Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Акредитација лабораторије Дома здравља Подгорица награда за квалитет цијелог здравственог система

Објављено: 06.09.2019. 19:39 Аутор: ПР служба
Акредитован Центар за лабораторијску дијагностику Дома здравља Подгорица ради по највишим стандардима лабораторијске праксе и захтјевима корисника, а црногорске здравствене установе препознају значај поступка акредитације, свјесне да их пацијенти на тај начин доживљавају као боље, поузданије и професионалније пружаоце услуга.
То је саопштено на прес конференцији, поводом акредитовања Центра за лабораторијску дијагностику, на којој је представницима те здравствене установе уручен сертификат Акредитационог тијела Црне Горе.
Министар здравља,др Кенан Храповић, рекао је да акредитовање једне здарвствене установе или неког њеног сегмента представља награду за квалитет цјелокупног здравственог ситема.
„Зато је данас посебно задовољство бити у прилици да чујемо како је организован рад у Центру за лабораторијску дијагностику Дома здравља Подгорица, који је завриједио званичну потврду квалитета од стране Акредитационог тијела Црне Горе“, истакао је Храповић.
Он је рекао да су Стратегијом за побољшање квалитета здравствене заштите и безбједности пацијената 2019-2023, коју је Влада Црне Горе усвојила у јулу, створени предуслови да се крене у реализацију активности предвиђених Акционим планом.
„У Акционом плану Стратегије дефинисан је стратешки циљ- успостављање интернационално признатог поступка акредитације у здравству, који утиче на управљање квалитетом и безбједношћу. До краја 2020. године биће дефинисан модел успостављања акредитације у Црној Гори, дефинисани подстицаји за даљу имплементацију тог модела. Такође, биће спроведена едукација потребног броја стручњака, као и обављена припрема болница за акредитацију“, рекао је Храповић.
Он је казао да је циљ да се на системски начин допринесе да пацијент има исти третман и униформни приступ лијечењу у свим здравственим установама на било ком нивоу здравствене заштите, било гдје у држави.
„На самом пријему пацијента у здравствену установу, треба тачно да се зна шта и на који начин треба да се ради. Када постоји уједначен и утврђен поступак смањује се могућност грешака. За реализацију циљева потребна је оптимална информационална подршка и повезан информациони систем“, појаснио је Храповић.
Он је рекао да је потребно завршити процес информатизације Клиничког центра Црне Горе „на чему се интензивнио ради“.
„Да би се пацијент безбједно, на квалитетан начин и униформно кретао кроз систем, у Дому здравља Подгорица, потребно је дефинисати 1.600 стандардизованих оперативних процедура, док је за Клинички центар потребно стандардизовати преко двије хиљаде оперативних процедура“, објаснио је Храповић.
Сигурна и висококвалитетна здравствена заштита треба да, како сматра, постане приоритет сваке здравствене установе и појединаца, који спроводе здравствену заштиту.
„Црногорске здравствене установе препознају да је поступак акредитације значајан за њихово пословање, свјесни да их пацијенти на тај начин доживљавају као боље, поузданије и професионалније пружаоце здравствених услуга. Циљ је да се све установе у Црној Гори акредитују по међународним стандардима, како би у поштовању медицинских правила и протокола стали раме уз раме са најразвијенијим европским државама када је медицина у питању“, рекао је Храповић.
Директор Дома здравља Подгорица, доц. др Небојша Каварић је, на прес конференцији, рекао да је Дом здравља Подгорица успјешно реализовао процес акредитације Центра за лабораторијску дијагностику, према међународном стандарду МЕСТ ЕН ИСО 15189:2016.
„Менаџмент Дома здравља Подгорица је остварио своју визију, а то је савремен, ефикасан и акредитован Центар за лабораторијску дијагностику, који ангажовањем сопственог стручног кадра, праћењем савремених трендова у области лабораторијске дијагностике и кориштењем најсавременије технологије постиже висок ниво квалитета лабораторијских анализа“, објасно је Каварић.
