Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: На сједници Савјета за заштиту животиња договорене активности за предстојеће чиповање паса

Објављено: 17.05.2019. 00:00 Аутор: УБХВФП
У сусрет првој организованој акцији обиљежавања паса у Црној Гори, чланови Савјета за заштиту животиња су данас, на деветој по реду сједници, дефинисали конкретне мјере и носиоце ове важне активности која би требало да отпочне у јуну. 

Саопштено је да је успостављена Централна база за регистрацију паса и да ће чиповање паса почети након што се заврши поступак јавне набавке чипова, вакцина и пасоша, који је у току.
На сједници одржаној у просторијама Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове разговарано је како ће се спроводити акција која обухвата чиповање паса, истовремену вакцинацију паса против бјеснила и израду пасоша за псе. 
Исказана су велика очекивања од ове акције, прије свега у дијелу јасног препознавања власника паса, чиме ће се обезбједити значајно већи ниво одговорности власника животиња, али и спровођење ефикасне казнене политике за неоговорне. Обиљежавање паса допринијеће унапређењу система здравствене заштите животиња од бјеснила и посљедично заштите здравља људи. 

Нацрт Стратегије за контролу популације паса луталица побољшати

На сједници се расправљало и о нарту стратегије за контролу популације паса луталица коју је припремила посебна радна група, уз подршку експерта ангажованог у оквиру Пројекта ИПА 2014. усмјереног на јачање ветеринарског сектора. Чланови Савјета су били сагласни у оцјени да документ још није спреман за стављање у процедуру јавне расправе. У циљу припреме стратегије која ће бити квалитетан оквир за рјешавање ове проблематике у Црној Гори, радној групи је остављен рок до 01. јула.

Наставак подршке пројектима НВО 

Представници Комисије за контролу реализације пројеката НВО за изградњу азила које је у претходној години финансирало Министарство пољопривреде, извјестила је чланове Савјета о нивоу реализације тих пројеката. Исказано је задовољство резултатима, с обзиром да су од укупно пет подржаних пројеката, четири успјешно реализована. За један пројекат који није реализован спровешће се одговарајуће мјере  прописане јавним позивом.  

Такође, разговарало се и о пројектима који су достављени по овогодишњем јавном позиву за финансирање НВО за област заштите добробити животиња. Иако је завршена само фаза административне провјере, са задовољством је костатовано да је цивилни сектор пријавио чак 19 пројаката. Независни процјењивачи ће вршити евалуацију пројеката, у складу са прописима, након чега ће се донијети одлуку о пројектима прихватљивим за финансирање.

Измјене Закона о добробити животиња

На Савјету се данас разговарало и о актуелним измјенама Закона о заштити добробити животиња, иницираним од стране НВО сектора, а која се односи на забрану циркуса са животињама и забрану фарми крзнашица. Констатовано је да до данас није стигао ни један додатни предлог за измјене овог прописа, иако је на претходној сједници Савјета остављена та могућност. Предсједница Савјета и директорица Управе Весна Даковић позвала је члана Савјета који је представник цивилног сектора, као и остале чланове, да до 1. јула доставе евентуалне нове предлоге, наглашавајући да измјена овог прописа захтијева одређену процедуру и вријеме, те да овом послу треба приступити са пуном озбиљношћу.

Чланови Савјета су упознати са активностима које је Управа предузела по пријави НВО „Корина анималс“ због коришћења животиња током манифестације „Гађање кокота“ у Перасту. Сагласили су се да је потребно предузети даље мјере у складу са прописима због кршења одредби Закона о заштити добробити животиња. 

Покренута је још једна значајна тема, а која се односи се на напуштене друге животиње или животиње које нијесу под надзором власника, што је све чешћа појава у многим општинама Црне Горе. С обзиром да су покренуте бројне грађанске иницијативе које се односе на напуштене коње у Кучима, говеда у Улцињу и Тивту и друге случајеве, договорено је да се овом проблему приступи са крајњом озбиљношћу. Савјет је подржао предлог Управе да се против неодговрних држалаца, а у складу са законом предузму најстрожије мјере и да се предузму акције одузимања  и адекватног збрињавања животиња.  


Савјет за заштиту животиња

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?