Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Предсједник Владе РЦГ Мило Ђукановић примио директора Одјељења за Европу у Министарству иностраних послова Француске Жан-Франсоа Терала и амбасадора у државној заједници Ига Пернеа

Објављено: 08.06.2005. 21:27 Аутор: Насловна страна
Предсједник Владе Републике Црне Горе Мило Ђукановић примио је, данас у Подгорици, директора Одјељења за Европу Министарства иностраних послова Француске Жан-Франсоа Терала и амбасадора у државној заједници Ига Пернеа.

Предсједник Ђукановић је, на изражено интересовање, упознао саговорнике са актуелним кретањима у Црној Гори и ситуацијом у региону Западног Балкана. Основни разлози, још увијек недостигнуте пуне стабилности у регину су недовршени процеси из последње деценије прошлог вијека на просторима бивше државе, односно неријешено питање КиМ, као и односа измедју Србије и Црне Горе. Док је питање КиМ једини преостали безбиједносни проблем у региону, који, што прије, треба рјешавати разговорима Београда и Приштине, уз уцешце медјународне заједнице, питање односа измедју Србије и Црне Горе је другације природе, у његовој основи је реализовање демократског избора и права на развој. С тим у вези, премијер је обавијестио саговорнике о предлозима Црне Горе за реструктурирање односа у државној заједници на новим основама у процесу који це, у потпуности, уважити достигнуте медјународне стандарде.

Премијер је, такодје, истакао да су приоритетни спољно-политицки циљеви Црне Горе укљуцивање у европске и трансатлантске интеграције, тј. остваривање цланства у Европској Унији и НАТО-у.

Француски саговорници су изразили разумијевање за изнијета гледишта и ставове. Одали су признање оцувању и унапредјењу мултиетницких односа у Црној Гори, као и доприносу Црне Горе изградњи регионалне стабилности. У вези са будуцим односима у државној заједници, поред свих присутних консидерација, у крајњој линији, градјани Црне Горе су ти који имају право да, у демократској процедури и уз поштовање медјународних норми и стандарда, одлуце о својој будуцности, што це Француска поштовати.

Оцијењено је да добијање позитивне студије изводљивости процеса прикљуцивања Европској Унији треба, у највецој могуцој мјери, искористити у правцу усвајања европских стандарда и убрзавања придруживања цланица државне заједнице Унији, посебним путем.

Заједницки је оцијењено да је неопходно јацати билатералне односе и сарадњу у разлицитим видовима, јер за то постоје потребни предуслови. У том смислу присутне активности на подруцју економских односа, науцно-техницке и просвјетно-културне сарадње треба развијати и обогацивати укупну сарадњу новим садржајима.

Разговору је присуствовао и шеф Француске канцерларије у Подгорици, Џонатан Лакот.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?