Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Предсједник Владе РЦГ Мило Ђукановић примио групу амбасадора и замјеника шефова Сталних мисија држава чланица при ОЕБС-у

Објављено: 14.03.2006. 23:00 Аутор: Насловна страна
Предсједник Владе Републике Црне Горе Мило Ђукановић, примио је данас у Подгорици групу амбасадора и замјеника шефова Сталних мисија држава чланица при Организацији за европску безбиједност и сарадњу (ОЕБС) у Бечу, који бораве у радној посјети Србији и Црној Гори.

Изражавајући задовољство сусретом, предсједник Владе је информисао саговорнике о политичко-економској ситуацији у Републици, оцјењујући политичке прилике стабилним а економска кретања већ трећу годину за редом позитивним, што је резултирало константним растом свих макроекономских показатеља и директних страних инвестиција, који се и даље настављају. Премијер је навео да су основни Владини приоритети даље учвршћивање политичке и макроекономске стабилности, те интензивирање привредног развоја и наставак активности на прикључивању европским и трансатлантским интеграцијама, уз очекивање да до краја ове године буду остварени зацртани циљеви, односно закључен Споразум о стабилизацији и придруживању с Европском унијом и остварен пријем у програм НАТО "Партнетрство за мир". Он је навео да на том путу постоје и ризици, од којих је најозбиљнији недовољна сарадња државне заједнице са Хашким трибуналом. С тим у вези, изнио је очекивање да за евентуалну несарадњу друге државе чланице, Црна Гора неће даље трпјети последице, што је пренесено предсједнику Евроске комисије Баросу и комесару Рену.

Премијер је, такодје, обавијестио госте о припремама за референдум о државном статусу Црне Горе, које се спроводе уз пуну сагласност свих заинтересованих страна, што треба да има за исход прихватање референдумских резултата и њихово ефикасно спроводјење у дјело. Основни мотив за обнову државности је жеља да се преузме пуна одговорнпост за европску и евроатланстку будућност Црне Горе, јер је искуство показало да њене аутентичне интересе није могуће остварити кроз досадашње државне аранжмане. Предсједник владе је, такодје, потврдио да Црна Гора, након рјешавања питања државног статуса, жели да задржи најбоље односе са Републиком Србијом, на добробит градјана обије државе.

У разговору је изражено задовољство односима и сарадњом ОЕБС са Владом и надлежним органима Црне Горе, што је резултирало усвајањем савремене легислативе у различитим областима друштвено-економског живота у Републици. Посебно је наглашена улога Канцеларије у Подгорици на плану реформи и транзиције, уз очекивање да ће будућа сарадња јачати у континуитету.

У наставку разговора, запажања о актуелној ситуацији у Црној Гори изнијели су амбасадори Финске, Грчке, Белгије, Албаније, Холандије, Казахстана и САД-а, а премијер је одговорио на њихова питања која су се односила на очекивану брзину пријема земаља западног Балкана у Европску унију, проблематичност рјешења о референдумској већини, као и на мултиетнички и мултиконфесионални склад и концепт развоја одрживог туризма у Црној Гори и сл.

У име амбасадора и замјеника шефова мисија, на пријему је захвалио амбасадор Белгије Бертран Кромбруг, чија земља предсједава ОЕБС-ом.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?