- Влада Црне Горе
Завод за школство Меморандум о сарадњи: “Школе за 21. вијек”
Меморандум о сарадњи: “Школе за 21. вијек”
Дјеца нам из школа неће излазити само информисана, али без идеја. Нама су потребни иноватори, поручио је министар просвјете др Дамир Шеховић на данашњем отварању пројекта “Школе за 21. вијек”. Пројекат је данас званично отпочет потписивањем меморандума између Британског савјета, Министарства просвјете и Завода за школство.
Пројекат подразумијева да ће у наредне три године бити додијељено 4000 микробит џепних рачунара, да ће их имати свака основна школа у Црној Гори, да ће бити обучено 700 наставника за њихово коришћење, те да ће се унаприједити предметни програм Информатика са техником и радити на критичком мишљењу у школама.
На данашњем догађају, на коме се видео-поруком обратио британски министар за Европу и Америку Ален Данкан, креативна директорка ББЦ Лернинг Керис Грифитс, те британска амбасадорска Алисон Кемп и директорица Британског савјета у Црној Гори Вања Маџгаљ, поручено је да образовање не треба да бјежи од технологије већ да узме најбоље од ње: Зато ми нећемо окретати главу, већ радити на образовању у коме ће табла и креда, те добра књига, заузимати и даље мјесто које им припада, али ћемо бити и свјесни да модерно доба тражи нов начин размишљања и учења, рекао је Шеховић.
Поменути пројекат је дио ширег програма Британског савјета „Школе за 21. вијек“ који се односи на читав регион, и који је вриједан 10 милиона фунти, усмјерених од стране британске владе. Циљ Пројекта је да више од милион ученика Западног Балкана, узраста 10-15 година, овлада вјештинама критичког мишљења, рјешавања проблема и вјештином кодирања.
Како је Шеховић истакао, микробит рачунар, који заправо омогућава коришћење дјелова хардвера преко софтвера, отварајући тако неограничене могућности за иновацију, није само једнократна инвестиција, већ прави развојни пројекат чији је основни циљ: научити дјецу да промишљају. Критичко мишљење је стога наш циљ, и постижемо га како Микробит пројектом, тако и подршком другим пројектима који за циљ имају дигитализацију у образовању.
Вања Маџгаљ, директорица Британског савјета у Црној Гори, подсјетила је да је Савјет спровео пилот фазу овог пројекта током прошле године и да су резултати били охрабрујући: “Наставници су увидјели важност примјене критичког размишљања и рјешавања проблема у настави, док је код ученика уочено повећано интересовање за програмирање. Ово је до сада највећа инвестиција британске владе у неки образовни пројекат на нашим просторима.”
Поводом почетка програма, Сер Алан Данкан, британски министар за Европу и Америку, у обраћању путем видео линка рекао је: “Задовољство ми је да отворим програм Школе за 21. вијек”. Ова иницијатива настала је из жеље да помогнемо да овај регион постане стабилнији и просперитетнији.” Амбасадорка Велике Британије у Подгорици, Алисон Кемп, је у свом говору истакла: “Овај програм је јасан знак континуиране подршке Уједињеног Краљевства региону.”
Директор Завода за школство, Решад Сијарић, исказао је захвалност Британском савјету за напоре које чини у реализацији овог пројекта, као и за досадашњу дугогодишњу сарадњу у различитим областима образовања и наду да ће се та сарадња у истом духу наставити у наредном периоду, користећи прилику да у своје лично име и у име Завода за школство честита Британском савјету 25. годишњицу успјешног рада у Црној Гори.
На догађају су били изложени и микробит пројекти црногорских ученика. Такође, приказан је филм “Примјери добре праксе употребе микробита у црногорским и британским школама”.