Ђукановић: Борба против организованог криминала задатак сваког демократског друштва

Објављено: 23.06.2003. 16:44 Аутор: Насловна страна

Делегација експерата ОЕБС-а и Савјета Европе (СЕ) брзо стићи у Црну Гору, како би провјерила да ли је случај трговине људима вођен на одговарајући начин и да ли је коректно заврше – рекао је црногорски премијер Мило Ђукановић. Из Беча су на понуду потпредсједника Владе Драгана Ђуровића одговорили да ће доћи делегација експерата, коју ће, вјероватно, чинити представници СЕ и ОЕБС-а. Рачунам да ће доћи ових дана – додао је Ђукановић.

Он је нагласио да је борба против организованог криминала задатак сваког демократског друштва и Влада се њим бави свакодневно, у оквиру редовних активности у државној политици Црне Горе. Резултати су видљиви: Црна Гора је промијенила законе и сада заокружује процес за стварање повољнијег амбијента за борбу против организованог криминала - рекао је Ђукановић.

Успостављањем нових институција у Министарству унутрашњих послова (МУП) и дефинисањем националних координатора за борбу против организованог криминала створене су нужне претпоставке за вођење ефикасне политике на том плану. Сматрамо то редовним послом, а не кампањом и њиме ћемо се бавити зато што га осјећамо као своју потребу, без обзира што не мислимо да је организовани криминал у Црној Гори таквих димензија како би то неко желио приказати – рекао је црногорски премијер.

Према његовим ријечима, то је проблем са којим се суочава савремена цивилизација, посебно земље у транзицији, и због тога је боље неке ствари предуприједити.

Из случаја Молдавке С.Ч .се, често неутемељено, извлаче закључци о стању организованог криминала у држави. Извршна власт је, у одређеној фази, у том случају имала надлежности кроз рад МУП-а. Кад је предмет прешао у надлежност тужилаштва и правосуђа, извршној власти ту нема мјеста, уколико не желимо да реметимо темеље демократског друштва - објаснио је Ђукановић.

Он није могао да процијени да ли је могућа ревизија судског поступка у афери С.Ч. Коначан суд ће дати правни експерти. Имали смо прилику да у домаћим медијима прочитамо различита становишта. До мене је стигао став највиших ауторитета судске власти у Црној Гори по којем је одлука тужиоца коначна - казао је Ђукановић.

Треба чути све ставове, мада због нечијег протеста не треба рушити свој правни систем. Нијесам сигуран да ли наш правни систем дозвољава ревизију. О томе коначну ријеч треба да каже државни тужилац и предсједник Врховног суда и у потпуности се треба ослонити на њихово, а не на мишљење предсједника или било којег члана Владе - рекао је Ђукановић.

У дијелу међународне јавности пробудила се сумња у правни и демократски капацитет црногорског друштва, без обзира на то што Влада томе ничим није допринијела. Посљедице су лоше по Црну Гору и по Владу која треба да реализује реформе. Заинтересовани да се неоправдана сумња отклони, али да се под притиском не руши правни систем, позвали смо оне који сумњају да провјере да ли је наше законодавство у складу са европским и да ли је процедура, по којој је вођен конкретан случај, у складу са процедурама у земљама ЕУ - рекао је Ђукановић, закључивши да је то оно што је Влада могла да то уради, а да не угрози подјелу власти и аутономију судске власти. /"Вијести", 22. јун 2003./
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?