Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Изјава предсједника Владе РЦГ Мила Ђукановића поводом 24. октобра - Дана Уједињених нација

Објављено: 24.10.2005. 16:49 Аутор: Насловна страна
Изјава предсједника Владе РЦГ Мила Ђукановића поводом 24. октобра - Дана Уједињених нација.

''Данас, када се широм свијета обиљежава Дан Уједињених нација - Дан универзалне свјетске организације са чланством од преко 190 земаља, тренутак је да се подсјетимо далекосежне идеје представника 51 земље оснивача, који су на завршетку страхота другог свјетског рата 1945. године, у Сан Франциску, потписали Повељу Уједињених нација и ударили темеље данашњој организацији. Током деценија свог постојања, Уједињене нације су реафирмисале своје покретачке идеје и вриједности, као што су: учвршћивање међународног мира и безбједности; толеранција и међусобно разумијевање; рјешавање спорова мирним путем; једнаке могућности и права; заједничко дјеловање и одговорност у рјешавању међународних економских, социјалних, културолошких и хуманитарних проблема. Реафирмисано је право народа на самоопредјелјенје и њихово право да у остваривању ове темељне вриједности предузимају легитимне акције у складу са Повељом.

У септембру 2000. године, на Самиту шефова држава и влада и других уважених представника држава чланица, у Њујорку је трасирана визија будућности, сублимирана у ''Миленијумској декларацији'', која принципе и циљеве Повеље пројектује на свијет у новом добу. Миленијумски самит је потенцирао заједничку дговорност и солидарност у остваривању визије сигурнијег, просперитетнијег и праведнијег свијета. Јер, глобални изазови са којима се суочавамо данас, као што су терориризам, глад и сиромаштво, организовани криминал, угрожавање животне средине, пролиферација оружја за масовно уништење, заразне болести и слично, захтијевају и глобални одговор. Такође, потенцирају важност ефикасног мултилатерализма, кроз дјеловање Уједињених нација, али и осталих међународних и регионалних организација и свих држава.

Нобелова награда за мир, коју су Уједињене нације и њен Генерални секретар добили 2001. године, највећи је доказ признања за улогу и допринос Организације очувању међународног мира и безбједности.

Овогодишње, јубиларно 60-то засиједање Генералне скупштине Уједињених нација, потврдило је незамјењиву улогу ове свјетске организације у међународним односима и значај очувања и јачања трајних вриједности.

Црна Гора је, као држава са дугом традицијом мултиетничког, мултикултурног и мултиконфесионалног склада, привржена принципима и циљевима Повеље Уједињених нација и залаже се за њихово стриктно поштовање, за изградњу међународних односа на демократским основама. Само односи засновани на равноправности држава и народа, слободној интеграцији, уважавању различитости, људских права и слобода, воде ка стабилном миру и бољој безбједности за све. Такође, и демократија и економски развој. Јер, нема стабилности без демократије и економског развоја, и обратно. Ово су међусобно условљени процеси који се морају одвијати истовремено, што потенцира важност остваривања зацртаног циља- да се глад и сиромаштво у свијету смање за 50 посто у наредних десет година.

Грађани Црне Горе су, и у годинама најтеже кризе, потврдили зрелост и капацитет за толеранцију, мир, дијалог, добросусједство и сарадњу. Исто тако, опредијељеност учвршћивању демократског и економског развоја Црне Горе, на путу њене интеграције у европску породицу држава и народа. У том процесу, имали смо и имамо драгоцјену подршку агенција и институција Уједињених нација. Користим ову прилику да свим представницима ове Организације у Црној Гори честитам Дан Уједињених нација и изразим захвалност за њихово досадашње ангажовање и подршку.

Увјерен сам да ће Црна Гора у остваривању свога права на самоопредјелјенје бити третирана као остали и да ће у складу са суштинским принципима правде, једнакости, солидарности и недискриминације, на којима почивају Уједињене нације, идуће године имати своје мјесто и адресу међу уједињеним народима. Исто тако да ће Уједињене нације, вођене овим принципима, наставити своју мисију изградње мирније и просперитетније будућности за све који желе да се придруже овим заједничким напорима.''
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?