Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Предсједник Владе РЦГ Мило Ђукановић добитник Награде за мир и Медаље за мир у свијету

Објављено: 18.02.2004. 19:01 Аутор: Насловна страна
Предсједник Владе Републике Црне Горе Мило Ђукановић добитник је Награде за мир ( Гранд Призе Пеаце Аwард) и Медаље за мир у свијету (Wорлд Пеаце Гранд Медал), коју Међународна асоцијација свјетских едукатора мира (ИАЕWП) сваке године додјељује истакнутим политичким личностима, за њихов допринос циљевима мира и регионалне стабилности.

У писму Чарлса Мерсиеке, извршног предсједника Међународне асоцијације едукатора мира, којим обавјештава премијера Ђукановића о додјели овог престижног признања, поред осталог, се наводи : ¨ Ова награда је заснована на признању Ваше хуманости која се огледа у истакнутој посвећености и истинској забринутости за све људе , у намјери да им обезбиједите прогрес, просперитет и глобални мир.¨

Господин Мерсиека ће ово велико признање лично уручити предсједнику Владе Републике Црне Горе Милу Ђукановићу, на свечаности која ће бити одржана у Вили Горица у Подгорици, у петак 20. фебруара 2004. године, са почетком у 12.00 часова.

Од 1973. године Међународна асоцијација свјетских едукатора мира дјелује као невладина организација Економско-социјалног савјета УН, а од 1990. године је званично придружена УНИЦЕФ-у. Њен циљ је инплементација Свјетске декларације о људским правима.

Међу досадашњим добитницима Награде за мир су: Индира Ганди, Хавијар Перез Де Куељар , Папа Павле ВИ, Џими Картер, Ватслав Хавел и друге истакнуте личности.

Превод писма др Чарлса Мерсиека предсједнику Владе РЦГ Милу Ђукановићу - 16. фебруар 2004. године

Поштовани господине Ђукановићу,

Унапријед се радујем нашем сусрету, предвиђеном за петак /20. фебруар 2004. год./ када ће Вам у име Извршног савјета нашег Секретаријата, бити додјељена Награда за мир као и Медаља за свјетски мир.
О овом догађају сам већ обавијестио УН Неwс, и планирам да идућег мјесеца, напишем чланак о Вашем доприносу за мир у свијету, који ће бити објављен у УН Неwс-у.
Сматрам да сте се Ви јасно опредијелили за пут који води напретку и миру у свијету, за програме који иду ка стварању а не разарању, посебно се залажући за контролу наоружања и разоружање како у региону, тако и у свијету.

Др Цхарлес Мерциеца
Предсједник ИАЕWП-а, УН - НГО


Оригинал писма господина Мерсиеке предсједнику Владе РЦГ Милу Ђукановићу можете download-овати.

Превод писма др Чарлса Мерсиеке предсједнику Владе РЦГ Милу Ђукановићу - 19. јануар 2004. године

Поштовани предсједниче,

Задовољство ми је да Вас обавијестим да је предлогом Др. Роберта Тарфа, потпредсједника наше организације за Европу, као и једногласном одлуком нашег извршног Савјета, одлучено да Ви будете добитник Wорлд Гранд Призе Аwард.
Ова награда је заснована на признању Ваше хуманости која се огледа у истакнутој посвећености и истинској забринутости за све људе, у намјери да им обезбиједите прогрес, просперитет и глобални мир.
Такође ће Вам бити додијељена Wорлд Пеаце Гранд Медал, која је ништа мање импресивна. У циљу овога, спреман сам да дођем у Европу, у периоду од 18 - 24 фебруара, 2004. године.
Др. Роберт Тарф је говорио о Вама са великим уважавањем и сви смо импресионирани вашом државном политиком.

Срдачан поздрав,
Др. Цхарлес Мерциеца
Предсједник, ИАЕWП, УН


О Међународној асоцијацији едукатора мира ( Интернатионал Ассоциатион оф Едуцаторс фор Wорлд Пеаце- ИАЕWП)


Основни циљ Међународне асоцијације едукатора свјетског мира (ИАЕWП) јесте имплементација универзалне Свјетске декларације о људским правима и заштите човјекове околине. Њена политика заснива се на чврстом вјеровању у постојање мира и преузимању свих неопходних корака ка остваривању нове ере свјетских мировних процеса.
Међу порукама те асоцијације најпознатије су:

Мир је стање ума, којим премишљања и акције, инициране у свијету, не нарушавају друге или природно окружење.

Мир је свијет у којем се укупно човјечанство може развијати за добробит планете.


Од 1973. године Међународна асоцијација едукатора свјетског мира дјелује као Невладина организација Економског и социјалног савјета Уједињених нација (ЕЦОСОЦ) и постаје дио УН Одјељења за унформисање (УНДПИ). Године 1990. та организација званично се повезује са Фондом Уједнињених нација за међународно образовање дјеце (УНИЦЕФ) и УН конференцијом за развој животне средине (УНЦЕД). Данас је Међународна асоцијација едукатора свјетског мира- ИАЕWП заступљена у више од 90 земаља свијета.
Године 1987. Генерални секретар Уједнињених нација Хавијер Перез де Квељар ( Јавиер Перез де Цуеллар), именује ту асоцијацију за промотера свјетског мира у име Генералне скупштине Уједнињених нација , како би се препознале значајне личности које су допринијеле остварењу програма и циљева у међународној години мира (1986. година).

Медју личностима које су добитници Награде мира, коју додјељује Медјународна асоцијација едукатора мира су : Индира Ганди, Хавијар Перез Де Куељар , Папа Павле ВИ, Џими Картер, Ватслав Хавел и други.

Предлог о награди предсједнику Владе Републике Црне Горе Милу Ђукановићу проистиче из његових доприноса циљевима мира и регионалне стабилности. У образложењу асоцијације, наводи се да је тадашњи предсједник Републике Црне Горе Мило Ђукановић успио да спријечи присталице Слободана Милошевића у покушају изазивања крвопролића у Црној Гори и да му треба захвалити због тога што је та Република збринула избјеглице свих народности, упркос својим веома ограниченим ресурсима.

Међународна асоцијација едукатора мира истиче да посебно цијени чињеницу да је Црна Гора, на челу са господином Ђукановићем, збринула десетине хиљада косовских Албанаца током Милошевићеве владавине и угњетавања. Ова асоцијација наводи да је од највеће важности Ђукановићева политика и сарадња са међународном заједницом, која је значајно ослабила Милошевићеву диктатуру. Једна мала држава прошла је тежак испит части и показала себе јаком и одлучном, у вријеме разарања које се дешавало у њеном окружењу.


Download
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?