Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора биљежи континуирани напредак у области владавине права, Дан се позива на текст стар пет година

Објављено: 25.03.2019. 19:06 Аутор: КЕИ
Програмски садржај објављен данас у дневном листу Дан под насловом „ЕУ тражи истраге о имовини званичника и партијским парама“ и пласиран као да је ријеч о вијести, односно о новом догађају, заснива се на подацима старим пет година који су одавно застарјели.

С циљем објективног информисања јавности, Канцеларија за европске интеграције објављује да је Индикативни стратешки документ за приоритете у вези са помоћи из ИПА фондова до 2020. године, на који се позива Дан у свом тексту, заправо документ Европске комисије под називом Индикативни стратешки документ Црне Горе за Ипу ИИ, усвојен 2014. године, а ревидиран и поново усвојен у августу 2018. Документ је доступан на сајту Европске комисије од августа 2014.

Овај документ представља анализу стања које се односило на период од 2014, па закључно са августом 2018. Циљ овог документа, који је припремила Европска комисија уз консултативни процес на националном нивоу, био је давање препорука за унапређење стања уз наставак пружања подршке Црној Гори кроз финансирање из Ипе.

Због тога желимо да истакнемо да је Црна Гора, у међувремену, од августа 2018, кад је усвојен ревидирани документ, до данас, наставила са континуираним напретком у области владавине права што је потврђено, како Радним документом Европске комисије о стању у поглављима 23 и 24 у Црној Гори, из новембра 2018, тако и најновијим резултатима у овим областима.

Подсјећамо да је Црна Гора, од пошлогодишњег Извјештаја ЕК, наставила да спроводи реформе и биљежи напредак у области реформе правосуђа, борби против криминала, корупције и дискриминације, као и у многим другим областима које ова два поглавља покривају.

Тако су, у 2018. години покренуте финансијске истраге у седам предмета против 47 физичких и 10 правних лица. За кривична дјела организованог криминала у 2018. години је подигнуто 13 оптужница којима је оптужено 87 лица, за кривична дјела високе корупције 12 оптужница против 31 лица, док је за кривично дјело прање новца подигнута једна оптужница против једног лица.

Кроз интензивну сарадњу Управе полиције и државних тужилаштава, као и међународну сарадња са ЕУРОПОЛОМ, ИНТЕРПОЛОМ и државама чланицама ЕУ, спроведене су бројне акцијаме у којима су ухапшени чланови организованих криминалних група и заплијењена велика количина дроге и цигарета.

Агенција за спрјечавање корупције је, у контексту примјене Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, од 1. јануара 2016. до 31. децембра 2018. покренула 486 прекршајних поступака против политичких субјеката и органа власти. На основу мишљења и одлука АСК, 77 јавних функционера у 2018. дало је оставку или је разријешено са јавне функције. У истом периоду, укупно је 226 јавних функционера дало оставку или је разријешено након мишљења и одлука АСК.

Поред тога, АСК-у је у 2018. предато 8.004 Извјештаја о приходима и имовини, по разним основима подношења (94,5% достављених извјештаја у законском року). Током три године рада АСК-а је укупно предато 21.533 Извјештаја о приходима и имовини по разним основима подношења. У 2018. је АСК донијела 50 Одлука којима је утврђено кршење закона у овој области. АСК је у 2018. контролисала финансирање кампање за предсједничке изборе и локалне изборе у 12 општина. Такође, АСК је у три године свог рада контролисала парламентарне изборе 2016, као и локлане изборе у осталих 13 општина.

КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ЕВРОПСКЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?