Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Предсједник Републике Црне Горе Филип Вујановић и предсједник Владе Мило Ђукановић разговарали са предсједником Европске комисије Жозе Мануел Баросом и комесаром Европске уније за проширење Оли Реном

Објављено: 17.02.2006. 00:00 Аутор: Насловна страна
Предсједник Републике Црне Горе Филип Вујановић и предсједник Владе Мило Ђукановић, разговарали су данас у Београду са предсједником Европске комисије Жозе Мануел Баросом и комесаром Европске уније за проширење Оли Реном, који се налазе у посјети земљама Западног Балкана.

У разговору је било ријечи о активностима које се односе на процес преговора за закључивање споразума о стабилизацији и придруживању Европској унији, актуелној ситуацији у Црној Гори и кретањима у региону.

Црногорски званичниици су истакли пуну посвећеност Црне Горе европским и трансатлантским интеграцијама и значај успјешног наставка преговарачког процеса, ради закључивања споразума о стабилизацији и придруживању планирано за крај ове године. У том контексту, они су нагласили да је Црна Гора спремно ушла у преговоре- дефинисана је стратегија, одредјен преговарачки тим и шест група за поједине области сарадње. Убрзава се процес реформи у Републици, како би на се основу усвојених европских стандарда и ефикасног рјешавања унутрашњег развоја, олакшао пут ка пуној интеграцији у савремене међународне токове.

Предсједник и премијер су истакли да процес придруживања европским интеграцијама не треба повезивати са другим актуелним политичким питањима, која се тичу односа у државној заједници и кретањима у региону. Кад је о обнови државности ријеч, нагласили су да ће тај процес бити спроведен у складу са медјународним стандардима, уз уважавање свих препорука Венецијанске комисије и пуну бригу о регионалној стабилности. У том контексту, изразили су увјерење да ће референдумски услови омогућити равноправност опција и спровођење већински исказане воље, што је основни постулат демократије.

Европски званичници су казали да желе да пренесу поруку из Брисела, да Европска унија наставља декларисану политику и снажније ангажовање према земљама Западног Балкана, а као приоритетни задатак у наступајућем периоду навели су успјешно водјење преговора о процесу стабилизације и придруживања Европској унији. Међутим, кључни услов за наставак отпочетог процеса, како су истакли, је пуна сарадња са Хашким трибуналом, уз напомену да ће се на томе инсистирати.

Предсједник Европске комисије и комесар за проширење су похвалили посвећеност и професионалан однос Владе Црне Горе и других државних органа према активностима везаним за наставак преговарачког процеса и закључивању Споразума о стабилизацији и придруживању. У вези са активностима на заокруживању државног статуса, они су нагласили да Европска унија очекује широки договор заинтересованих страна у разговорима који се воде уз учешће амбасадора Лајчака, чиме ће процес бити вјеродостојан, а резултати неоспорни.

Поводом проблема у сарадњи са Хашким трибуналом, црногорски званичници су изразили увјерење да ће Европска унија цијенити конструктиван однос Црне Горе према тој међународној институцији и да она неће даље сносити посљедице несарадње друге чланице.
У вези рјешавања проблема Косова, поздрављени су и подржани напори специјалног изасланика Генералног секретара УН Мартија Ахтисарија, да Београд и Приштина уз помоћ међународне заједнице, што прије додју до прихватљивог и дугорочно одрживог рјешења. Званичници Европске уније су оцијенили конструктивним однос Црне Горе према том важном регионалном проблему.
Обострано је изражен интерес за јачање комуникације и сарадње, у циљу учвршћивања европског пута Црне Горе.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?