- Влада Црне Горе
Министарство финансија Пуришић: Добра координација система социјалне сигу...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Пуришић: Добра координација система социјалне сигурности корак ближе ка ЕУ правима
Објављено: 13.07.2019. • 00:14 Аутор: мрсс
Министарство рада и социјалног старања организовало је данас церемонију затварања пројекта "Ка ЕУ правилима о координацији система социјалне сигурности" и конференцију за медије у Еу инфо центру.
Том приликом министар рада и социјалног старања Кемал Пуришић казао је да је циљ пројекта био испуњавање активности из поглавља 2, односно подржавање напора црногорских институција у изградњи капацитета за ефикасну координацију система социјалне сигурности приликом приступања Црне Горе Европској унији.
“Имајући у виду да учешће у координацији система социјалне сигурности захтијева и успостављање прилагођених структура за ефикасну примјену, обуку и едукацију државних службеника, било је неопходно ојачати административне капацитете институција одговорних за координацију система социјалне сигурности”, казао је Пуришић.
Подсјетио је да је поглавље 2 - Слобода кретања радника отворено 11. децембра 2017. године на Међувладиној конференцији у Бриселу и да су активности из овог поглавља значајно унапријеђене овим пројектом.
“Наставићемо и даље да радимо на унапређењу ове области, а с тим у вези желим да напоменем да је током имплементације пројекта Влада Црне Горе 28. марта 2019. године усвојила Акциони план за реализацију обавеза из поглавља 2. Акционим планом прописане су активности које ћемо у наредном периоду спроводити, а које се односе на четири области из поглавља 2, међу којима је и координација система социјалне сигурности”, истакао је Пуришић.
Замјеница шефа сектора за сарадњу у Делегацији ЕУ у Црној Гори Аудроне Урбонавициуте казала је да су слобода кретања радника, робе, услуга и капитала четири основне слободе на којима је основана Европска унија. Највидљивија је, како је казала, могуц́ност да грађани ЕУ путују и раде гдје год желе на територији Уније.
“Циљ ове слободе је укидање сваке дискриминације на основу држављанства између радника држава чланица у погледу запошљавања, накнаде и других услова рада”, истакла је Урбонавициуте.
Она је казала да слобода кретања доприноси просперитету свих грађана ЕУ, нова радна места, јача раст и ефикасност европског тржишта рада.
“ЕУ је уложила значајне напоре да подстакне окружење које погодује мобилности радника, што укључује успостављање Европске картице здравственог осигурања (ЕХИЦ) и усвајање Директиве о прекограничној здравственој заштити, тако да се медицински трошкови могу надокнадити за држављане током привременог боравка у другој држави чланици. ЕХИЦ је једна од највидљивијих користи за европске грађане”, појаснила је Урбонавициуте.
Навела је и да је спроведено неколико студија о утицају слободног кретања радника на црногорску администрацију, као и на државни буџет.
“Такође, процијењен је утицај ЕХИЦ-а и његово увођење у јавне финансије. Један број особља је обучен о инструментима координације и надамо се да ц́е институционално знање бити сачувано за будуц́ност”, додала је Урбонавициуте.
Генерални директор Директората за пензијско и инвалидско осигурање у Министарству рада и социјалног старања Јово Пајовић казао је да је пројекат био подијељен у три компоненте.
“Прва компоненета била је фокусирана на анализу тренутног стања улога црногорских институција одговорних за стање социјалне сигурности и израду нацрта студија о утицају слободе кретања радника између Црне Горе и ЕУ и држава чланица након приступања ЕУ”, истакао је Пајовић.
Појаснио је да су у оквиру ове компоненте израђене Аналитичка студија и Финансијска анализа утицаја слободе кретања радника, као и Студија изводљивости увођења Европске картице здравственог осигурања.
Циљ анализа је, како је рекао, да помогну црногорској администрацији да види опсег рада у будућности и да има јасну слику како координација социјалне сигурности функционише у државама чланицама ЕУ и које су импликације будуће координације на државу и буџет.
Учесници пројекта, који је почео 22. јануара 2018. године и који је трајао 18 мјесеци били су представници Министарства рада и социјалног старања, Министарства здравља, Фонда за пензијско и инвалидско осигурање Црне Горе, Фонда за здравствено осигурање Црне Горе, Завода за запошљавање Црне Горе и Центара за социјални рад који су својим учешћем на радионицама и обукама дали велики допринос успјешном финализовању пројектних активности.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?