Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Изјава предсједника Владе РЦГ Мила Ђукановића поводом 20. јуна - Свјетског дана избјеглица

Објављено: 19.06.2005. 18:12 Аутор: Насловна страна
''Обиљежавањем Свјетског дан избјеглица, 20. јуна, у међународној заједници се чине напори да се подстакне пажња свјетске јавности и брига најодговорнијих чинилаца свјетске политике, на тешки положај више милиона појединаца, породица и читавих дјелова народа, који су били присиљени да напуште своје домове и спас за голи живот потраже у другим земљама.

Трагични догадјаји и ратни сукоби, у последњој деценији XX вијека на просторима бивше државе, карактеристични по политици етничког чишћења, приморали су стотине хиљада унесрећених из Хрватске, Босне и Херцеговине, касније са Косова, да напуште мјеста становања и оду у избјеглиштво. Десетине хиљада њих прихваћено је у Црној Гори и у њој нашло уточиште, без обзира на своју вјерску, националну и другу припадност.

Рјешавање најнужнијих проблема избјеглих и расељених лица, чији је број, у једном тренутку, чинио око петине укупног становништва Републике, био је огроман додатни терет за државу и посусталу привреду. Уз велико разумијевање и пожртвовање градјана, Влада Црне Горе и надлежне институције - Комесаријат за расељена лица, организација Црвеног крста и друге невладине организације, потпомогнути од стране медјународне заједнице, тј. Високог комесаријата УН за избјеглице и Медјународног комитета Црвеног крста, других хуманитарних организација и помоћи влада пријатељских земаља, спроводили су активности које су одговарајуће медјународне инстанце оцијениле позитивним и успјешним.

Релевантна медјународна документа афирмишу три начина рјешавања питања избјеглих и расељених лица и то репатријацијом, интеграцијом и одласком у треће земље. Данас, пуну деценију од окончања оружаних сукоба на територијама бивше државе и шест година након догадјаја на Косову, у Црној Гори се налази око двадесет седам хиљада избјеглих и расељених лица, што чини изнад четири посто укупног броја становништва Републике. Са дужним поштовањем и добром вољом, надлежни државни органи, у границама објективних могућности, настоје да пронадју рјешења за њихове бројне проблеме. Влада је усвојила Националну стратегију за трајно рјешавање проблема избјеглих и расељених лица, у којој су одредјени правци и начини дјеловања, те рокови извршења предвидјених активности. У наредне неколике године, земље ужег региона, заједничким програмима сарадње и уз подршку медјународне заједнице, планирају да ријеше преостала отворена питања. Медјутим, потреба за хитном помоћи је и даље присутна, посебно за лица у колективним смјештајима и ту рачунамо и убудуће, на разумијевање појединих медјународних хуманитарних организација.

Предстојећа Донаторска конференција, која је најављена за јул ове године, биће прилика да поједине организације и агенције направе преглед досадашњих активности и представе нове планове, као подршку будућим конкретним програмима и пројектима.

Привржена начелима Повеље Уједињених нација, Универзалне декларације о људским правима, принципима и правилима ОЕБС и Савјета Европе, Црна Гора се залаже за изградњу медјународних односа, у којима ће спорови медју народима и државама бити рјешавани мирољубивим путем, а становништво неће под присилом напуштати своје домове и земље тражећи заштиту у другим државама.

Поштујући Медјународну конвенцију о статусу избјеглица, достигнуте норме и стандарде, који садрже широк спектар права и обавеза како за земље пријема, тако и за земље поријекла, Црна Гора ће наставити да пружа несметан боравак избјеглим и расељеним лицима на својој територији, у настојању да се њихови проблеми ријеше на достојанствен и дугорочан начин. У томе је неопходан и адекватан наставак подршке медјународне заједнице и координиран наступ агенција и организација система УН, других владиних и невладиних организација, као и регионалних иницијатива'', истакао је предсједник Владе РЦГ Мило Ђукановић.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?