- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Еразмус је суштина европске визије
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Еразмус је суштина европске визије
Објављено: 10.06.2019. • 16:20 Аутор: КЕИ
Инвестиције у програме учења и у младе од највећег су значаја за будућност Европе, казао је у ексклузивном интервјуу за ТВЦГ, оснивач Еразмус програма размјене студената, Хјуел Сери Џонс. Из црногорске Националне канцеларије тог пројекта, истичу да је Еразмус најважнија подршка у реформи високог образовања.
Понос. Прва је ријеч коју изговара оснивач Еразмуса, присјећајући се почетака најуспјешнијег програма размјене студената. Иако је за више од 30 година у пројекту учествовало готово девет милиона младих, студената али и професора, почеци су били тешки, готово једнако као преговарачки процес данас.
"Било је доста проблема да се убиједи администрација, највише смо успјели због огромног ентузијазма универзитета, којима се допала идеја. Прије почетка програма 0,5 одсто европских студената било је мобилно углавном у областима учења страних језика. Кључна је била подршка и Европског парламента који је видио овај пројекат као суштину саме визије ЕУ - човјек на првом мјесту, што мора бити приоритет и у будућности за Унију", рекао је Џонс.
Различите Еразмус програме од 2000. искористило је више од 750 младих из Црне Горе. У националној канцеларији за Еразмус истичу да је тај пројекат много више од мобилности студената, и да је најважнија подршка реформи високог образовања.
"За пројекте изградње капацитета буџет за Црну Гору је око три милиона еура. Оно што је јако важно за наш мали систем јесте да Еразмус доприноси промоцији наших институција и наши млади људи су најбољи амбасадори наше земље у иностранству", рекла је шефица Националне канцеларије Еразмус Вања Дрљевић.
Један од тих младих амбасадора био је Марко Лаковић који је посљедњу годину студија медицине завршио у Италији. Каже да му је Еразмус осим практичног знања отворио и нове видике.
"Веома сам поносан на тај дио мојих студија. Тамо сам заволио дио медицине којим се сада бавим. Пошто смо имали посебан програм за анестезију и реанимацију. Имали смо могућности да вјежбамо ово што и сада радим. Тако да је све практично било и од користи", казао је Лаковић.
А користи од Еразмуса убудуће би могло да има и још више студената, јер је европска комисија недавно предложила да се буџет за тај програм удвостручи на чак 30 милијарди еура у наредним годинама. Упркос Брегзиту и бројним проблемима у Унији, оснивач Еразмуса каже да нико не доводи у питање будућност пројекта, чак ни у Британији.
"Програм је постао глобални бренд који повезује универзитете не само у Европи већ широм свијета. Надам се да ће земље чланице одустати од њиховог строгог приступа. Морају бити много креативнији када рјешавају проблеме у нашим друштвима. Немам сумњи да је инвестиција у програме учења, истраживања и иновација, уопште у младе људе витално за будућност Европе", закључио је Џонс.
Прича о том пројекту колеге Борислава Вишњића награђена је на овогодишњем конкурсу, који је реализован у складу са Стратегијом информисања јавности о приступању Црне Горе Европској унији од 2019-2022, у оквиру пројекта ЕУ4Ме, који финансира ЕУ, а спроводи УНДП.
ИЗВОР: Портал РТЦГ
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?