Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана ТАИЕX експертска мисија која се односи на "ваучер системе"

Објављено: 07.09.2019. 01:05 Аутор: мрсс
У просторијама Министарства рада и социјалног старања 5. и 6. септембра 2019. одржана је ТАИЕX експертска мисија у вези представљања "ваучер система" као мјере за смањење сиве економије. Искуства Белгије представили су г-ђа Лиеве Де Латхоуwер, г-ђа Анн Де Вриес и г-дин Пиерре Боњеан.

Тема презентације је веома битна за све нас имајући у виду да је Влада Црне Горе у врху својих приоритета дефинисала борбу против сиве економије и рада на црно. За постизање овог циља предузимају се активности на више нивоа, систем се континуирано унапрјеђује како нормативно, тако и институционално, технички и административно.

У уводном обраћању државна секретарка у Министарству рада и социјалног старања Вукица Јелић истакла је да је смањење неформалне запослености један од изазова са којима се суочава црногорска економија. 

„Неформална запосленост представља значајну препреку у функционисању и развоју тржишно оријентисаног привредног система. Иако је рад у зони неформалног запошљавања за многа домаћинства и даље важан извор прихода за обезбијеђивање егзистенције, негативне посљедице, како по појединце, тако и за друштво у цјелини, превазилазе њене предности“, казала је Јелић.

Она је навела да висок удио неформалног рада, као карактеристика црногорског тржишта рада, наглашава потребу изградње институционалног амбијента који ће мотивисати да се рад у неформалном сектору формализује. 
„Ово посебно из разлога што тржиште рада Црне Горе карактерише ниска активност радно способног становништва, па у том смислу треба радити на промјенама“, истакла је Јелић.

mrss

Додала је и да су развијене земље развиле различите механизме за сузбијање сиве економије и рада на црно, те да је за нас веома значајно да сазнамо о каквим је искуствима ријеч, каква је ефикасност ових мјера и да након тога процијенимо да ли су таква рјешења прихватљива за нашу земљу.

Првог дана мисије било је ријечи о представљању ваучер система, циљевима, одређеним активностима у домаћинству. Представљен је ваучер као инструмент финансирања, односно субвенција као и интеракција између свих релевантних актера. Другог дана обрађена су питања у вези политике у односу између корисника социјалне помоћи и услуга када је ријеч о ваучер системима, а такође и орагнизациони систем ваучера.

Специфична питања су се односила на проток, односно контролу података за администрацију (дигитализација), преваре и инспекције и могућности реформи.

Можемо закључити да је експертска мисија постигла свој циљ: усвојена су драгоцјена знања и успостављена сарадња која ће бити од великог значаја за ову проблематику.

Учесници експертске мисије били су представници Министарства рада и социјалног старања, Социјалног Савјета, Завода за запошљавање, Министарства финансија, Пореске управе, Управе за инспекцијске послове и Управе царина. 
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?