- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Савјет за заштиту животиња: Стварају се претпостав...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Савјет за заштиту животиња: Стварају се претпоставке за рјешавање кључних изазова у области добробити животиња
Објављено: 28.12.2018. • 18:30 Аутор: Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове
Представници Савјета за заштиту животиња током протеклог мјесеца посјетили су азиле у Беранама и Подгорици, гдје су имали састанке са надлежним комуналним предузећима и том приликом договорили начин будуће сарадње и активности које треба партнерски да се спроводе у у циљу унапређења услова за добробит животиња у азилима.
На данашњој, шестој по реду сједници Савјета, договорено је да се са овом активношћу настави у наредном периоду и да се обиђу сви азили који, за сада, постоје у осам црногорских општина. Такође, поздрављена је информација да је неколико општина, које немају азиле, у план за наредну годину предвидјело средства за ову намјену.
На сједници Савјета сумирани су резултати полугодишњег рада овог тијела и договорене даље активности. Оцијењено је да је у релативно кратком временском року урађено доста посла, јер је завршена или отпочета реализација већине до сада планираних активности.
• Припремљен је подзаконски акт који уређује област идентификације и регистрације кућних љубимаца.
• Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове отпочела је израду надоградње електронске базе за идентификацију и регистрацију животиња са базом за псе, кроз финансирања из МИДАС пројекта Министарства пољопривреде и руралног развоја. Овај посао, у складу са уговором биће завршен до краја априла 2019. године. У програму мјера обавезне здравствене заштите животиња, планиран је посебан сегмент везан за идентификацију и регистрацију паса и вакцинацију против бјеснила. Управа ће, такође, створити претпоставке за набавку чипова и вакцина потребних за спровођење овог потпрограма. Савјет је ову активност препозао као примарну, којом се обезбјеђује одговорност власника директно, и смањење популације паса луталуца, индиректно.
• Припремљен је нацрт едукативне брошуре у којој су јасно дефинисане обавезе и одговорности власника и институција, у складу са прописима. Ова брошура ће након усвајања од стране Савјета бити штампана и промовисана, како би сви актери били јасно упознати са својим обавезама и одговорностима.
• Успостављена комуникација са медијима са циљем промовисања рада и циљеве Савјета.
• Савјет је припремио и упутио јавни апел држаоцима животиња и надлежним органима локалних самоуправа, са циљем подршке спровођењу мјера дефинисаних прописима, посебно у дијелу заштите грађана и животиња од неодговорних власника животиња.
• На трећој сједници Савјета, која је одржана у оквиру Ветеринарских дана у Беранама и којој је присуствоавао подпредсједник Владе мр Милутин Симовић и предсједници црногорских општина, изражена спремност свих актера (Владе, локалних самоуправа и цивилног сектора) да партнерски раде још интензивније на рјешавању проблема одговорног власништва кућних љубимаца и проблема популације напуштених животиња. На истој сједници затражено је од локалних управа које нијесу донијеле одлуке о условима и начину држања кућних љубимаца, да те одлуке донесу и да их примјењују. У тренутку одржавања сједнице 15 локалних управа је имало ову Одлуку, данас их има 17. По питању спровођења одлука, такође су примјећена одређена побољшања.
• Отпочете су активности на изради Стратегије за напуштене кућне љубимце, дефинисањем чланова радне групе који ће радити на изради исте. Кроз пројекат ИПА 2014 “Јачање ветеринарске службе” обезбјеђена је експертска помоћ за израду стратегије.
Чланови Савјета изразили су задовољство постигнутим резултатима, с обзиром да многе од планираних активности захтјевају вријеме. Констатовано је да треба још доста да се ради, како би се се ријешили бројни проблеми и питања у области добробити животиња, а посебно приоритетна, везана за нехуман однос појединаца према према животињама, неодговоран однос власника према кућним љубимцима, проблем великог броја паса луталица и све чешћих појава напада паса на људе.
Савјет за заштиту животиња
Везани чланци:
Појава слинавке и шапа у Њемачкој 14.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?