Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Предсједник Владе РЦГ Мило Ђукановић: Први принцип нашег економског система је отвореност

Објављено: 14.10.2003. 22:16 Аутор: Насловна страна

МИЛО ЂУКАНОВИЋ, ПРЕДСЈЕДНИК ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ:


Поштовани предсједавајући,
Даме и господо,

Захваљујем премијеру Адриану Настасеу који ми је упутио позив да учествујем на овом еминентном скупу. Ово је тема од животног значаја за регион. Ја ћу о њој говорити из црногорског угла.

Црна Гора је најмања земља на Балкану. Ми покушавамо да она буде највећа бизнис платформа у региону. Физичке границе настојимо да замијенимо неограниченим бизнис могућностима. Почели смо са изградњом сопственог система, и већ 2000. године имали смо и економску и институционалну сувереност, коју имамо и данас, у унији са Србијом. Утврдили смо стратешку визију развоја Црне Горе у наредним деценијама.

Први принцип нашег економског система је отвореност. Са бизнис становишта то је слободна трговина. Зато смо и укинули све квоте, контигенте, административну процедуру. Смањили царине на ниво, који је послије Естоније, најмањи у Европи. Већ 1999. године увели смо ЕУРО у Црној Гори. Учинили смо то тада преко ДЕМ, а ЕУРО имамо као и Европа с почетка 2002. године.

Свјесни смо да улазак у ЕУ није административни чин. То је прије свега доказ фактичке спремности да прихватамо европску демократију, европско право, европске норме у бизнису, образовању, политици. Наши реформски процеси усмјерени су ка том циљу. Ми инсистирамо на реалним промјенама, а не само на вербалном заклињању у Европу, што оставља могућност за различите коментаре нашег односа према ЕУ. Правимо систем, не само политички, већ прије свега економски, који подстиче предузетништво, бизнис, инвеститоре. Већ смо приватизовали двије трећине наше економије. Са ЕБРД смо кренули у процес приватизације Комбината алуминијума и компанија у репроланцу за електрицну енергију, и Рудника боксита и угља; заврсен је тендер за Жељезару, и расписан за висе хотела на мору; за Дувански комбинат; за ``Плантазе`` - једну од најбољих компанија у Црној Гори, која производи цувено црногорско вино и ракију. Бродоградилиште Бијела вец трази стратеског партнера, као и Институт ''Симо Милошевић'' на Јадранској обали, који је у индустрији здравственог туризма. Приватизовали смо 75% банкарског сектора, а сада је у току приватизација посљедње државне банке. Мото нашег концепта приватизације је: ''Ми не продајемо компаније... Ми купујемо добре власнике''. Већ их имамо: белгијске, грцке, словенацке, јапанске, америцке, руске, њемацке, словацке, норвеске, италијанске, српске ...

За развој слободне тржишне економије и предузетничког капитализма важан је развој нове производне структуре нових приватних фирми. Имамо их око 7 хиљада. Пуно радимо на поједностављењу поступка оснивања фирми. У Црној Гори можете основати фирму за 1 ЕУРО. Можете је основати и електронски, одавде из Букурешта. Све потребне папире добијате само на једном мјесту. Од бизниса почињемо концепт државе као сервиса грађана. Зато смо и кренули у реформу државне администрације.

То је основа и суштина програма нове Владе на чијем сам челу, чији је базични документ Агенда економских реформи. То је један од корака у реализацији наше стратешке визије: Црна Гора као бизнис дестинација у региону. Максимално смо концентрисани на то да Црну Гору учинимо атрактивном за улагања. Наше је гесло: наш кључни ресурс морају бити институције стварање повољног амбијента за бизнис.

Црна Гора је кроз историју била ратницка дрзава. Медјутим, приче о историјским непријатељима, о страним и домаћим непријатељима су у Црној Гори прошлост. У Црној Гори се данас све више схвата да су заостајање и сиромаштво наш највећи непријатељ. Све више се схвата да су људи из бизниса и предузетници кључ транзиције. Од квалитета и резултата рада тих људи зависи и транзиција, и наша будућност.

У Црној Гори имамо потпуну једнакост страних и домаћих грађана у бизнису. Услови отварања фирме, услови за бизнис су исти за сваког. Немамо никакве бенефиције за стране инвеститоре имамо их за све. Инвеститор је инвеститор, било да је из Црне Горе, или из иностранства. Ако желите да купите некретнине, или земљу, у Црној Гори имате иста права као и ја. Али, и исте обавезе. Поготову у плаћању пореза, које настојимо да смањимо. Увели смо порез на додату вриједност 17%; порез на доходак градјана 25%. Иначе, укидамо порезе на дио профита који се реинвестира.

Влада није инвеститор, али ствара услове за велике инвестиције у изградњи путева, водоснабдијевања на Приморју, реконструкцији два аеродрома, пробијању тунела. На томе сарађујемо са Свјетском банком, Европском агенцијом за реконструкцију, ЕБРД. Иако смо мали, у изгледу су инвестиције у вриједности од пар стотина милиона еура.
У Црној Гори гарантујемо повољан амбијент за развој бизниса, за заштиту својинских права и поштовање уговора. Вјерујемо да у оваквом приступу можемо рачунати на подршку Европе и развијеног свијета.

Хвала вам на пажњи!

Букурешт, 14.10.2003. године.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?