Добијањем акредитације је, како сматра, потврђено да Центар за лабораторијску дијагностику Дома здравља Подгорица, у којем се, годишње обави око милион лабораторијских анализа, ради по највишим стандардима лабораторијске праксе и захтјевима корисника.
„Добијање акредитације представља почетак новог поглавља у нашем раду и отвара могућност сарадње са међународним компанијама, јер је овај сертификат признат у цијелом свијету и представља личну карту савремене лабораторије, какву Црна Гора заслужује да има“, истакао је Каварић.
Према његовим ријечима, Центар за лабораторијску дијагностику је опремљен најсавременијом лабораторијском опремом реномираних свјетских произвођача и са „стручним и искусним кадром постиже највише циљеве у домену лабораторијске дијагностике“.
„У Центру за лабораторијску дијагностику узимају се хумани узорци за испитивање и извођење аналитичког тестирања за параметре из области биохемије, хематологије, коагулације и цитохемијске анализе урина, а надамо се ускоро и имунобиохемије“, казао је Каварић.
Он је рекао да је лабораторија успостављена на 11 локација у граду, на пунктовима - Блок В за одрасле, Блок В за дјецу, Стара варош, Нова варош, Стари аеродром, Коник, Доња Горица, Нови блок Забјело, Тузи, Голубовци и Златица.
„Узоркујемо и на 43 локације сеоских амбуланти. Сопственим возилима за патронажу са екипама возача и медицинских радника узимају се узорци и на кућној адреси. То је у овом тренутку око 500 кућних узорака сваки дан. Центар за лабораторијску дијагностику раполаже са 10 возила“, навео је Каварић.
„Пред нама је тежак задатак, да добијени сертификат задржимо и да приликом редовних годишњих провјера покажемо да радимо на сталном унапређењу нашег система квалитета, као и да смо поуздан партнер грађанима у области примарне здравствене заштите“, казао је Каварић.
Директор Акредитационог тијела, Микан Павићевић, рекао је да се у регистар уписује прва медицинска лабораторија у Црној Гори што, како сматра, представља велики корак за све заинтересоване стране, као и за кориснике услуга и саму државу.
„То је знак да је акредитација препозната као мјера за успостављање повјерења, што је од изузетног значаја, посебно у области медицинске биохемије. На крају, са великм задовољством предајем сертификат, који Акредитационо тијело са задовољством додјељује Дому здравља Црне Горе“, поручио је Павићевић.
Руководитељка Службе за акредитацију, Тања Радовић, објаснила је да сертификат о акредитацији прве медицинске лабораторије значи да је Црна Гора добила лабораторију, која има доказан рад по највишим стандардима професионалне и техничке компетентности, а у складу са међународним стандардом.
„Ми не тврдимо да онај ко нема сертификат не ради компетентно. Међутим, онај ко нема акредитацију није доказао да ради усаглашено са европским правилима и принципима. Такође, не значи да онај ко има акредитацију неће имати било какав пропуст у раду. Али акредитација је омогућила да својим успостављеним системом тај пропуст благовремено открије, отклони или сведе на најмању мјеру и учини да се тај пропуст не понови“, појаснила је Радовић.
Од процеса, како је навела, бенефите имају сви који су корисници услуга медицинске лабораторије и успостављеним системом „имамо гаранцију да смо од узимања узорака, транспорта, лабораторијских анализа, складиштења узорака и резултата дошли до поузданог и сигурног резултата“.
„Наравно и медицинска лабораторија има бенефит и акредитација јој је подршка да имплементира оно што је прописала у технологији рада, да оптимално користи постојеће ресурсе, да постиже ефикасност у раду, да остарује све бољу сарадњу са пацијентима. И коначно и Акредитационо тијело има бенефит од овог посла. Имамо европску агенду да радимо на промоцији свих тијела за оцјену усаглашености и податак да данас у свој регистар уписујемо прву медицинску лабораторију из области биохемије врло позитивно утиче на наш рејтинг“, истакла је Радовић.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?